TÜRKİYE?DE Kİ ÇATIŞMLARIN TOPLUMSAL BOYUTU

25.02.2013 15:29:03
A+ A-

 

 
Türkiye’de yaşanan toplumsal sorunların ana nedeni; Halkın ne istediğini bilmeden ve onların sesine kulak tıkayanların bu ülkenin başına geçerek halkı yönetmeye kalkmasından kaynaklanmaktadır. Bu sorun bugün yaşanan çatışmaların altında yatan nedenler arasındadır.Türkiye zaten Orta doğu denen ateş çemberinin tam ortasında yer almaktadır.Buda dış güçlerin Türkiye üzerinde yeni haritalar çizip siyaset yapılmasına neden olmuştur.
 
-Neden Türkiye hedef ülke?
 
Türkiye konumu ve tarihi ile diğer ülkelerin acık hedefinde yer almaktadır.Petrol ve diğer yer altı zenginliklerin bu bölgelerde bulunması verimli arazilerin ve su kaynaklarının olması Türkiye’yi cazip ülke konumuna getirmektedir.Yırtıcı hayvanlar gibi avını gözleyen dış güçler saldırmadan doğru zamanı beklemektedirler.Savaşlarla alamadıkları toprakları bugün psikolojik savaş uygulayarak,maddi ve manevi kayıp vermeden hatta üstüne maddi kazanç sağlayarak hedeflerine ulaşma yolunu seçmişlerdir.
 
-Peki bunda başarılı olabiliyorlar mı?
 
Tabi ki de başarılı olabiliyorlar. Ülkemizde bugün yaşanan Türk-Kürt,Alevi-Sünni,Sağ-Sol kavgaları çıkartıp kardeşi kardeşe düşman edip savaşmaları için ellerinden geleni yapmaktadırlar.Örnek verecek olursak bugün PKK’ya destek olan dış güçler,PKK’ya silah satmaktadır.PKK’yı hedef göstererek Türkiye’ye de silah satmaktadır.Her iki gruptan da para kazanan güçler Müslüman’ı Müslüman’a kırdırarak savaşmadan ülkeyi yönetme politikası uygulamaktadırlar.Ayrıca PKK’ya Orta Doğu’dan gelen uyuşturucuyu Batı’ya ve Batı’dan gelen silahları Orta Doğu’ya taşıtarak para kazanımını sağlamakta,PKK’yı piyon olarak kullanmaktadır.
 
-Ülkeyi yönetenler bu duruma neden sesiz kalmakta ?
 
Ülkenin başına gecen bir çok kişide bu durumdan çok memnun zaten.Çünkü onlarda bu trafikten nemalanmaktadırlar.Halkın vekil olarak tayin ettiği kesimler gizli kapılar ardında ceplerini doldurmakta ve ülkeyi dış güçlerin kucağına atacak anlaşmaları imzalamaktadırlar. Bugün terörün bitmesi demek üst düzey bir çok kişinin işine gelmemektedir.
 
-Abdullah Öcalan yakalandığında bana fırsat verin Türkiye için çalışayım beni kullandılar, PKK’yı bitireyim diyordu neden bitirmesini istemediler?
 
1999’da PKK silah bırakacaktı ülkeyi terk ediyorlardı ama bazı üst düzey yönetici 500 PKK’lının ülke sınırları içinde kalması gerektiğini savunuyorlardı. Buna neden olarak ta ülkenin böyle bir boşluğu kaldıramayacak olmasını gösteriyorlardı. Yani ülkede siyaseti, yeri geldiğinde terör üzerinden yapmak için bitmesine izin vermediler. Bugün bu noktaya gelmemizdeki en büyük sebep bizim secimle belirlediğimiz,bizim isteklerimize tercüman olsun diye TBMM’ne davulla-zurnayla gönderdiğimiz insanlardan kaynaklanmaktadır. Koltuk sevdasına düşen, sattığı şerefin,haysiyetin,namusun parası sıcak gelen bürokratlar ülkeyi bölünmenin eşiğine getirmişlerdir.
 
-Bundan sonra nasıl siyaset izlenmelidir?
 
Toplumu iyi analiz etmek ve anlamak gerekir ülkeyi yönetmek için. Halkın istek ve şikayetlerine kulak tıkayarak değil de, onların isteklerini yerine getirerek, şikayetlerini dinleyip, çözüm üretmek gerekir. Bugün yaşanan toplumsal sorunlar, ülkemizde Sosyologlara önem verilmediğinin göstergesidir. Toplumu anlamak, analiz etmek, yorumlamak bir toplum mühendisi yani sosyologların işidir. Halk ile halkın vekilleri arasında bağlantıyı sağlayacak olan sosyologlara büyük görev düşmektedir. Herkes artık daha dikkatli olmak zorundadır. Irkçı söylemlerden uzak durup,herkesin Adem soyundan geldiğini ve herkesin aslında kardeş olduğunu unutmamak gerekir. Birlikten kuvvet doğar diye boşa dememişler dünyada büyük devletler birleşerek güç olma yolunda giderken bizde ayrılma isteği olması sizce de tuhaf değil mi? Umudum güçlü, kültürüne, değerlerine ve tarihine sahip çıkan Allahın adaletini dünyaya yayan, Müslümanları sömürüden ve ezilmekten kurtaran Türkiye olması umuduyla yazıma son veriyorum.
 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.