Zeytin hikayesi ve barış

13.04.2013 22:14:15
A+ A-

Size belki bildiğiniz yâda duyduğunuz bir zeytin hikâyesi anlatacağım. Bir gün biri karnını doyurmak için lokantaya gider. İçeri girer girmez uygun bir masaya oturup, garson un gelmesini bekleme koyulur. Bir süre sonra garson gelir. Ne isterseniz beyefendi diye gelen müşteriye sorar müşteri bana bir zeytin getir der. Garson bir garip bakış attıktan sonra gider bir tabak içerisinde zeytin getirir. Müşteri zeytini çatalla yakalama çalışır ama bir türlü yakalamaz. Bir süre sonra zeytin çatallanamadığı için garson seslenir. Garson sesi duyar duymaz yanına hızlı adımlarla gelir. Müşteri der ki bu zeytin yiyemiyorum çünkü çat allayamıyorum. Garson çatalı alır bir hamle de zeytin çatalla alır müşteriye teslim eder. Müşteri şaşır ama hemen kendini toparlar ve der ki ben zeytin yordum sende rahat yakaladın diye çıkışır.

Şimdi bu hikâyem niye anlattım. Yaşadığımız coğrafya da birçok kesim hak mücadelesini yürüttü. Haklı haksız doğru yanlış yöntemler kullandı çünkü karşısında duran güçler kimsenin nefes almasına bile fırsat vermiyordu. Kürtler hariç herkes bu yorucu yolda bir şekilde ya yoruldu ya da saf dışı kalmak zorunda kaldı. Kürtler ise zeytin misali sistemi yordu sarstı ve sahneye sistemden zarar görmüş güçlerinde içerisinde olan şuan ki iktidar geldi hem de fazla sorun yaşamadan bu işin cefasını çekenler karsısına dikili verdiler. Kürtler yordu yıprattı sistemi ve şuan ki iktidarda bulunan eski ezilenler ezen konumuna geldiler bir an.

 

Kürtler üzün ve yorucu yılların sonucunda, yaşam haklarına dair doğumdan kaynaklı haklarını almanın tam eşiğine geldikleri bu günlerde, herkes barıştan bahsediyor. Evet, barış güzel bir cümle ama barış kelimesini öyle bir yaymalıyız ki herkesi kapsasın yediden yetmişine her kesime ulaşabilecek bir çerçeve içerisinde tutmak çok önemli.

 

Şuan ki iktidar da olanlar şunu görmek zorundalar. Artık öyle bir ortam kurulmalı ki ne zeytin olsun ne de o zeytini tutmak için çabalayan birilerinin besleneceği bir ortam olsun. öyle bir ortam olsun ki herkesi doğuştan doğan hakları ile yaşayabilsin. Her canlı haklarıyla doğar hiçbir canlı bir başka canlının hakkını gasp etmemeli.ETİKETLER: Haber, Haberler, Yaşam, Fırsat, iktidar,

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.