YANAN BU IŞIĞI SÖNDÜRMEYELİM

06.01.2013 22:51:52
A+ A-

          

 

           Barış için bir umut ışığı daha yandı, ne olur karartmayalım. İnsanlarımız savaşmaktan, Anne ve babalar çocuklarını toprağa vermekten yoruldu artık. Evlerine ateş düşenler! Ne olur biraz müsamaha ve anlayışla karşılayın bu çağrıyı. Biliyorum yaranız çok derin, acınız çok büyük ama insanlarımız arasında daha çok yara açılmadan ve yeni acılar yaşamamak için barışa bir elde siz uzatın. Sizlerde takdir edersiniz ki, kanı kanla yıkayamayız. Kan davası gütmek yeni ölümlere yol açmaktan ve bizleri bu güne kadar kan-revan içinde getirenlerin elini güçlendirmekten başka ne e yarar ki? Sonuç ortada değil mi? 30 yıl süren savaş. Binlerce ölüm, Savaşa harcanan paralar. Derinleşen ayrımcılık, Kardeşler arasında yaratılan düşmanlıklar... Yıllarca çakıl taşı edebiyatı yapıp çocuklarımızı acımasızca toprağa gömenlerin ülkemizi ne hallere getirdiğini gözlerimizle gördük ve bunu en acı bir şekilde yaşadık. Ne olur toprağa verdiğimiz insanlarımızın hürmetine durduralım bu kardeş kavgasını.

           Bu savaş mutlaka durdurulmalı, yanan bu ateş mutlaka söndürülmeli. Savaşın iki tarafında savaşan gençlerimizin tüm yakınları, anne ve babaları eminim ki, bugün yanan bu umut ışığıyla yatıp kalkmaktadırlar. Çocuklarının evlerine sağ salim ve kucaklaşarak dönmelerini beklemektedirler. Ne olur onların bu samimi ümitlerini boşa çıkarmayalım, barışa bir destekte biz verelim.

        Biliyorum bu iş çok zor. Bu yol çok engebeli ama biz ister ve el ele verirsek bunu başarırız, bunca engeli yıkar geçeriz. Havayı bulandırmak isteyenler her zamankinden daha çok pusuda beklemektedirler. Savaştan beslenenler bugün bu yanan umut ışığıyla büyük bir hayal kırıklığı yaşamaktadırlar. Ne olur onların bu kötü ve korkunç hayallerinin gerçekleşmemesi için büyük bir çaba sarf edelim.

         Tarihte ki en büyük dünya savaşlarının tarafları bile sonuçta masaya oturup savaşı müzakere ederek sonlandırmadılar mı?  Bu savaş bir 30 yıl daha sürse de, sonuçta yapılacak tek yol müzakere değil mi? Ne olur çocuklarımızın ölmesine göz yummayalım.

         Savaş insani bir yaklaşım değil, İnsanoğlunun en büyük düşmanıdır. Dünyanın neresinde ne şekilde ve ne amaçla olursa olsun, yapılan tüm savaşlar savaş tüccarlarının kasalarına büyük paralar taşırken, toplumun büyük bir kesimini yoksulluğa mahkûm ederken,  ölenler de sadece yoksullar ve orta tabaka çocuklarıdır. Ne olur bizler yurtseverler olarak savaş tüccarlarının oyuncağı ve kuklası olmayalım.

     Ey anne ve babalar, yazarlar, çizerler, ülkesini sevenler! Ne olur kardeş kavgasını bitirmek için, yakılan bu umut ışığını güçlendirelim. Gerçek bir barış kapısı açılana, Silahları sonsuza dek gömüp, insanlarımız kucaklaşıncaya kadar, Bu ışığı diri tutalım. 

      YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.