SÜRECİ İYİ ANLAMAK VE BARIŞA KATKI SUNMAK

27.02.2013 00:00:41
A+ A-

 

Belki uzun yıllar önce belki de çok kısa zaman öncesiydi, üniversite sıralarını terk etmeden öncesiydi; 1 Mayıs ya da Newroz alanıydı ama her alanda haykırdığımız gibi tıpkı bugünde umudumuzu yitirmeden beklediğimiz barışın sessiz bekçileriydik. 

Tıpkı resimdeki gibi hatta daha fazlasıyla hatırladığım kadarıyla 32 dilde Barış yazmıştık pankartımıza Aşiti dilimizin yüreğimizin temsilcisiydi. En önde pankartı tutanlardan biriydim yüreğimin çarpıntısını hala hissederim, hatta o an göz göze geldiğim emniyet müdürünün hınç dolu gözlerinden ötesine gidip barışı okuyan yüreğini bile hissetmiştim. 

Şimdi hayal gibi gelse de Barışa olan umudumu hiç yitirmeden devam etmekteyim yaşamaya, süreç bizleri bizlerden daha ağırını yaşayan herkesi heyecanlandırmakta bilmekteyim, anlamak istediğimiz çok şey var aslında zor olanı başarabilecek miyiz? Barış tabi ki en zor olanı ve bunu başarabilecek yada başarması gereken tabi ki bizleriz, bir yanda Kürtlerin büyük bir kısmını temsil eden  liderler ve örgütler bir yanda ülkenin hepsini temsil eden koca bir devlet, hükümet yada liderler, bir yanda biz halk, aslında ne kadar iç içe geçmiş ve karmaşıklaşmış bir yapı belki de; sonuç olarak resmi cephelerde olumlu havalar esmekte, bize düşense bu havayı daha da olgunlaştırıp sürecin ilerleyişine olumlu katkılar sunmak tabi ki.

Bir tarafta 30 yıllık dense de belki de 100 yıllık  binlerce yıllık bir sancı varken bunca yılın sancısını bu kadar kısa sürelerde dindirebilecek misiniz diyen milyonlarca insanımız varken bir tarafta olan bitenden hiç haberi olmayanlar var. Süreci kaşıyan yaraları deşen sizler insafsızlar, vicdansızlar hepiniz hepimiz iç içeyiz ne yazık ki. Ama bunca karmaşaya rağmen Barış gelecek silahlar inecek inanıyorum ve kan sömürücüleri iştahsızlar ortada bir hiç olarak kalacak, biliyorum.

Çelişkilerimizi, korkularımızı, hıncımızı, kinimizi bir yana bırakmalıyız artık bu kavganın ne yeneni var ne yenileni anlamalıyız, sadece toprak olan binlerce bedeni var üzülerek utanarak anacağımız ve gelecek nesile anlatacağımız binlerce masum bedeni var. Sadece onun için bir an önce bizlerde belki birkaç hafta değil ay değil bir kaç güne bile sığabilecek çözüm sürecine katkı sunabileceğimiz her şeyi yapmalıyız. Meydanlarda karanfillerle kutlamalıyız bu anı. 

Umudumu hiç yitirmeden Barışa Ramak kala Tüm Türkiye halklarının Barışını şimdiden kutluyorum. Umutla kalın. YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.