Sosyal medyanın, savaş çığırtkanları..

19.02.2013 17:23:11
A+ A-

Almış başını gidiyor sosyal paylaşım sitelerinde bir furya.

Kimi "Karadeniz'i siz ne sandınız? Karadeniz soysuzlara mezar olur" benzerinde naralar atıyor, kimileri ise "Samsun'a sadece Atatürk çıkar" söylemini büründüğü şovenist, statükocu bir Atatürkçü kisveyle taçlandırıyor.

Bendenizin de üyesi bulunduğu yaygın sosyal medya sitelerinde maalesef düşünmeye ara vermiş yahut düşünmeyeli uzun zaman olmuş sözde arkadaşları mevcut.

Söz arkadaşların saldırgan yazılarının altına yorum yapmak elbette zaman kaybı olur. Denizyıldızlarını tek tek kurtarmak için çabalayacak, tartışacak, kiminde azda olsa vicdan arayacak kadar saflığımız kalmadı çocukluğumuzdan.

*

İnsanların çirkinleştikleri anlar, insanların birçok değerden yoksun oldukları ve savaş çığırtkanlıklarını sığındıkları anlar maalesef son yıllarda yükselen barış şiarına rağmen giderek kitleselleşiyor.

Üstelik öyle ki, bu kitleselleşme çoğu zaman -ağızlarda geviş getirir bir tekrardan ileri gidemese de- sol siyasi görüşler adına, bölünmemek adına, vatanseverlik adına yapılıyor.

*

Kimileri bölünmemenin kendilerinden olmayanların dışlanmasıyla sağlanabileceğini düşünüyor.

*

Aralarında BDP'li milletvekillerinin de bulunduğu Halkların Demokratik Kongresi (HDK) üyeleri bilindiği gibi Karadeniz turuna başladı. Önceki gün Sinop'ta idiler. Sinop halkı olarak adlandırılamayacak küçük bir grup tepki gösterdi. HDK'lilerin kaldıkları öğretmenevinin camlarını taş yağmuruna tuttu.

Bir güvercin tedirginliğinde yürekler, bir Sivas daha yaşanmasın diye titredi.

*

Ne mutlu ki kimse zarar görmeden Sinop'tan ayrılabildi HDK'liler.

Bugün ise adres Samsun'du.

Bir iki it sürüsünden korkarak gizlenmektense, doğru bildiklerini anlatmak için devam ettiler yola.

Bir ülkenin milletvekilleri bir şehri ziyaret etti. Panzerler eşliğinde bir başka şehirden çıkarak.

Ve bir ülkenin görece sol da duran sözde insan, özde tartışılır bir kesim vatandaşı yaktı nefret ateşini içinde.

Kendisine CHP'li diyeni de katıldı, Atatürkçü diyeni de, kafatasçısı da, ülkücüsü de, MHP'lisi de.

Bir linç kampanyasıdır başladı sosyal platformlarda.

2 Temmuzlar'da sayfalarını karalara bağlayan sözde ilerici, sözde sosyal demokrat, sözde solcu insanlar doladı dillerine katliam sloganlarını.

*

Almış başını gidiyor sosyal paylaşım sitelerinde bir furya.

Kimi "Karadeniz'i siz ne sandınız? Karadeniz soysuzlara mezar olur" benzerinde naralar attı, kimileri ise "Samsun'a sadece Atatürk çıkar" söylemini büründüğü şovenist, statükocu bir Atatürkçü kisveyle taçlandırdı.

*

Yazık, çok yazık.

 YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.