Yaralarımızı seviştirdiğimiz zaman gelecek olan düş'tür barış

06.01.2013 14:21:23
A+ A-

 

izmir'lilerin yaralı askere kan vermek için sel olup akması ve sonrasında da gündoğdu meydanında ''kan, kan, kan istiyoruz''demeleri değildir barışın dili;
 
yaralı olan terörist de olsaydı kan vermeye sel olup akardık yine diyebilmektir barışın dili.
 
diyarbakırda havan mermisiyle bedeni paramparça olan ceylan önkol'un parçalanan bedenine olay yerine hiç gitmemiş olan savcıdan önce olay yerine vicdanımızı gönderebilmektir, bilinen failleri meçhullaştırmak için vicdanımızı ''ölüme kadar susturmamaktır'' barışın dili.
 
kör bir duygusalıkla ve aidiyetle bağlı olduğumuz devletti putlaştırıp 12 yaşında 13 kurşunla ölen uğur kaymaz'ın o küçücük ellerine terörizmi bulaştırmamaktır barışın dili.
 
ölen gencecik bedenleri dağ'lı, ova'lı olarak ayırmamaktır barışın dili.
 
her kürt pkk'li değildir, iyi kürt var kötü kürt var gibi yanlış önermelerle adeta meselenin kökünün de kökünü alarak, kendi içinde de bir sürü alt kümelere ayıramayarak daha çok meselenin odağıyla ilgilenmektir barışın dili.
 
sırf ''sizin'' gibi olamadıkları için; ermeni, kürd, alevi, çingene, arap, yahudi kelimelerini duyduğunda aklına otomatikman peşi sıra; düşman, barzo, dinsiz, hırsız, gavur gibi sıfatların gelmemesidir barışın dili. 
 
doğuluysan ve memleketinden ilk kez dışarıya çıktıysan, nerelisin sorusuna korka korka, utana utana, cevap vermek değildir barışın dili.
 
bir yanda farklılıklarımız zenginliklerimizdir deyip öte yandan zenginliklerimiz dediğimiz farklılıklarımızın dilini, kültürünü ve hatta yaşayış biçimini değiştirmek değildir barışın dili.
 
bir varlığın, bir varlığa kurban edilmesi değildir barışın dili.
 
ne mutlu şuyum, buyum değildir barışın dili.
 
kısacası; siz, biz değildir barışın dili.. beraberiz, eşitiz diyebilmektir barışın dili.


YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.