"Yek Olmak" ya da "Ne Türklüğünü sen seçtin ne de Kürtlüğünü"

14.11.2013 23:37:53
A+ A-

"Kadın yaşlıcaydı ve emekli maaşı dışında hiçbir geliri yoktu. Gençliğinde çalışıp kazandığı parayla aldığı evi kiraya vermesi gerekiyordu. Bir adamla telefonda konuştu, görüşmek için sözleşti. Adam ağır ağır çıktığı merdivenlerin sonuna geldi 3 çocuğu ile başını sokacak bir yuva bulma umuduyla. Kadın duraksadı. Dudaklarının arasından 'Benim bu kürde verecek evim yok' sözü sıralandı. Oysa merhaba bile dememişti..."

Ne Türklüğünü sen seçtin ne de Kürtlüğünü. E öyleyse nedendir kendinden olmayana duyulan bu nefret? Hem Türk’ü Türk yapan Kürt olan değil midir? Dilleri miydi onları her seferinde ayıran yoksa insanlıkları mıydı birleştiren dedirtiyorlar insana. Ama olmuyor. Öylesine alışmışız ki bizden olmayana yer vermemeye. Oysa çocukken gördüğümüzde heyecanlandığımız gökkuşağı dahi enternasyonaldir!

İnsanları yargılamaya önce kendi ülkemizden başlıyoruz. Yeşil parka giyiyorsa komünist, aşağıya doğru bıyık bırakıyorsa ülkücü, başörtüsü varsa şeriatçı diye damgalıyoruz. Yetmiyor diğer etnik kökenlere bir kılıf uyduruyoruz. Bilmiyoruz ki bir Rum meyhanesinde Türk rakısının yanında Çerkez tavuğu yemektir asıl güzel olan. Öğrenmekte istemiyoruz şayet. Her gece pragmatikliğimize sarılıp uyuyoruz. Çünkü ‘sana başkasından fayda gelmez’ diyerek salladılar beşiğimizi. Yabancılarla konuşmalarla saldılar sokağa. Şeker verirlerse almalarla soyutladılar uzanan her eli. Aynı yere bizim gibi bakmadıkları için sevmedik. Sevdirmediler.

Ah bilseler ki ne güzeldir pudra şekerinin Kürt böreğiyle aşkı!

Gittiğim her farklı şehirden, tanıdığım her farklı kültürden sonra mırıldanıyorum kendi kendime neden diye. Sonra şunu söylüyorum; birbirimizin rakısına buz olmak varken, eriyip birbirimize karışmak varken neden zeytinyağı misali üste çıkmayı seviyoruz. Sevmeyelim azizim sevmeyelim. Ne siyah olalım ne beyaz. İyisi mi biz gri olalım!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.