UNUTMA(K) KAĞITTAN TURNA KUŞLARI KATLA

18.01.2013 13:50:06
A+ A-

Hayata teşekkür etmeyi unutma/ her anı değerlidir/ doğadan özür dilemeyi bil; tükenmeyecek sanma kaynakları/ kalbi tekliyor dünyanın, buzulları eriyor/ anımsa başka dünya yok/ başka mavi gezegen.

Geç kalındı, yaygarasıyla/ dövünmenin anlamı yok/ umut her zaman vardır/ bir yerden başlayacaksan eğer; kollama anını/ doğaya, ait olduğun yere yönünü çevir/ türü ve ismi mühim değil/ nefes aldığın sürece, her mevsim dört ağaç dik yeter.

* * *

Hiroşima'yı hatırlıyorum ve Nagasaki'yi. Halepçe'yi de. Yüz binlerce pörtlemiş çocuk gözlerini. Gerçekleştirilmemiş milyonlarca masum düşü.

Duyarsızlığın kendisi, unutmak. Senin kayıtsızlığın ise paramparça edilen uygarlık, emeklemeyi henüz öğrenen, kanatları kırılmış mavi kurdeleli kız çocuklarının yıkıntılar arasındaki süt beyaz masumiyeti. Yok sayılan Kızılderili barışı ve zencefil kokulu bir gelecek. Geleceğin yaratıcıları çocukların sırtlarından keskin nişancılarca vurulması acımasızca. 

Şimdi parklar oyunsuz ve bahçelerde yaprakları dökük, dalları kırık çiçekler. Zambak rengine kesmiş çocuk ölüleri, Anka ölüleri Bosna'nın, Kosova'nın, Arnavut'un ve Boşnak'ın.

Kağıttan Turna Kuşları katlıyorum. Unutmamak için Çernobil'i, toplu mezarlar kenti Srebrenitsa'yı.

"Acılardan
daha büyük
bir yer yoktur,

bir tek evren vardır
o da kanayan bir evren."1 

* * *

Sen de katla!.. "Kağıttan Turna Kuşları Katla"2 Sen de, unutmamak için.

Unutmak, yaşamın tüm renklerine ihanettir çünkü.

* * *
u
n
u
t
m
a
d
ı
m
.
1 Pablo Neruda
2 Hiroşima'ya atom bombası atıldığında, ilk anda yaşamını yitirenlerin yanında radyasyon etkisiyle sonradan sakat kalan ve ölenlerin sayısı da milyonları bulmuştur. Bunlardan birisi de radyasyon ile lösemiye yakalanan on bir yaşındaki Sadako Sasaki adlı bir çocukmuş. Küçük Sadako, iyileşmek için origamiden bin turna kuşu yapma inancı ile işe başlamış. Ancak altı yüz kırk dört tane turna kuşunu bitirdiğinde hastalığa yenik düşerek ölür. Arkadaşları onun için bu sayıyı bine tamamlamışlar ve cenaze töreninde mezarını turna kuşlarıyla örtmüşler. O gün, Hiroşima'da Dünya Çocuk Barış Günü olarak kutlanmaya başlamış. Bu sebeple, her yıl 6 Ağustosta, Barış Gününde binlerce turna kuşu Hiroşima'ya gönderilir.

Bir farklılık yaratmak adına. Hayat için.

www.abbaskarakus.com abbas_karakus@mynet.comYAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.