Masum renkler, devrimi merdivenlerde başlattı

28.03.2014 11:14:55
A+ A-

Merdiven devriminin yaşandığı merdivenler: 

Temmuz 2013 tarihinde, İstanbul Salı Pazarındaki merdivenler sokak sakinleri tarafından gök kuşağı renklerine boyandı.

Ak Parti Beyoğlu Belediyesi ise renge tahammül edemedi, merdivenleri gri boya ile kapattı. O günlerde Belediye Başkanı olan "süslü" lakaplı Misbah Demircan önce merdivenlerin gri renkle boyama işini üstlenmedi, ancak kısa süre içinde görüntüler Süslü'yü yalanladı. Üzerlerinde Beyoğlu Belediyesi yazan ekipler tarafından bütün merdivenler griye boyanırken çekilmiş fotoğraflar sosyal medyada hızla yayıldı. Başkan Süslü, bu defa "bilgim dışında olmuş," dedi.

Bunun ardından Beyoğlu Belediyesi, griye boyadığı merdivenler için gök kuşağı renkleri alarak merdivenleri kendisi boyadı. Ne var ki soluk cansız ve ruhsuz bir hava ortaya çıktı.

Halkın gösterdiği tepki giderek artmaya başladı. Ülke çapında merdivenlerin gök kuşağı renklerine boyanması şeklindeki renkli eylemler başladı. Gençler boyuyor Ak Partili Belediyeler renkleri gri boya ile kapatıyorlardı. Renge kimsenin gücü yetmedi. Genç yaşlı herkes eline fırça alıp merdivenleri boyamaya başladı. Duvar yazılarındaki mizah bu defa merdivenlerde ortaya çıktı. Belediyeler pes etti, gökkuşağı renkli merdivenlerin kimisi kaldı kimisi gri boya ile kapandı.

Onlarca genç sırf renk uğruna gözaltına alındı, darp edildi, fiziksel ve psikolojik işkenceye uğradı. Salı Pazarı merdivenlerinde belediyenin sözde özür dileyen ruhsuz renkleri halkı rahatsız etti. Sokak sakinleri tekrar boya alıp merdivenleri eski renklerine boyadı. Şimdi yerli yabancı pek çok ziyaretçi geliyor. Düğün fotoları çekiliyor. Beyaz gelinlikle gökkuşağının üzerinde mutlu çiftler, arkadaşlar akrabalar... Ben buna masumiyet fotoğrafları diyorum, görüntüler çok güzel.

Siz de gelin.

Salı pazarındaki merdivenlerde fotoğraf çektirin, paylaşın, çünkü burası ülkedeki karanlığın bitip renk devriminin başladığı yerdir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.