Süreç ve algı

04.04.2013 14:47:42
A+ A-

 

Önemli manevralarda hassasiyet yüksek olur. Sağa dönerken sola, sola dönerken de sağa savrulabilirsiniz. Korku, heyecan, panik, şaşkınlık... En çokta sağa dönerken sola, sola dönerken sağa savrulmak, o yöne gittiğin hissine kapılmak. Birleşmeye barışmaya giderken bölünmeye gittiğini sanmak gibi. Bugün Türkiye'de önemini belki daha sonra çok iyi anlayacağımız bir süreci yaşıyoruz. Bazı adımlar atılıyor, buna karşın oluşan bir hassasiyet ve bu adımların farklı kesimler hatta farklı kişiler tarafından algılanışı var. Süreçte sadece eleştirilere (olumlu ya da olumsuz)  kapıldık gibi. Sorgulamayı bırakıyoruz.

Gelelim ''Akil İnsanlar Komisyonu'na''. ''Akil İnsanlar'' komisyonunun kuruluş amacını biri bana söyleyebilir mi? Psikolojik bir destek mi sunacaklar? Teknik bir destek mi sunacaklar? Ne yapacaklar? Bunu bilen yok sanırım. Bunu bilmediğimiz için isme takılıp da ''bunlar akil makil değil abi! '' deyip geçmek algımızın nasıl bir duruma geldiğini zaten gösteriyor. İsme bakıyoruz basıyoruz eleştiriyi, nedeni, amacı sorgulamak gereksizleşmiş ülkede. Sonra da süreçte bu yapay hassasiyetlerle uğraş bir de! Ne yapacaklarını bilseydik yapacakları şey üzerinden kapasitelerini, çaplarını değerlendirebilirdik. Ama yapacakları işin belki ustalarıdır, bunu bilemem çünkü daha iş ortada yok! Tam da manevra var ortada. Akil İnsan'dan Akil İnsan'ı anlarsak işte o bir yöne giderken farklı yöne gitme hissi var ya tam da ona kapılırız. Biraz şaşkınlık, panikte bu algının, bu hassasiyetin tuzu biberi oluveriyor.

Bu süreç hassasiyetlere kurban gitmemesi gerekecek kadar önemli ve hayati bir süreç. Kendi ters algılamasıyla, iyi tahlil yapamamasıyla oluşan yapay hassasiyetleri bir ülkenin çocuklarına mal olamaz, olmayacaktır da. Mecliste ''Çözüm Sürecini Değerlendirme Komisyonu'' kuruluyor. CHP ve MHP'ye bakar mısınız! Algı partileri, hassasiyet partileri! Bunlar işte! Algı hala bölüneceğiz algısı. Halkımızın hassasiyetleri var safsatalarını salıveiyorlar. Halkın hassasiyeti var evet çocuklarımız ölmesin diyor. Tek dil, tek millet  demiyorlar tek hassasiyet diyorlar çocuklarımız diyorlar!

Bu süreçten umutlu ve memnunum elbette. İyi bir yola eviriliyoruz. Sonumuz BARIŞ olsun...

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.