Sinop'ta saldıranları tanıyor musunuz?

18.02.2013 19:43:25
A+ A-

Bu ülkede ne zaman iyi şeyler olacak denirse, iyi şeyler olmasını isteyenler, iyi şeyler yapmak isterken başlarına hep kötü şeyler gelir. Ne zaman durun konuşarak anlaşabiliriz denirse birileri "madem itirazın var benimde söyleyecek sözüm yok 3 tane sloganım, birde sana uygulayacak şiddetim var" diyerek saldırır. Durun bir saniye ben bu saldıranları tanıyorum sanırım. Evet evet anlatırsam siz de tanırsınız.

Bu saldırıyı yapanlar, aslında birbirini hiç tanımayan, saldırıdan önce bir çay ocağında toplanmamış, hiç bir dernekle bağlantısı olmayan, sadece vicdani duygularla tepkisini gösteren bir grup duyarlı vatandaş. Milliyetçilik felan hayatlarında duymadıkları kelimeler. Faşistlik mi dedi birisi aslında bunların yaptıkları, nereden çıkarıyorsunuz bu lafları anlamam. Bunar "sağ duyusunu" ortaya koyan, "huzur" isteyen bir grup. Toplumun sahibi olarak, "hak" arayana hakkını veren vatandaş.

Bu vatandaşlar, Sinop'u ziyaret eden vekillere "sert tepki"(saldırma değil sakın yanlış anlamayın) gösteren, neden diye kendime sorup ama anlayamadığım kişiler. Ama durun bir dakika sanki hatırladım bunları. Üniversitelerde her bahar döneminde (ne tesadüf tam sınav zamanında)  "Bunlar evlerinde bayrak yakmış, yanan camiyi bunlar kundaklamış, kimsenin tanımadığı arkadaşlarını, kimsenin tanımadığı yerde dövmüş" diyerek bize saldıranlarla aynı kişiler değil mi? Ya da Hrant Dink'e mahkeme çıkışında saldıran o avukatlardan değil mi? Ahmet Türk'e Samsun'da ve Batman'da yumruk atanlarla aynı kişiler değil mi?

Tam çıkartacaktım ki bakın aklıma ne geldi. Ahmet Kaya çatal atanlar olabilir miydi? Yok sanırım Van'da anneleri coplayanlardı. Eğer onlar da değilse Hopa'da Metin Hoca'yı gazlayanlar mıydı acaba? Allah aşkına biri söylesin kimdi bunlar? Taksim'i, Beyazıt'ı kana bulayanlar mıydı, Lice'yi ateşe verenler miydi, Akın Birdal'ı kurşunlayanlar mıydı, Ceylan'ı parçalayıp, Uğur'a kurşun sıkanlar mıydı? Çok düşündüm sanırım şunla rda olabilir. Baş örtüsüyle üniversiteyi girmeye çalışan kızlarımızı gazlayanlar mıydı, yoksa Newroz'da, 1 Mayıs'ta halka kurşun sıkanlar mıydı?

Ya da bunların hepsi miydi bunlar? Ülkemizde "sistemin istediklerine itirazım var hakim bey" diyerek, itiraz edenlere karşı, madem öyle alsana, böyle dizginlerim seni diyen "toplum polisleri miydi bunlar? Siz tanıdınız değil mi?

Yaptıklarından sonra hiçi buluşmadıkları çay ocaklarında, yine buluşmadan birbirlerine bak nasıl vurdum derler mi acaba ya da kendisine istediklerini yaptıran her şeyin sahibi abileri ilçenin tam orta yerinde selam verirken çok mu gururlanırlar mı acaba? Ya da bir siyasetçi abileri yaptıklarını azının ucuyla kınayıp "onlarda bile bile niye Sinop'a gelmeselerdi diyecek mi" dersiniz. Söze bakın, nasıl olurda onlar istemediği halde bir şehre gidebilirler. Hatta aradan bir süre geçtikten sonra iyi oldu derslerini aldı derler mi acaba, abileri.

Tarih hep tekerrür etmeye devam edecek sanırım. Güçlü  gibi düşünmeyen bir şekilde yok edilmeye çalışılacak. Bir tekerrür daha, HAKLI OLAN HER ZAMAN KAZANACAK.

Fotoğraf: DHA (Sinop'da emniyet ekiplerı göstericileri sakinleştirmeye çalıştı. Foto: Songül Korkmaz )YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.