Türkiye Akdeniz Gençlik Barış Gemisi: Gençlikten Barışa Uzanan Yol

11.11.2013 12:44:26
A+ A-

Savaş çığırtkanlığı ve ayrımcılık naralarının atıldığı bir zamanda, Cumhuriyetimizin 90.yılında bir #GenclikBarisGemisi kalktı bu limandan.

Barış barış diye dillerinde tüy biten, dünyanın 38 ülkesinden “Din, dil, ırk, cinsiyet, renk, düşünce farkı gözetmeksizin” 800 gencin bir arada bulunduğu...

İnadına barışı konuşmanın tam da zamanı olduğunu düşünen…

Barışı getirmenin kendinden başlayacağının bilincinde olan...

Kalbinde ve ruhunda “Barış” denen şeyin varlığından haberdar olan…

Ayrımcılığa karşı barışın dirayetli duruşunun yanında duran bir gençlikti onlar.

Nasıl olmasınlar ki, Peygamberler Peygamberinin “Siyahın beyaza, beyazın siyaha karşı bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük sadece takvadadır” sözünü yüreklerine kazıyan bir gençlikti onlar.

Mevlana’nın “Dünyada sevgiye dair ne varsa ben orada varım; Savaşa dair ne varsa ben orada yokum” sözünü şiar edinen bir gençlikti onlar.

Barış yolunda nereden bir çağrı geliyorsa, onu can atarak karşılayan ve yardımını esirgemeyen bir ecdadın torunlarıydı onlar.

Tarihin ona verdiği yükümlülükleri omuzlarında hisseden ve bunun gereğini sözde barış cümleleri kurmaktan ziyade, barışı sinelerinde hisseden ve de bunu eylemleriyle destekleyen bir gençlikti onlar.

Evet böyle bir gençlik vardı bu gemide. Dünya barışı için can atan Hakkarili Serbest’le Nijeryalı Abubakar’ı, Sakaryalı Zeynep’le, Çinli Kurban’ı aynı masada buluşturan, “Dünya barışı adına ne yapabiliriz?”i fikri zeminde tartışan ve bunu uygulamaktan en ufak bir tereddüt dahi göstermeyen bir gençlik.

Dünya barışı adına “Ben de varım!” diyebilen, barışa köprü olan bir gençlik.

Habil ve Kabil’i bilen, Habil’in yanında olan ama aynı zamanda Kabil’in de değişebileceğine inanan bir gençlik.

Böyle bir gençliğin olduğu dünyada, barışın hakim olduğunu düşünerek gözlerinizi kapatın. Kimsenin kimseden üstün ve dünyadaki hiçbir şeyin kundaktaki bebeğin hayatından değerli olmadığı, barış içinde adalet ve özgürlüğün sefasının sürüldüğü bir dünya…

Evet tüm bunlar bize hayal gibi gelse de #GenclikBarisGemisi‘nde “Barış Elçileri”nin bunları fazlasıyla yapabileceğini gördük ve yine gördük ki böyle bir dünya yakın bir gelecekte bizleri bekliyor olacak ancak bir şartı var; dillere pelesenk olan, gönüllere nakış nakış işlediğimiz ve de işlemekten hiçbir zaman vazgeçmeyeceğimiz BARIŞ!

Unutmadan söyleyeceklerim daha bitmedi;

7 Kasım’da İstanbul’a dönen biz Barış Elçileri, daha güzel bir dünya için “Barış” şartını yerine getirmeye gönül vermiş 800 genç; güverteye çıkarak dünya barışı adına saygı duruşunda bulunduk ve akabinde “Dünyada barış istiyoruz” dileğinin de içinde bulunduğu kağıtı, cam şişeye koyarak, Marmara Denizi'ne bıraktık.

İnanıyoruz ki bu dileğimiz bir gün gerçekleşecek ve Dünya Barışı ilelebet muhafaza edilecektir.

Tüm Türkiye-Akdeniz Gençlik Barış Gemisi Katılımcıları adına bu organizasyonda emeği geçen tüm Gençlik ve Spor Bakanlığı çalışanlarına teşekkür ediyorum ayrıca bu vesileyle tanıştığım tüm arkadaşlarıma da sevgiler saygılar; en yakın zaman da yine görüşmek dileğiyle…

Sevgi ve barış ile…

@m/A

Mehmet Akif BIYIKLI

Twitter: @Mehmt_Akif

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.