Yapılacak tek şey "sevmek"tir.

20.07.2013 04:07:56
A+ A-

Teni güneşte kavrulmuş bir çocukluk esnasında kucaklamıştı dedem beni. Sarılmıştı sıkıca ve "bizden olmayanı da sev" demişti. Küçüktüm, yalındım ve anlayamamıştım o anda.

Dedemi, Allah yanına çağırdığında, "sevdiğine kavuştu" demişti birisi. Ne derin bir sözdü, ne kelamdı, ne kendini bilirlikti ve ne güzeldi sevmek... Seven, sevdiğini yanına çağırıyordu.

Şimdi sevmenin anlamını taşımak mesele ve bu topraklarda "sevmek" yeşermeli dik başlılıkla. Anlamak lazım geliyor "bizden olmayan" insanı, taşı, ağacı ve hayatı. "Bizden olmayan" ı bizden kabul etmek mesele. 

Ne güzel oluyor, farklı düşünce de olanları kucaklamak. Ne farklı fidanlar dikiliyor yüreklere ve ne farklı notalar çınlıyor kulaklarda. Farklılıklar arttıkça, mutluluklarda artıyor bende, bedende ve tende.

 

"iyi insan..."

Bu günlerde en çok ihtiyaç duyduğumuz kavram, konuşmaktan daha ziyade "dinlemek" gibi geliyor bana. Bu kavramın güncel anlamına ister "empati" diyelim, ister "hoşgörü", isterse "sevgi"... Her ne şekilde ifade edilirse edilsin, önemli olanın, "anlamak" noktasında attığımız adımların samimiyet gerçeğidir. Gerçekten de, dile getirdiğimiz, serzeniş ettiğimiz, yazdığımız ve çizdiğimiz konularda samimi miyiz? Yoksa, dışarıdan daha güzel görünüyor diye mi tüm bu davranışlarımız? Karşımızdaki insanı anlıyor muyuz, anlıyor gibi mi yapıyoruz?

Kaldırıma oturmuş ve mendil satan bir çocuğu anlıyor muyuz mesela? Yoksa, o çocuğun fotoğrafını çekip, altına afili yorumlar bırakmak kafi mi geliyor bize? Kendimizin ne kadar "iyi" bir insan olduğu noktasında "enaniyet" mi yapıyoruz? Yoksa, gerçekten başımızı yastığa koyduğumuz zaman kendimizi mi sorguluyoruz? Konuşuyoruz, dinliyor muyuz? İşte bu sorulara cevap bulabildiğimiz anda biz "iyi bir insan" olma yolunda ilerliyoruz.

Bu toprakların kaderi herhalde "iyi insan" ları bulamamak. En basit örneği ile kendi irademiz dışında elde ettiğimiz dil, cinsiyet ve milliyet ayrılıklarının bu kadar yoğun olarak yaşanması bir hayli "kötü" ve "samimiyetsiz" insanın bu topraklar üzerinde yaşadığını kanıtlamaktadır. Bu durumun ne kadar mantıksız, cahilce ve bencilce olduğu noktasında; Hz. Muhammed'in Veda Hutbesi'nde yer alan"..Arabın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur." bölümü yeterlidir sanırım.

Kimse kimseden üstün olmadığına göre, bir kimsenin başka birisinin hayatına müdahale de bulunması ahmaklık ve zulümden başka birşey değildir. Öyle ise; yapılacak tek şey "sevmek" tir. Sevemiyorsak da, "hoşgörmek" tir..

 

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.