Tabutların gölgesinde barış çığlığıdır AMED

17.01.2013 14:04:30
A+ A-

Amed vakur, Amed metanetli, omuzunda üç mücadele kadınının tabutları, öfkesi büyük, acısı tarif edilemez aslında. Lakin Amed acılarını büyük bir barış arayışına dönüştürmenin toplu gösterisini sundu bizlere. İnsanlığın barış süreçlerine görülmemiş bir barış deneyimi daha kazandırdı, kadınlarının tabutlarının gölgesinde BARIŞ'ı haykırdı, bir kez olsun intikam demedi savaş demedi. Sadece barış dedi ve sustu insanlığın en anlamlı suskunluğuydu Amed'in bugünkü suskunluğu.

Hükümet ve bu süreçte 'barışın dili'ni geliştirmesini beklediğimiz basın, cenaze töreninden önce "provokasyon" bahanesiyle Kürtlerin acısına biçim vermeye çalıştı. Kürtlerin Habur sevincini beğenmeyen hükümet, Amed hüznüne önceden tedbir almaya çalışıyordu. Ancak Kürt halkı Amed'de hükümet provoke etmedikçe ortada hiçbir provokasyon olmadığını dünya aleme göstermiş oldu. Habur içinde hükümet ve ana muhalefet partisi provokasyon olarak basına servis etmeden ortada hiçbir şov ve provokasyon görünmüyordu.

Acılar toplumları ya çürütür ya da büyütür Kürt toplumu acıları karşısında çürüyen bir toplum olmadı. Eğer öyle olsaydı bugün ortada birlikte yaşamaktan, kardeşlik inşaa etme çabasından bahsedemezdik. İki tarafın da tek düsturu ölüler üzerinden daha fazla ölü şiddet üzerinden daha fazla şiddet üretmek olurdu. Ancak acılar Türk toplumunu da çürütmedi. Siyasetin yönlendirmeleriyle öne çıkarılan marjinal kimi odaklar dışında Türk toplumunun da bu savaştan acı çekmiş mağdur olmuş geniş kesimleri barış ve kardeşliği salık veriyorlar. Bu savaşın son bulmasını istiyorlar, birilerinin barışın karşısına dikmeye çalıştıkları 'Türk sorunu' da barış talebidir bu savaşın bitirilmesi arzusu ve hassasiyetidir.

Amed bugün iki net mesaj vermiştir,

1. Biz bütün acılarımıza bu katliamın arkasında hükümetin olduğunu düşünmemize rağmen barışa, kardeşliğe hazırız.

2. Öcalan ve Kürt hareketi bizim biricik öncülüğümüzdür. Onları tasfiye etmeyi düşünmek yerine onlarla gerçek bir çözüm ekseninde müzakere etmeli ve bu sürece samimi yaklaşmalısınız.

Peki hükümet ne yapacak? Yarın sabah kalkıp Amed şovu, provokasyonu mu diyecek? Yoksa bu mesajları doğru değerlendirip katliama rağmen barış diyen bir halk iradesini şans olarak görüp uygun demokratik yaklaşım içerisine mi girecek? Tabi ki hükümet bu süreci Kürt hareketini mahkum etme imha etme süreci olarak görmemelidir, Amed bugün bu sürece çok kritik bir eşik atlatmıştır. Eğer Amed bugün bu ağırbaşlılığı bu sükuneti sergilemeseydi, bu kriz görüşmelerin sonlanmasıyla sonuçlanabilirdi. Ancak Amed yine devreye girmiş, krizi aşmış, herkesin önünü açmıştır. Bugün Amed son bir haftadır barış üzerinde toplanan karabulutları dağıtmış umudu yeniden diriltmiştir. Tabutları savaş çığırtkanlığına değil, barış çığlığına dönüştürmenin adıdır AMED.YORUMLAR

tekrarın zuhuru -

Şimdiyse bir çok açıdan durumun sizin anlattığınız /inatla anlamak istediğiniz gibi olmadığı ortaya çıktı. Hala bildiğim doğrumdur diyorsanız yolunuz yol değil yazınız ise bilindik demagoji çeşitlemesine örnek olmuş.Yine de fikirlere saygı emeğe hürmet babında kolay gelsin.

0 0
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.