Hep Aynı Terane : Toplu Taşıma ( Kocaeli )

09.10.2012 17:47:06
A+ A-


Bazı hikayeler vardır, zaman değişir, mekan değişir, bazı nüanslar değişir ama hikayenin aslı hiç değişmez. Türkiye'de toplu taşıma da bu hikayelerden biridir. Bu hikayenin asıl başrol oyuncuları olan işçiler ve öğrenciler ise karar alma süreçlerinde hep figüran konumuna düşürülmüşlerdir. Toplu taşıma Türkiye'de her şehirde sıkıntılıdır, büyük şehirlerde daha da fazla sıkıntılıdır. Eğer yapılıyorsa toplu taşıma planlaması yapılırken taşınanların canlı varlıklar olduğu unutuluyor olacak ki toplu taşıma araçlarının içi hep havasızdır, hep balık istifidir. Toplu taşıma araçlarını işe, okula gidiş geliş saatlerinde kullananların mutlu olduğu pek görülmemiştir, en naifi bile bu konuda ağzını bozmuştur. Çünkü belediyeler toplu taşıma olayının bir hizmet olduğunu unutmuş, kar etmeye çalışmaktadır ya da hiç uğraşmak istememiş özel halk otobüslerine bu işi devretmiştir. Denetim yetkisini de kullanmayı , hele yaptırım uygulamayı hiç sevmez. Bir yandan da durmadan benzin fiyatlarına zam gelir. Kar etmek isteyen kooperatifler bu zammı halka fazlasıyla yansıtır. Önce yüksek bir zam yapılacağı söylentisi ortalıkta dolaşır, sonra daha düşük bir zam oranı yapılır. Ölümü gören halkın sıtmaya razı olması sağlanır. Gelen tepkiler ise marjinalleştirilir. Bu hikaye yıllardır böyle sürüp gider.
Kocaeli ise bu gerçekliğin en çok ayyuka çıktığı şehirlerden biridir. Kocaeli'de toplu taşımayı belediye ve özel halk otobüsleri birlikte yürütür. Belediye otobüsleri en yoğun olduğu yerde yarım saatte bir olduğundan pek de bir işe yaramaz. Özel halk otobüsleri ise maliyetten kaçınır, otobüslerin klimaları bile yoktur, yetmeyeceği bile bile küçüktür. Şoför daha fazla kar etmek isterse bir anda minibüs ruhsatı alıp arka beşlinin koltuklarını sökebilir. İlk duraktan binmiyorsanız oturacak yer bulmanız büyük şanstır. Bazı duraklarda üst üste 5 otobüse kapı bile açılamadığı için binemezsiniz. İşinize, okulunuza zamanında gitmek istiyorsanız zamanla 10 dakikalık yol için 1 saat öncesinden otobüs beklemeye alışırsınız.
2010 yılında yapılan " konserve miyiz biz " kampanyasında Kocaeli üniversitesi öğrencilerinden 10.000 imza topladık. Bu süreçte tepkimizi kampüs tiyatrosuyla, karikatürlerle göstermiştik. En son olarak da imzaları Umuttepe'den belediyeye 15 km'lik bir yolu 80 kişiyle yürüyerek ulaştırmıştık. Tüm bunlara rağmen belediye çözüm isteklerimize kulaklarını kapattı ve bu sorun o günden beri artarak devam etti. Belediye ulaşımdaki bu sorunu hiç önemsemedi ama kooperatiflerin kar edemiyoruz sorununa hep ilgiyle yaklaştı. Son iki senedir de istenilen zamları kabul etti. Şu anda Kocaeli'nin öğrenci fiyatı İstanbul'dan pahalı ve İstanbul'da Kocaeli'de gittiğinizin 2-3 katı yolu gidebiliyorsunuz. Anlayacağınız Kocaeli ulaşımda kötünün de kötüsü bir durumda. Şimdi utanmadan %20 ' lik yeni bir zam isteniyor. Yine artan benzin fiyatları bahane gösteriliyor. Benzin fiyatları belki arttı ama zaten öyle bir fiyattan otobüse biniyoruz ki daha uzun süre zam yapmadan hatta indirim yaparak da kar edebileceklerini hepimiz biliyoruz. Biz toplu taşımayı ucuz, nitelikli görmek istiyoruz. Bunun da olabileceğini biliyoruz. Bu şehirde yakın zamanda öğrencilerin ulaşımlarını ring servisleriyle sağladıklarını biliyoruz. Dünyada sadece öğrenciyi değil tüm halkı bedava taşıyan belediyeler olduğunu biliyoruz.
Bundan sonraki dönemde konserve miyiz biz sorusunu daha gür, hep bir ağızdan sormamızın vaktinin geldiğini düşünüyoruz. Dersine zinde, zamanında gelmemizi isteyen hocalarımızın, bizimle aynı dertten muzdarip halkımızın, otobüste yer vermemizi bekleyenlerin de yanımızda yer almasını bekliyoruz. Konserve olmadığımız, sömürülmediğimiz günleri görmek dileğiyle ...

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.