İstanbul Ağzı

29.08.2012 15:54:58
A+ A-

Türkiye Türkçesi'ni şekillendiren İstanbul, 600 yıldır kültür ve sanat faaliyetlerinin merkezi olma niteliğini devam ettiriyor.  Son zamanlarda İstanbul'da dikkatimi çeken şey,  yerel ağızlara olan merak! İstanbul Türkçesi gibi güzel bir ağıza sahipken neden yerelleşme ihtiyacı hissediyoruz acaba? Bu sorunun cevabı büyük bir sosyolojik araştırmanın konusu olurdu diye düşünüyorum.

 

Biliyorsunuz, 1928 yılından sonra İstanbul ağzının Türkiye Türkçesi olarak seçilmesine karar verilmiştir. Bu konudaki kararın son derece isabetli olduğuna inanıyorum. Ankara'da kurulan ve başkentini Ankara olarak seçmiş bir devlet İstanbul ağzını resmi ağız seçmiştir! Bunu iyi düşünmek gerekir. Özellikle radyolarda yerel ağızlarla konuşulmasını, tuhaf karşılıyorum.  Buna anlam verememiş durumdayım. Elbette topu sadece radyolara atarak onları suçlayamayız mesela devletin kanalı TRT'de de yoğun oranda yerel ağız kullanımı var hatta bazı programcılar konuşurken utancımdan televizyonun kanalını dahi değiştirdiğim oluyor.

 

Bindiğim takside sürücünün benden izin almadan dinlemeye başladığı radyodan o kadar rahatsız oluyorum ki taksi sürücüsünü ikaz etmek durumunda kaldım! Devletin kanalı dildeki yerelleşmeye önlem almazsa sonumuz ne olacak! Kolay anlaşılabilir, doğru, temiz ve güzel bir İstanbul ağzı ile konuşmak varken,  yerel ağızları tercih ediyoruz. Paylaşılan ortamlarda ve kamusal alanlarda İstanbul Türkçesi kullanmak gerektiğine inanıyorum. YORUMLAR

Neden bu utanç? -

Ben Ankaralıyım ve sizin utanç duyduğunuz konuşma şekliyle konuşuyorum. Konuşurken de asla utanmıyor, aksine gurur duyuyorum. Kendi öz değerlerimizden bu kaçışınızın sebebi nedir bilmiyorum. İnsanların kendi yöresine has şekilde konuşmalarını neden felaket haberi gibi yayınlıyorsunuz? 50 milyon insanın konuşma şekline tahammülsüzlüğünüz neden? Bizi köylü veya taşralı görüp konuşmamızı aşağılıyor musunuz? Ben de İstanbul ağzıyla konuştuğumda utanıyorum. Hiç alışık olmadığım bir tarz çünkü. Kendimi Ankara ağzıyla konuşurken iyi hissediyorum. Ancak İstanbul ağzını kötülemiyorum sizin benim konuşma tarzımı kötülediğiniz gibi. Cumhuriyete kadar İstanbul ağzını konuşan kişi sayısı çok azdı. Bizim gibi konuşan insanlar o zaman da çoğunluktaydı şimdi de çoğunlukta. Başkent Ankara yapılmışken Ankara ağzı da resmi konuşma dili kabul edilseydi büyük ihtimalle siz de benim gibi konuşacaktınız. Atatürk İstanbul ağzını uygun gördü, demek ki öylesi daha iyi olacaktı. Fazla uzatmıyorum ve insanların konuşma tarzına daha saygılı olmanızı tavsiye ediyorum.

1 2
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.