Tarihte Kara Bir Lekedir Halepçe!

14.03.2013 11:15:14
A+ A-

 

?Yıl 1988 takvim yaprakları 16 Martı gösteriyordu. Baharın gelişiyle birlikte Dicle ve Fırat tüm hırçınlığı ve canlılığıyla akıyordu Mezopotamya'nın bağrına. Hayat sanki yeniden doğuyordu bu topraklarda. Baharla birlikte yeni umutlar yeşeriyordu Halepçe toprağında. O gün hava yağmurluydu. Hayat her zamanki olağanlığıyla sürüyordu Halepçe'de. Bir ana tüm sıcaklığıyla çocuğunu emziriyordu. Halepçeli yaşlı bir dede, tütünü sarmış keyifle içiyordu. Çocuklar çamurun içinde coşkuyla oynuyordu. Hayat baharın getirdiği coşkuyla canlanmıştı. Ta ki Halepçe semalarında Irak savaş uçakları belirinceye kadar. Sonra... Halepçelinin umudu solmuştu. Çocuğunu emziren ana son defa hissetmişti o gün bebesinin sıcaklığını, yarım kalmıştı esmer tenli çocukların oyunları, yaşlı dede son defa çekmişti ciğerlerine o kaçak tütünün dumanını. Cehennemi yaşıyordu o gün Halepçe. Her yer inmeler, bağrışmalar ve ağlamalarla sarsılıyordu. Katliamdan kaçanların hıçkırıkları tüm evrende yankılanıyordu sanki. Kaçanların gözyaşları arkasında bıraktığı tek şey çocuklarının, analarının, eşlerinin yanmış kavrulmuş cesetleri ve her tarafı kaplayan kara bir bulut kütlesiydi. Toprak, katliamdan kaçmaya çalışanların ve koyun koyuna yatan cesetlerin arasında neredeyse görünmüyordu. O gün 6350 masum can yanarak ve zehirlenerek toprağa karıştı. Her yıl baharla birlikte 16 Mart günü Fırat ve Dicle döker gözyaşlarını Halepçe toprağına.

Bir çok ülke katliamı reddediyordu. Ne AB ne NATO ne BM ne de ABD'de çıt yoktu. Sanki o gün binlerce can bir anda yok olup gitmemişti. Halepçe Katliamı'nda yıllardır Kürtlere zulüm eden bütün devletlerin parmağı var. Ve geçen onca zamana rağmen Halepçe hala kanıyor, hala Roboski'de olduğu gibi Halepçeler yaşanmaya devam ediyor. 

Ey insanlık! Halepçe'yi duydun mu? Binlerce çoluk çoçuk, binlerce kadın, yaşlı. Duymadınız mı? Fakat durun. Hiroşima'yı, Guernica'yı, Dersim'i ve yahut Kerbela'yı düşünün. Halepçe'yi hatırlayacaksın. Ax Halepçe, birîna li ser dilê me...

 

*Ax Halepçe, birîna li ser dilê me (Ah Halepçe, yüreğimizin üzerindeki yarasın)

YORUMLAR

Dün Halepçe, bugün Roboskî..! -

Halepçe Katliamından sonra Katar'da 53 devletin katılımıyla toplanan İslam Konferansında (İKO)bu katliama bir cümlelik yer bile verilmedi. Halepçe Katliamından sadece Irak'ı sorumlu tutmak eksik bir yaklaşımdır. Katliamın sorumluları içinde İran ve Türkiye de vardır. Saddam yakalanıp yargılandığında kendisine Halepçe ile ilgili hiçbir soru sorulmadı.

0 0
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.