Üslup ve Muhataplık

06.01.2013 13:39:41
A+ A-

“Çatışmalı sürecin bildiğimiz son kayıpları olan, Lice kırsalında, yaşamlarını yitiren 10 Kürt ve Türkiyeli gence, Tanrı’dan rahmet, başta Kürt halkı olmak üzere tüm Türkiye halklarına baş ve can sağlığı diliyorum.. Umut ederiz ki, büyük bir üzüntü ile yitirdiğimiz bu gençler, On binlerce yurttaşımızı yitirdiğimiz bu çatışmalı ve sancılı sürecin son kayıpları olacaktır..”

Ulus-devletlerde ortaya çıkan isyan hareketlerinin önemli bir kısmında şiddet sonuç alıcı olamamışsa kirli oyunlar diyalog adı altında devreye sokulur. Bu, sosyolojik olarak, devletin bekası için başvurulan bir yöntem. Eğer bu yöntem tutarsa devlet, kendince, bakidir; tutmazsa ziyadesiyle fuzulidir. Sonrasında ise, çoğunlukla zorunlu bir diyalog yöntemi devreye konulur. Hiç kuşkusuz devlet aklının geliştirdiği her yöntemin yolu da medyadan geçer. Yani bir an düşünün ki, politik kimliği olan her yurttaşın ölüm ihtimalinin dahi arkasında medya var. Türkiye açısından böylesi can alıcı ya da verici (bizlerin icraatına kalmış bir söylem), bir süreçten geçerken medyanın ölüm konusunda “görevini” “layıkıyla” yerine getirdiği kanaatindeyim. An itibariyle, başlayan hoş görülü söylemi, hor görüşlü güçlerin inisiyatifinde bırakmadan insani bir söylem ve tavır geliştirmenin hayati önemde olacağını düşünüyorum.
Bir iyi niyet göstergesi olması açısından, bu yazıya vesile olan sayın Aydın Doğan ve Radikal camiası olmak üzere, Vicdan sahibi başta Türk halkı olmak üzere Tüm Türkiye ve konuyla yakinen ilgili olan duyarlı yurttaşların, yazının başında tırnak içinde belirttiğim mesajı yayınlamalarını rica ediyorum. Çünkü Kürt halkı, evlatlarının terörize edilmesinden dolayı emin olun ziyadesiyle kırgın ve ürkek. Barışa Dair en değerli adım, hiç kuşkusuz bu olacaktır. Aksi iddia edilmesin. Türklerin vicdanı kanamayacaktır, çocuklarının kemikleri sızlamayacaktır.. SIZLIYORSA, BARIŞTAN SÖZ ETMEYE VE UMUT BAĞLAMAYA HİÇ GEREK YOK DEMEKTİR...
 
Barışa Dair ve Samimi Kalın....
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.