"Şiddet beceriksizlerin başvurduğu son çaredir"

02.09.2013 01:05:10
A+ A-

Dünyanın bir yerinde tarifeye bağlı bi savaş çıkacak, o yere sınırı olan ülkelerden birinde tamtamlar çalınıyor sa-vaş sa-vaş kan kan kan diye (tempoyu kafanızdan tutun) tempo tutarken bi yandan da Müslümanlara saldırsınlar diye Hıristiyanlara destek veren Müslümanları düşünün, tamtamlara a-ma on-lar a-le-vi kes kes kes'i ekleyin, yok olmadı sen bu işten hiçbir şey anlamamışsın diyorsanız, şu fotoğrafa bi bakın.
 
O fotoğraftaki genç kadın kadar anlıyorum ben de bu işten, ne var bunda? Birkaç gün önce Budapeşte'de bir meydanda çektim ben bu fotoğrafı. Kahramanlar meydanıymış meydanın adı. Büyük büyük adamlar, askerler, din uluları vs vs. Hepsi kahraman, tıpkı bizim kahramanlar gibi, kim olduklarını isim isim bilmem gerekmiyor. Hem zaten benim için o meydanda tek bir kahraman vardı o gün, işte o da bu genç kadındı. Gerisi masallar masallar..
 
Dünya'nın bir yerinde genç bir kadın barış istiyor. Barışı seçiyor. Barışın bir seçim olduğunu biliyor çünkü. Savaşa, kana, yıkıma evet demenin de bir seçim olduğunu bildiği gibi. Bana öyle geliyor en azından. Yoksa ne diye elin memleketindeki bir savaşa hayır demek için meydanlara çıksın ki?
 
Sevdiğim bir söz var: Şiddet beceriksizlerin başvurduğu son çaredir. Şiddeti kaldırın yerine savaşı koyun ve beceriksizliklerini tamtamlarla perdeleyen bütün o haşmetli insanları ve onların dalkavuklarını düşünün. Beceriksiz olmak için harcadıkları çabayı düşünün.. kinle, nefretle, hırsla körelttikleri becerilerini düşünün. Aklın, vicdanın önüne geçen bütün o ama'ları düşünün. Sonra lütfen bir ara, komşusunu öldürecek diye desteklediği adamlar, du bakalım belki sınırlı bi şey yaparız dediğinde yetmez bizi kesmez diyenleri düşünün ve sonra isterseniz yine savaşı seçin. Yine kan dökmeyi, savaştan beslenmeyi, özgürlüğü ve kardeşliği boğazlamayı seçin.
 
Dünya'nın bir yerinde genç bir kadın, dinini imanını hiç bilmiyorum, merak da etmiyorum, işte böyle alakasız bir kadın barış istiyor tamtamların gürültüsüne inat.. ben o kadını duyuyorum ve biliyorum ki, kime komik gelirse gelsin umurumda değil, Dünya bu alakasız insanların hatrına dönüp duruyor hâlâ daha, barış için.
 
Son çare notu: Isaac Asimov Vakıf serisinde Salvor Hardin'e söyletir bu sözü. 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.