Suriye bir kanlı yara

14.09.2013 21:43:34
A+ A-

Suriye kan gölü, birilerinin beklediği ama gelmeyen müdahale başka bahara kaldı.

Kimyasal silah saldırısı sonrası ABD ve müttefikleri müdahale edeceğiz deyip, sonra Rusya'nın salvolarıyla müdahaleden vazgeçtiler.

Gelinen noktada Suriye'nin Kimyasal Silahlarını teslim etmesi noktasına gelindi, Rusya silahları teslim alacak, olay şimdilik rafa kalkacak.

Bir taşla bir kaç kuş, Suriye Kimyasal silahları verince İsrail rahatlayacak hatta batı rahatlayacak, Ortadoğu'da karışıklık devam edecek, batı hem para kazanacak, hemde savaşı kendinden uzak tutarak müslümanların savaşını seyrederek keyif püroları tüttürecek, Muhalifler Kimyasal silahla ölmeyecek,  sanki başka silahlarla ölüm şekilleri mübahmış gibi.

İşin aslı öyle değil gibi görünüyor, komplo teorileri Mısır darbesine karşı duruşun bölgeyi kontrol altına almaya çalışan güçler için can sıkmaya başlamasının böylesi bir müdahale tartışmasını ortaya attığını iddia ediyorlar. Ne kadar doğru olduğu bilinmese de.

Suriye'de Sert bir vekalet savaşı devam ediyor, kimin kimle niçin savaştığı hala muamma, yıllardır insanları baskıcı baas rejimiyle idare edenler dün Hama ve Humusta insanları öldürürken ses çıkarmayanlar yeni planlarla yine insanları öldüren zalim Esed ve avanesi Baas'a kimyasalları ver, İsraili rahatlat ama kendi halkının nasıl öldürürsen öldür, diyorlar.

Çin, Rusya ve İran silah temin etsin, Lübnan hizbullah'ı asker versin, Esed öldürsün. ABD seyretsin, Avrupa seyretsin, yetmez Dünya seyretsin, zaten seyretmiyorlar mıydı?

Suriye'de bir içi savaş var, kan var, gözyaşı yok artık. göz yaşı dökecekler ya öldü, ya da başka ülkelerde dilenen, satılan, açlıktan ölen zavallı mülteciler oldular.

Suriye'yi kaybetmemeli İran, kaybederse Şii hilali tamamlanmayacak, düne kadar Suriye üzerinden desteklediği hizbullah dsteksiz kalacak, hatta İran iç politikasının en önemli argümanı " İsrali yok etmek" artık kullanılamayacak. İran rahatlayacak, hatta belki İsrail'den kurtulacak!

Rusya Akdenizdeki tek deniz üssünden Akdenizi kontrol edecek, müttefikleriyle kadeh tokuştururken Putin, kadehinin kenarına bulaşmış mazlumların kanını bir yudum daha yudumlayacak, yudumlarken kendinden geçecek, tıpkı halefi ve selefi olan Medvedev gibi bu sarhoşlukla çıkacak diğer liderlerin karşısına.

Suriyede kan akmaya devam edecek, vekaletler savaşı devam edecek, direkt müdahale edemeyenler, istemeye istemeye(!)  silahlar verecekler birilerine, parasını sonra tahsil etmek üzere. karşılığında Bölgede başka kozu olmayan Esed ve İşbirlikçileri kanlı ellerini Türkiye üzerinde gezdirmeye çabalayacaklar, geziyi kurcaladıkları gibi bazı gezi zekalıları bulup, kaşımaya devam edecekler.

Ortadoğu yanmaya devam edecek, batı rahatını sürecek, kan kokusu tüm ortadoğunun üzerinde kendini tazeleyecek.

Biz ağlayacağız,onlar gülecek, biz savaşacağız onlar mutlu olacak.

Hadi ağıtlar yakalım halimize.

 

 

 

 

 



YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.