Terör varsa çözümü de mutlaka vardır

25.09.2013 21:16:44
A+ A-

Şiddetin, sosyal, ulusal, ırksal, dinsel amaçlar yahut benzer diğer maksatlarla ve sosyal sınıflar arasında çatışma ve tahrik yaratmak üzere planlanan hukuk dışı kirli bir savaş düzenine terör diyoruz. Amacı elbette vardır ama amaçsızca korku yaratarak, şiddeti bir araç olarak da kullanabilir. Gerçek amaçları siyasal iktidarı ele geçirmek için en azından var olanı yıpratmak veya sindirmektir. Ahalide sahipsizlik fikrini uyandırıp taraftar edinmek gibi huyları da vardır.

Başka bir mantığa göre terörü tarif edenler de vardır; “Kendi devleti sınırları içerisinde yaşayan insanlar enerjiyi ucuza kullansın diye, başka bir devletin vatandaşı olan milyonları yahut bazı masum sivillerin hayatını gözden çıkarmak da en şahanesinden bir terördür, hatta terörün önde gidenidir.”  

“Alacağınızı bir türlü tahsil edemiyorsunuz. Üstüne üstlük, bundan söz ederseniz adam sizi dövüyor. Mahkemeye de gidemiyorsunuz giderseniz onun aveneleri sizi tehdit ediyor. Üstelik alacaklı olduğunuz o kişi, her gördüğü yerde size parmak sallayarak hı… diyor. Çoluk çocuğun rızkını kaptırdınız ve geriye almak gibi bir umudunuz da kalmadı. De ki mahkemeye de gittiniz ama senedinizin sahte olduğuna karar verildi. Tok alacaklınız ile karnı aç çocuklarınız arasında kalmışsınız, buyurun…”

Uluslar arası alanda, aynı terör olgusuna farklı gözlerle de bakılabilir. Mesela aynı örgüt aynı eylemden dolayı bir devlete göre özgürlük savaşçısı, diğer bir devlete göre ise hain olarak nitelendirilebilir. Bu ikilem terörizmin ortadan kaldırılmasının önündeki en ciddi gerçektir. İşte bu yüzden devletler; ulusal terörizmin önlenmesi doğrultusunda yaptıkları çalışmalarda ortak bir terörizm tanımında genellikle uzlaşamazlar.

Bir örnek; Türkiye içinde yapılan şiddet olayları, yapanın milliyetine ve dini inancına göre terör eyleminden sayılır veya sayılmayabilir. Mesela Sünniler, Alevileri veya Hıristiyanları katlederse (Maraş, Çorum, Sivas, Hrant Dink) bu terör olayı sayılmaz. Ancak, Türk ve Sünni olmayan unsurlar hangi şiddet eylemini yaparsa yapsın bu bir terördür.

Demek ki terör; yapan kişilerin bizden olup olmamalarıyla da ilgilidir.

Dünyanın neresinde olursa olsun; herhangi bir toplumsal olayda Polisin göstericiyi öldürmesi vaka-yi adiye, ancak göstericinin polisi öldürmesi ise terör eylemidir.

Dünyanın bütün ülkelerinde terör örgütleri vardır. Bunun başlıca nedeni; ülke yönetimleri, her bireyin ihtiyacına göre uygulamalar yapamıyor. Bu tatmin etmeyen uygulamalar o ülkede pek çok insanı ilgilendiriyorsa haksızlığa uğradığını düşünürler ve yasal olmayan örgütlenmelere giderler, ardından da eylem ve direniş başlatırlar. Bu eylem ve direnişlere polisin gösterdiği direnç güçlü olursa, direnişçilere tek seçenek kalır; daha da şiddetli terör.

Dünya üzerinde var olan devlet sayısının her yıl biraz daha artmasının nedenini buralarda aramak gerekiyor. Böyle giderse, garip bir tahterevalli gibi, ya devlet sayıları yahut da terör olayları artacak.

Aslında herkes bilir ki İslam ülkelerinde oluşan terör örgütleri daha çok, emperyalizmin çıkarlarına karşı bir öz savunma niteliğindedir.  

Zaman içinde haklılığını kanıtlayarak terör örgütü listelerinden çıkarılan örgütler şunlardır;

·         Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi

·         El Fetih (Filistin)

·         Hamas (Filistin)

·         Filistin Kurtuluş Örgütü

·         Filistin Kurtuluş Cephesi                                      

·         Nepal Birleşik Komünist Partisi

·         Halkın Mücahitleri (İran)                                                                  

·         Kahane Chai (İsrail)

·         Güney Afrika Ulusal Konseyi                                                   

·         Aum Şinrikyo (Japon)                                                  

·         Autodefensas Unidas (Kolombiya)

Halen Mücadeleye devam eden bazı terör örgütleri;  

* Ebu seyyaf (Filipinler)

* Abyan İslâmi Ordusu (Aden)

* Adolat (Özbekistan)

* Akromiya (Özbekistan)

* Gama’a al-Islamiyya(Mısır)

* Silahlı İslamcılar (Cezayir)

* El-Aksa Şehitleri Tugayı (Filidtin)
* Kürdistan İşçi Partisi (Türkiye)

* Ansar El-İslam (Irak)

* El Kaide (Afganistan, Pakistan ve dünya.)

* Eş Şebab (Somali)

* El Nusra

* Asbat El Ansar (Lübnan)

* Tevhid ve Cihat Cemaati (Irak)

* Doğu Türkistan İslami Hareketi (Çin yönetimine karşı savaşıyor)

* Mısırlılar İslami Cihad Örgütü (Mısır)

* İslamî Fetih (Filistinli mülteci kampında, Güney Lübnan)

* Mücahitler Örgütü (Pakistan ve Keşmir)

* Hizbu Nüsra (Özbekistan)

* Hizb-ut Tahrir (İngiltere ve Avusturalya)

* Hizbullah (Lübnan)

* Hizbul Mücahittin (Pakistan ve Keşmir)

* Hofstad Şebekesi (Hollanda)

* Orta Asya İslami Hareketi (El Kaide'ye katılmıştır)

* Caişe Muhammed (Pakistan)

* Caiş Anzar el Sünni (Irak)

* İslami Cihat (Filistin)

* Kutsal Cihat (El Kaide ile bağlantılı)

* Cundalah (İran ve Pakistan, El Kaide'ye katıldı)

* Laşkar Cavi (Pakistan)

* Laşkar Tövbe (Pakistan)

* Fas İslami Direniş Örgütü(Fas ve İspanya)

* Fas İslami Özgürlük Cephesi (Filipinler)

* Savaş ve Vaaz Mirasçıları (Cezayir)

* Pakistan süvarileri (Pakistan)

* Hindistan İslami Öğrenci Hareketi (Hindistan)

* Tekfir El Hicra (Mısır/Sudan/Cezayir)

* Muhammedî Şeriatî Nefsi Tahrik (Pakistan)

_________________

Aralarında şeriat isteyen, özgürlük isteyen olduğu gibi ne için savaştığını bilmeyenler de vardır. Kim bilir belki bir gün bunlar da başaracak, özgür bölgeler oluşturacak ve terör örgütü listesinden çıkarılacaklardır. 

YORUMLAR

De bakalım -

Yazınız ,cddi araştırmaya dayalı olarak titiz bir şekilde hazırlandığı belli oluyor. Terörist olarak kabul edilen guruplar sıralanırken çoğunun islam ülkelerinde yer aldığı dikkatimi çekti. Şu da bir gerçek ki,bu yazınızda taraf olduğunuz hissine kapıldım.Terör ,toplumdaki haksızlıklara karşı ya da emperyalizme karşı verilen mücadelede karşımıza çıkıyor demeniz -terör örgütlerinin zamanla haklılıklarını kanıtlayarak legal hale gelen örgütleri sıralamanız :Şiddetin ,terörün sevimli hale getirilmesi çabasını sezdim.

1 2
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.