Bir garip metrobüs hikayesi

21.11.2014 16:14:50
A+ A-

İstanbul’un metrobüs duraklarındaki üst geçitler sinyal vermeye devam ediyor. Birbiri ardına kapanan duraklara her geçen gün bir yenisi daha eklenecekmiş gibi duruyor. Özellikle Zincirlikuyu-Avcılar yönü hattının geçtiği duraklar bakımsızlıktan dolayı güvenlik sorunları oluşturuyor.

Özellikle bu hat üzerindeki duraklarda yaşanan aşırı kalabalığın oluşturduğu ağırlığı taşıyamayacak kadar güçsüzleşen duraklar yağmur sularından ötürü pas tutmuş durumda. Üzerlerindeki kaplama malzemede dökülüyor.

“Demir iskelet gerçekleri gün yüzüne çıkardı”

Edirnekapı metrobüs durağındaki üst geçit hem aşırı yoğunluğun yaşandığı hem de çok fazla yıpranmanın oluştuğu bir yer. Bu durak üzerindeki yıpranan kaplama malzeme geçtiğimiz haftalarda oluşturduğu güvenlik sorunlarından ötürü söküldü. Basamaklardaki kaplama kaldırılınca durumun vahameti de iyiden iyiye gün yüzüne çıktı.

Edirnekapı metrobüs durağının üst geçitinin demir iskeletinin farklı eklem yerlerinden çatladığı meydana çıktı. Fazla ağırlığı kaldıramayacak durumda olduğu belli olan ve her an çökecekmiş hissi uyandıran üst geçitte herhangi bir yenileme çalışmasına hala daha başvurulmadı. Ne kadar vahim bir durumda olduğu gün yüzüne çıkan demir iskeletin ayrılmış olan eklem yerleri birkaç kişi aynı noktada hareket ettiğinde ortalama bir insan ayağının girebileceği kadar boşluğa neden oluyor. Her gün binlerce insanın günün farklı saatlerinde kullanmak durumunda kaldığı ve en çok yoğunluğun yaşandığı duraklardan biri olan Edirnekapı metrobüs durağının sağlamlaştırılması için acaba yeni bir kaza yaşanması mı bekleniyor?

“CHP’li üyeler Kadir Topbaş’a önerge sunmuştu”

Geçtiğimiz eylül ayında Avcılar’daki İGS durağında meydana gelen üzücü olayda bir vatandaşımız hayatını kaybetmiş ve bir vatandaşımız da yaralanmıştı. Tankerin çarpması sonucu İGS metrobüs durağındaki üst geçit adeta kumdan bir kule gibi yıkılmıştı. Bu üzücü olay ülke genelinde büyük yankı uyandırmış ve yetkililer halk tarafından göreve davet edilmişti. Bu yaşanan üzücü olayın ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’a hem İstanbul Büyükşehir Belediyesi meclisindeki CHP’li meclis üyeleri hem de Avcılar Belediyesi’ndeki CHP’li meclis üyeleri bir soru önergesi sunmuştu. Soru önergesinde yer alan konu başlıkları son derece dikkat çekici ve önemliydi.

Köprü ve üst geçitlerin yapımı hangi şartlarda hangi firmalara verilmiştir?

Köprü ve üst geçitlerin denetimi yapılmakta mıdır?

Yapılıyorsa kim tarafından ve hangi sıklıkla yapılmaktadır?

Kazanın yaşandığı üst geçitte köprü uzunluğu standartlara uygun mudur?

İstanbul deprem bölgesidir. Köprü ve üst geçitlerimiz olabilecek depremlere dayanıklı mıdır?

“Ne kaza ne de önerge bir işe yaramadı”

Bu soru önergesine rağmen metrobüs durakları incelendiği zaman görülüyor ki hiçbir şekilde yaşanan üzücü olaya rağmen önlem alınmamış. Denetimi yapılmayan duraklar adeta her gün tehlike saçıyor. Vatandaşlar da tüm bu güvenlik sorunlarının farkında olmasına rağmen mecburen bu duraklardaki üst geçitleri kullanmaya devam ediyor. Vatandaşlar endişe duyduklarını ancak bu hatları kullanmak için üst geçitten geçmeleri gerektiğini dile getiriyorlar.

“İGS Durağı yeniden yapıldı”

Geçtiğimiz eylül ayında kazanın meydana geldiği İGS durağı üst geçidi yeniden yapıldı. Henüz yapımı tamamlanmamış olmasına rağmen yetersiz güvenlik önlemlerinden ötürü vatandaşlar bariyerleri aşarak üst geçiti kullanmaya çalışıyor. Bebek arabasıyla bile bariyerleri aşmaya çalışan vatandaşlar yol üzerinde başka üst geçit olmadığı için henüz tamamlanmayan üst geçiti kullanmaya çalışıyor. Görevlilerin çalışmayı sürdürdüğü üst geçitte henüz sadece iskelet oluşturulmuş olmasına rağmen önlem amaçlı konulan bariyerler aşılarak yolcular bin bir zorlukla geçişlerini sağlıyorlar. Yeterli güvenlik önlemleri alınmadığı için de yeni kazalara davetiye çıkarılmış olunuyor.

Aynı karede geçiş yasaktır tabelası ve üst geçidi kullanan yolcuları görmek mümkün

Daha önceden de haberini yaptığımız İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesisleri Durağı haberimizden hemen sonra güvenlik sorunlarından ötürü yenileme çalışmaları yapılacağı için kapanmıştı. Eylül ayında kapatılan İBB Sosyal Tesisler Durağı’nda hala daha hiçbir çalışma yapılmadığı görülüyor. Bariyerlerle kapatılan ve yaya geçitinin yasak olduğu üst geçitte kapatılmış olmasına rağmen güvenlik sorunları devam ediyor. Aynı karede hem yayaların “üst geçitine kapatılmıştır” ibaresinin olduğu sarı tabela hem de üst geçiti hala daha kullanmakta olan yayaların görebilmek mümkün. Bariyerleri aşan yolcular kullanabilecekleri başka bir üst geçit olmadığı ve yeterli güvenlik önlemi olmadığı için yasak olmasına rağmen geçiş sürüyor. Durağın bulunduğu üst geçitin hali ise içler acısı. Her tarafı pas tutmuş ve basamakları dökülüyor. Bu da demek oluyor ki yaşanan kazalar hiçbir şekilde ders olmuyor. Hala daha aynı hatalar inatla tekrarlanmaya devam ediyor.

Aylardır tek bir icraat yok

Cennet Mahallesi Durağı’nın bulunduğu üst geçit ise yaklaşık altı aydır güvenlik problemlerinden ötürü kapalı olsa da henüz yenileme çalışmaları yeni başladı. Aylardır tek bir işlem yapılmayan ve kapalı olduğu için o hattı kullanan Cennet Mahallesi sakinlerini adeta çileden çıkaran durağın çalışmalarına aylar sonra başlandı. Ne zaman tekrardan kullanıma açılacağı belli olmayan Cennet Mahallesi Durağı vatandaşları isyan ettirdi.

“Avcılar Merkez’de engelli vatandaşa geçiş hakkı yok”

Yoğunluk ve bakımsızlıktan ötürü aşırı derecede yıpranmış olan ve üzerindeki kaplama tahtaların dökülmeye başladığı Avcılar Merkez- Üniversite Kampüsü de sinyal veren bir başka durak üst geçiti. Aylardır yürüyen merdivenleri çalışmıyor. Ayrıca yürüyen merdivenlerin basamakları üzerinde de inşaat atıkları ve taşlar bulunuyor. Engellilerin kullanması için faaliyet de olan asansörü de sürekli arıza yaratıyor. Kısa bir süre öncesine kadar kapalı olan asansör yüzünden engelli vatandaşlar ve merdivenleri çıkabilecek gücü olmayan yaşlı ve hasta kimselere adeta bu durakta geçit bulunmuyordu.

 

Haber-Fotoğraf: Elif SOYKAN

Bu haber ilk olarak alternatif ÇÖZÜM Gazetesi'nde yayınlanmıştır.

 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.