Spartacus'te bir Türk sevişmiş! Çok yaşa sultanımız!

15.03.2013 15:57:30
A+ A-

Komünal toplum yapısının yıkılmasından bu yana, yüz yüz yüz yıllardır kadının bedeninin alınır-satılır-kullanılır-eskitilir- daha ucuza satılır bir meta olduğu aşikar bir durum. Kadınların yıllardır verdiği mücadele sonucu ve değişen sistemin ihtiyaçları sonucu "kadınlık" rollerinde bir takım değişimler olmuş olsa dahi, 2013 gibi bir yılda kadınlar hala cinsel bir obje olmaktan kurtulabilmiş değil.

"Taciz edilmek istemiyorsa öyle giyinmeyecek, beni tahrik etmeyecek, benim anatomik yapım belli" laflarını hala çın çın kulaklarımızda duyuyor olmamızı geçtim, "ülkemizin" "pek değerli" sanatçıları, sözde aydınları, bakanları, vekilleri, pek emniyetli polis teşkilatı"mız" bu durumu iyice körükleyerek, erkek egemen ateşe har vermekte. Aman namus elden, bacak arasından gitmesin! "Biz Osmanlı torunuyuz oğlem!"

Kadınlar tacize karşı korunmanın yolları noktasına hayal güçlerini oldukça geliştirmeye devam ediyor. Sırt çantasının içerisine bir şeyler doldurarak kabartmak, otobüste, metrobüste, minibüste, balık istifi gibi seyehat ettiğimiz toplu taşıma araçlarında k..ımıza serteşmiş bir penis değmesi ihtimalini düşürüyor mesela. Ya da oturduğumuz vakit taşıdığımız herhangi bir çantayı, gazeteyi, şalı artık her neyse, bacaklarımızın, baldırımızın üzerine koymak rahatsız edici bakışları engellemenin bir yöntemi. Tacize uğrayan kadınların bir çoğu tacizcisiyle yüzleşemeyip psikolojik açıdan çöküp, travma yaşıyorlar. Tacizcisine bağıracak, tükürecek olan kadınların çoğu da toplum desteğini arkasına almak için, "Senin anan bacın yok mu, namusumuzla otobüse binemeyecek miyiz, senin çocuğuna, anana bacına aynısını yapsalar hoşuna gider mi?" şiarını büyütmek zorunda, o kadınları eve hapseden, onu metalaştıran aile kavramını, feodal yapıyı güçlendirmek, destek vermek zorunda kalıyor. Pembe metrobüs istemek durumunda bırakılıyor.

Kadınlar hayal güçlerini böyle çılgınca geliştiredursun, ülkemizde devrimcilik fevkalade büyüyor. Devrimci örgütlerden bağımsız büyüyen ve esas bostana zarar veren tipler mevcut. Misal Nihat Doğan denen bir "adam" çıkıyor, sağ devrimciyim, Che'nin yolundayım, Deniz Gezmiş sen rahat uyu, Chavez kardeşim diyerek ağlıyor, aynı kişi "Benim olmazsan taciz ederim" diye şarkı yapıyor. İşin korkunç tarafı, şarkı dinleniyor, Nihat Doğan böyle bir "esere" rağmen insan içine çıkabiliyor, reyting malzemesi olarak medyada yer bulabiliyor.

Erkekler cephesinin büyük kısmında durum böyle iken, karısına gerçekten bok atan "aydınlarımız" varken, kadınlar sadece tacize karşı hayal güçlerini geliştirmekler kalmıyor. Mücadele etmeye her zaman olduğu gibi devam ediyor. Tabi ağızlarının payı sürekli verilse de, 8 Mart sonrası dövülseler de, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın içinde fiziksel ve psikolojik işkenceye maruz kalsalar da, mücadeleden asla vazgeçilmiyor.

Bizim toplumumuzun şöyle de acaip bir yönü var ki gördükçe gülmekten kusasımız geliyor. Osmanlı'nın torunları bu hem namus müptelası hem sapkın millet, Türkiye'de rol gereği olsa bile yastıkla sevişmek zorunda bıraktıkları kadınları yabancı bir dizide göt göbek açık görünce sultan yapıyor! Gurur yapıyor! Türkiye'nin gururu! 

Geçtiğimiz hafta milyonların izlediği ve aslında temelinde kölelerin diriliş ve direniş öyküsü olması gereken Spartacus dizisinde Türk asıllı bir oyuncu bir süre o ekranda görünüvermiş. Boyalı medya hemen kadının fotoğraflarından galeriler yapmış, sevişme sahnelerinden, çıplak hallerinden fotoğraflar yayınlayıp "işte o Türk" başlıkları atmış. Kadının oyunculuğunu, sanatını, işini, kariyerini küçümsemiyor, tersinden takdir ediyorum, bu başka bir şey. Benim kusmama sebep olacak şey ise, orada aleni bir biçimde biriyle sevişen kadın Türk olunca gurur olurken, aynı şey Türkiye'de olsa o kadının "orospu" olacağı, taciz edileceği, hakaret edileceği meselesi. 

Oysa Spartacus'te oynayan Ayşe Tezel, 3 yaşından beri bale, oyunculuk dersi alarak yaşamını bu işe vermiş, kendini bu iş için yetiştirmiş, dünyaca meşhur dizide rol alan bir kadın. Meşhur olması gereken nokta iyi sevişen Türk kadını olması değil, iyi oyunculuğu, verdiği emekken, birden bir porno figürüne, ve Türklerin gururuna dönüştürülüyor. 

Yazıyı yazarken Google'a "Spartacus" yazmam yetti. Alt alta çıkan veriler şöyle; Spartacus sevişme, Spratacus kamera arkası sevişme, Spartacus toplu sevişme sahnesi, Spartacus Türk Ayşe, Spartacus Sibel Kekilli gibi... gibi...

Durum böyle giderken, biz sırt çantalarımızla, elimizde hazır beklettiğimiz dayaklık şemsiyelerimizle, oturduğumuzda boynumuzdan çıkarıp dizlerimize örttüğümüz mor şallarımızla, hazır bulunan polislerden alşık olduğumuz minnak biber gazlarımızla mücadele etmeye devam ediyoruz, edeceğiz. Ta ki özgürleşene, içimiz rahat yolculuk edene, geceleri sokaklara rahat rahat çıkana, tek başına taksiye binmekten korkmayana, nice nicelerine dek.

Birleşiyoruz, dayanışıyoruz, savaşıyoruz! Kızkardeşlik güçlüdür!YORUMLAR

Küçük Bir Öneri -

Kadın düşmanı bellenmiş bir erkek olarak, son paragraftaki mücadelenizin başarıya ulaşmasını diliyorum. Destek olarak da, küçük bir kendini savunma kursu almanızı öneriyorum. Malumunuz, biz erkekler çok tehlikeliyiz, biber gazı nafile.

5 2
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.