Tabut Üstü Kahkaha!

02.10.2013 12:21:52
A+ A-

Demokrasi Paketi’nin özeti, dün akşam Hasip Kaplan, Sırrı Sakık ve Tayyip Erdoğan arasında geçen konuşma gibi geliyor bana. Konuşma da sayılmaz pek aslında, tek taraflı iletişim.  

Ses Kaydı:   
https://soundcloud.com/evketuyan-k/demokrasi_kahkahasi


Hasip Kaplan; “İnsanlar diyor ki, barış oldu, bu sırada kimse ölmedi, çocuklarımız dağdan inecek, içerdekiler çıkacak, beklenti..” derken Başbakan patlatıyor “kahkahayı”. Hem de ne kahkaha! Uzun zamandır o asabi halinden eser yok, çok neşeli! İşin komik tarafı, iki milletvekili de “el pençe divan” durumdayken başlıyor Hasip Kaplan da gülmeye, belki de “ağlanacak” halimize niyetine. Sonra araya giriyor Sakık ve anlatıyor. Bu konuşmanın sonu da “hayırlısı, inşallah” ile bitiyor. Başbakan “açılın” diye bağırıyor ve herkes kenara çekiliyor. Huzurlarınızda Abdullah Gül Ekselansları.. Saygıda kusur yok, seremonide kılıçlar eksik bir tek. “Hanımlar” kendi aralarında “Yüce devlet” işlerinden bir iki kelam ediyorlar, biri diyor “yeni yasa dönemi hayırlı olsun..” diğeri düzeltiyor, “yeni meclis dönemi hayırlı..” diyerek. Müthiş bir sahne! Kahkaha Demokrasisi!

 

SİZE BİR PAKET VAR

Ve Recep Tayyip Erdoğan, kendisi hariç her kesimi selamlayarak –daha önce kendisini de selamlamıştı- paketi açıkladığı  konuşmasına şöyle başlıyor; “Sesimizi Türkiye’ye ve dünyaya duyuran, medyamızın çok değerli mensupları..”. İşte dedim kendi kendime, ne kadar da doğru söyleyerek başladı başbakan! Bazen “milk port” bilimselliği ile bazen de ağaçlarla konuşup yabancı basın mensuplarına “giydiren”, AKP’nin sesini “We have many man” diyerek dünyaya duyuran basın mensuplarına sesleniyor ve içeri alınmayan diğer basın mensuplarına da diyor ki; paket size ve sizi takip eden kitleye değil, “bizim” kitleye göre yapıldı. Diğerleri seslerini nasıl duyuracak ki! Hapiste, gözaltında, oto-sansür, sansür içinde.. Dakika 1, gol 1, şaibeli bir gol; hem penaltı hem gol..

Paketin isminde “demokrasi” kelimesi geçtiği için, şimdi bunu eleştirmek de “demokrasi karşıtlığı” olacak. Karşıyımdır da böyle bir dimokratia’ya ve özellikle kratos’a! Bir baktınız “darbeci” yaftalaması ile manşetlerinde yer almışsınız canınızı sıkanları yazdığınızda. Ne zamandır demokrasi yukarıdan ve paketten gelen bir kavram, ne zamandır sandık demokrasinin en büyük göstergesi? Bakın Sezgin Tüzün “sandık” demokrasisi için ne diyor; ”Demokrasilerde sandık şeffaf ve kendiliğinden oluşan dengesiyle iktidarı – muhalefeti tanımlayan bir seçim aracıdır. Eğer iktidarları iktidarda tutma aracı haline gelebiliyorsa, sandığın demokrasiyle ilişkisi kalmaz.” 1

Sandık demişken, seçim barajıyla/sistemiyle ilgili “tartışmaya açılan” 3 öneri var. Yahu zaten bunu uzun zamandır tartışmıyor muyduk? Buradan anladığımız, birazda bizimkiler tartışsın, benim medyam yazsın, benim gazetecim tartışsın, benim akademisyenim, benim entelektüelim tartışma(!) programlarında beyinlere kazısın. Ben izin verdim, haydi tartışın! Ya tartışılan SEÇSİS, kodların açık olması ve bağımsız gruplar tarafından değerlendirilmesi? Yüksek Seçim Kurulu, seçimlerin güvenliği ve seçimlerin yönetilmesine dair hususlar? Hadi bakalım, tartışın, ama sakın aynı manşetleri atmayın, yemiyorlar artık.

Gezi’den sonra yönetenleri oldukça sert bir şekilde eleştiren dış mihraklar, bir diğer adıyla “Eyyy..” diye başlayan cümlelerin muhatapları, özellikle AB paketi olumlu karşılamış.2 Kısmen tabi ki. Ruhban Okulu, ifade/basın özgürlüğü, TMK, Aleviler.. Eyy Aleviler, ne bekliyordu ki paketten? Demokrasi treninin kondüktörü Erdoğan, 4X4 alevi değil mi, yetmiyor mu?

Başörtüsü ya da türban serbest kamuda, ama grev yasak! Bir veririm iki alırım, bir ileri iki geri. Başörtü sorununu biz zamanla çözmemiş miydik zaten, yanlış mı hatırlıyorum? Hatırlar mısınız, 28 şubat zamanı bile o beğenmediğiniz terörist(!) yuvası ODTÜ’de vicdanlı hocalar başörtüsü  ile öğrencileri derse alıyordu. Eee, seçim yaklaşıyor. Seçim demişken, bazı siyasi partilere de “%3 al, paranı cebine koy ve sus” deniyor. Siyaset ve sermayenin bu kadar iç içe olduğu bir zamanda temsiliyet de ne demek? Bir daha duymayayım!

 

ÇIKMAMIŞ PAKETLER

“Çıkmış paketteki dev boşlukları  çıkmamış paketlerin vaadiyle kapatmak” diyor Ezgi Başaran tüm bu pazarlanan paket demokrasisi için.  Müşteri memnuniyeti ne durumda?3 Ülke uzun zamandır Çok Uluslu Şirket gibi yönetiliyor, marka değeri artıyor. Tek Uluslu Şirket mi yoksa? Nefret Suçu ve Nefret Söylemi kavramlarını birbirine karıştıran Tek Uluslu/Dinli/Bayraklı Adi Komandit Şirket! Şirket mantığı “anadil” meselesine de yansıyor. Her yer para, her yer dil. Q, W, X bedava ama Kürtlerin dağlarda karda yürürken çıkardığı ses öbeklerinden oluşan bilinmeyen dil Kürtçeyi öğrenmek paralı!  Kürtleri ve haklarını “azınlık” statüsüne almak, buradaki en büyük hata, çelişki, yanlış, yapılmış, olsun, çıkma, paket, var, çıkma, ekmek…

Kulağımda yankılanan bir ses diyor ki; “Kişisel verilerin korunmasına yasal güvence getiriyoruz”. 11 yıldır bir sürü dalavere, dolap dümen çevirerek çıkarmadığınız yasayı diyorsunuz? Türkiye’nin en uzun süre taslak olarak kalan ve en çok budanan kanunu? Hani Türkiye’nin dünyada yakaladığı tek gelişmişlik(!) olan “gözetim” veya “fişleme” olayları falan? Taslağı hazır olan kanun meclise gidiyormuş! Yapmayın yahu.. Siz devletin başına gelen “-e” den sadece insanları gözetlemeyi, fişlemeyi anlıyorsunuz. Sadece siz değil, tüm dünya bu yönde ilerliyor.4

Eski Yunan kökenli bu yaşlı ve yorgun kelimeden5 iyice soğuttunuz hepimizi! Herkes bir tarafından çekiyor, herkes başka tanımlıyor. Biz bu “sizin” demokrasinizi istemiyoruz. “Bizim” istediğimizin ne oluğunu gördünüz işte! Daha tartışılacak çok şey var.

Vur dedik, öldürdünüz; yine öldürdünüz!

 

Şevket Uyanık - Korsan Parti Hareketi - @sevketuy

--------------------------------------------------

1 Sezgin Tüzün, “Kazandıran Seçim Sistemi Arayışları” , bianet.orghttps://imc.li/ssl2x

2 BBC Türkçe , https://imc.li/3a9ax

3 Nazan Üstündağ, “Demokrasi Paketi ve Müşteri Memnuniyeti”, bianet.orghttps://imc.li/xcj4a

4 Daha fazla bilgi ve tartışmalara katılmak için Korsan Parti Hareketi’ni takip edebilirsiniz. www.korsanparti.org

5 Emek Erez, “İktidar ölçülerinde; demokrasi, katılım, temsiliyet bir de paket…”, https://imc.li/pypzv

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.