Terörist mi, aktivist mi?

29.04.2013 11:09:31
A+ A-

Geçenlerde, aktivist konusunda Bekir Usta (Coşkun),  öyle bir yazı kaleme almış ki,  bunun üzerine söz söylenmez, kalem oynatılmaz. 

Belki  de "aktivist" gibi bir meslek daha önceleri de vardı; ama bu sıfatı, mesleği eski bir militanla daha yakından tanıma olanağına kavuştuk.  Kimdir bu, beyefendi militan emeklisi, tanıyabildiniz mi? Ertuğrul Kürkçü. Dev- Genç Genel Başkanıyken  30 MART 1972' de Kızıldere'de ideali uğruna ölüme gülerek giden on bir devrimci genç, sığındıkları evin çatısında havan mermileriyle katledilirken, o, evin samanlığında balyalar arasında saklanmış olarak ele geçti. Devrim şehidi olacak kadar yürekli olmayı göze alamayınca aktivist oluverdi. İnanınız, "aktivist" sözcüğünün anlamını bilmiyordum. Ertuğrul Kürkçü'nün milletvekilliği başvurusunda mesleği bölümünde "aktivist" yazıldığını  gördüğümde de merak etmemiştim anlamını

AB'nin, ABD'nin  yayınladığı terör örgütü listesinin en başına yazdıkları PKK, meğer terör örgütü değilmiş. Bakar mısınız, terörist olmak da kolaymış, kurtulmak daha da kolay. Demek ki, bunlara "terörist" yakıştırmaları da hikayeymiş.  Sen, adamlara otuz yıldır "eli kanlı terör örgütü" de, sonra bir kelemde onları aktivist ilan et. Bir gün, "Öcalan" derken sayın demeyenlerin saygısızlıktan mahkemelik olacağını düşünmüş müydünüz?  Adına "çözüm süreci" denilen dipsiz kuyuda sadece Öcalan'ın ve Karayılan'ın suda  sureti görünüyor. Ama işin başındaki söz ve karar sahibi olması gereken Sayın Başbakan sessizliğini koruyor. Karayılanın barış süreci de yılan gibi kıvrım kıvrım kıvrılıyor Kandil'de. Piyasada söylenenlere asla bağdaşmıyor; hatta çoğu yerde çelişiyor, "oldu da bitti maşallah" diyenler bu çıkışı yok sayıyor.  Geniş halk yığınları yol haritasının nasıl olacağını çelişki dolu açıklamalarla terörist başlarının ağzından öğreniyor. İnsanlar otuz yıllık çatışmanın galibini, mağlubunu aramıyor artık. Bu topraklarda yaşan hiç kimse kan dökülsün istemiyor. Bunu isteyen yok ama, ucuz kahramanlığa soyunanlarımız var. "Bu sürece karşı çıkmak vatan hainliğidir.." diyorlar.  Ancak, ezici bir çoğunluğun (sonunu bilmemesine karşın) "evet" dediği bir konuda kendinizi göstermek, oy devşirmek için bunca ucuzluğa sapanlara" hain" dense yanlış olmaz herhalde. "Kiminle, niçin, ne anlaşması yapıyorsun, sonuç hakkında bir cümle.." derseniz,  sert şekilde sözünüz kesilir ve vatan hainliğiyle damgalanırsınız. Vatanın geleceğini düşünmek vatan hainliği oldu zaten.  

Kim, ya da kimler barışa, özgürlüklere, kardeşliğe,   insan haklarına, hukukun üstünlüğüne. karşı olabilir ki? Ancak, ülkede olmayan barışı pazarlayanlar, "miş" gibi gösterenlerin elbette maskeleri bir gün düşecek,   bu halk da gerçeği görecektir. Sizin barış parantezinin içine bir tane, evet bir tane  bile Kürt vatandaşı, ailesi var mı? Her şey düşündüğünüz gibi oldu ve adamlar silahlarını alıp çekip gittiler. Aylarca, yıllarca tek silah sesi çıkmıyor. Bu mudur çözümünüz? Bu süreç çöp tankerinden ekmek toplayan kızcağız bu işe devam edecek mi? Kimse bunu konuşmuyor, konuşamıyor. Karayılan bir şeyler geveledi ama sonu yok.  

Bunun adını doğru koymak gerekir. PKK militanlarına tanınan  bu ayrıcalık insanlık adına yüz kızartıcıdır. Haksız  ve hukuksuz olduğu kadar sınırsız bir aftır ve de bunun karşılığı "ateşkes"tir. Eli kanlı, öldürdüğü askerin, polisin sayısını kendisi bile unutanlar bando eşliğinde bu ülkeyi terk edecekler. Başta mülki ve askeri erkân, bu geçenleri uğurlayacak ve sizler de yataklarınızda rahat yatacaksınız öyle mi? Bir yanda parasız eğitim istediği için on sekiz yıl mahkumiyetle yargılanan üniversiteliler içeride yatarken, eli kanlı örgüt mensuplarına sınırsız "af" öyle mi? uygulama böyle olacaksa eğer, bu toplum sadece adalet duygusunu kaybetmekle kalmamış, sağduyuyu ve ortak aklını da kaybetmiş demektir.

Barışa, eşitliğe, kardeşliğe, eşit yurttaşlığa, dürüst ve vatansever insanlara her zamandakinden daha fazla ihtiyacı var bu ülke insanın. Eğer özgürlük, barış salt PKK militanlarıyla sınırlı kalırsa(ki öyle olacağa benziyor) bu proje sadece ölü doğmakla kalmayacak, daha büyük felaketin habercisi olacaktır.

28 Nisan 2013

HÜSEYİN CELEP

huseyincelep@gmail.comYAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.