"Terör örgütçüler"

26.04.2013 12:44:50
A+ A-

Son günlerde herkesin beklediği açıklama sonunda dün (25 Nisan) Kandil'den geldi: PKK sınır dışına çekileceğini ilan etti.

30 yıldır devam eden bu çatışmalı durumun ülkeye ve insanlara verdiği zarar ortada: 40 bin ölüm, heba olan 400 milyar dolar...

Çatışmalı sürecin devam ettiği 30 yıl boyunca ölümler arttıkça öfkeler arttı, öfkeler arttıkça kin ve nefret körüklendi. Yaşanan bu savaşta medyanın dili, ölümler kadar yakıcı hatta ondan bile ağırdı.

Her acı olayın ardından aranan ''çıbanbaşı'' kalemlerle işaret edilen ''terör örgütü PKK'' idi.

Gazeteciliğin vazgeçilmez düsturu olan ''tarafsız, objektif olma'' anlayışı ne yazık ki ters yüz olmuştu. Çatışmalı bölgede yaşanan her olayın müsebbibi olarak tek güç gösteriliyordu, PKK. Başka bir gücün fail olabileceği sorgulanmıyordu bile.

Gazeteciliğin varlık sebebi olan ''doğruları bulup, gerçeği halka gösterme'' anlayışı bölgede yaşanan çatışmaların ardından unutuldu. Artık bir suç varsa suçlu da belliydi. Araştırmaya, soruşturmaya gerek bile yoktu.

30 yıldır ülkenin batısında gelişen öfke nöbetinin en önemli sebebi buydu, gerçekleri halktan gizlemek.

Onca acı tecrübenin ardından medyanın artık ''gerçek bir gazetecilik'' icra etmesi toplumsal barış için elzem bir konu hale gelmiştir.

İçinde bulunduğumuz  süreç, Türkiye tarihinin en önemli aşamalarından biri. 30 yıldır silahlı mücadele yürüten PKK artık bu anlayıştan vazgeçtiğini belirterek silahsız yöntemler ile mücadele etmek niyetinde olduğunu açıkça söylemektedir.

Yürütülen müzakerelerde göstermektedir ki bu anlayış devlet nezdinde de kabul görmekte.

Bugün taraflar arasında yürütülen müzakerelerin ''toplumsal barış'' ile sonuçlanabilmesi için taraflar kadar ''medya kuruluşları'' da sorumludur.

Bugün medya çalışanları geçmişten ders çıkartmalı ve barışçı yöntemleri kullanılan dil ile teşvik etmelidir.

Gazeteciler, mesleklerinin temel ilkesi olan ''objektif olma'' anlayışına, geçmiştekinin tam aksine içselleştirerek sahip çıkmalıdır.

Bu bağlamda medya çalışanları, tarafları nitelendiren her türlü sıfata toplumsal barış adına her zamankinden daha da dikkat etmelidir.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.