Susalım... Kürtler Konuşsun...

26.03.2013 09:54:44
A+ A-

 

Bazı şeyleri işimize geldiği gibi düşünüyoruz. Son dönemde herkes bu barış sürecinden bahsediyor. Kim kime selam yollamış, kim hain, kim değil, Kim yılgın, kim değil.

Uzun yıllar Kürt basınında çalışmış biri olarak birazda farklı bir pencereden bu barış sürecine değinmek istiyorum. Son tartışmalara baktığımda bir sığ döngü dolaşıp duruyor ortalıkta. Herkes barış istiyor ama herkes barışı eleştiriyor. Barış koşulları herkese ayrı ayrı yapılması mümkün değildir. İlk olarak şunu belirtmek isterim ki; barış sürecinde kim kime selam yolladı benim için çok önemli değildir. Hatta mektubu bile çok ayrıntılı bir şekilde okumadım. Barış istemek için bunları yapmakta gerekmez. İnsanların ruh hallerine baktığımda zıvanadan çıkmış gibi sağa sola saldırıyorlar. Eleştirecek hain ilan edecek insanlar arıyorlar. Ne bekleniyordu ki; bu barış sürecinden. PKK uzun süre önce kendisinin açıklamasıyla Marksizmi savunmaktan vazgeçtiğini söylemişti hatta artık Kürdistan diye bir bölgede istemiyor. Ben daha çok olaylara duygusal olarak yaklaşıyorum. Binlerce genç bu savaşta hayatını kaybetti. Onlarca ana halen kendini toparlayamadı. Bazı evlerden bir kaç cenaze birden çıktı. Kaç köy yakıldı, kaç insan sürgüne çıktı, kaç kadın tecavüze uğradı ve kaç çocuk bedenleri parça parça oldu bu savaşta. Bunlar olurken biz hiç birinde yoktur. O kadar acı yaşanırken bizler sadece uzaktan izledik veya sıradan eylemlere ortak olduk. Savaşı derinden hissedebilmek için savaşta bir yanını yitirmen gerekir. Bir kardeşini, anneni, babanı, akrabanı veya hayallerini…

Bu savaşta veya bu barışta Kürtler dışında herkes konuşuyor. Bırakın bu işin asıl sahipleri konuşsunlar. Eğer kazanacaklarsa onlar kazansın eğer kaybedeceklerse keza yine onlar kaybetsin. Her zaman savaşanlar son sözü söyler. Öyle değil mi?

 

Bırakın zulme uğramış insanlar karar versin yapacaklarına. Bırakın Kürtler topraklarına gidip kanla bürünmüş topraklarını sürsün, yeni tohumlar yeşertsin. Bırakın anneler Ceylanların, Uğurların parçalanmış bedenlerini toplasın sokaklardan.

Bu kadar acıdan sonra, bu kadar ölümden sonra çok mu önemli kim kime selam yollamış? Ne yalan söyleyeyim benim umurumda bile değil. O coğrafyada ceylanlar gibi Uğurlar gibi binlerce genç büyüyor. O çocukların bir daha ölmemesi için biraz susalım. Susalım ki; artık bu savaştan rant elde etmek isteyenlerin önünü kapatalım.

 

MURAT ALTUNOZ

Isveç Värden och Vi gazetesinde Editör

Görsel kaynağı

 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.