Antonio Verrio: İngiltere Saraylarına Rönesans Sanatını Getiren Adam

14.09.2013 11:35:32
A+ A-

Antonio Verrio: İngiltere Saraylarına Rönesans Sanatını Getiren Adam

1636 yılında Lecce veya Napoli'de doğduğu düşünülen Antonio Verrio, kariyerine Lecce'de Giovanni Andrea Coppola'nın öğrencisi olarak başlıyor. 19 yaşındayken Toulouse'a taşınıyor, orada De Midu Kanalı'nı yaptıran ünlü bir mimar Pierre Paul Riquet tarafından Bonrepus Şato'sunu süsleme görevi veriliyor. 1970 yılında Paris'e taşınıyor aralarında Otel Brülart'ın bulunduğu üç evi süslüyor, aristokrat sınıfından bir çok insanla arkadaşlık kuruyor.

  Antonio_Verrio_by_Antonio_Verrio

1972 yılında bir arkadaşının önerisiyle kanalı kullanarak İngiltere'ye geçiyor. İngiltere'de ilk çalışmalarını 1. Arlington Kont'unun emrinde yapıyor, günümüzde mahvolmuş Euston Hall ve Arlington evini yapıyor. II. Charles'ı övmek uğruna "II. Charles'ın deniz zaferi" resmini yapıyor. Windsor Kale'sinin kuzey cephesini süslüyor, Kral'ın şapeli ve Aziz George Hall'ı yaparak büyük paralar kazanıyor(£10195). 1684?te bunu tamamladıktan sonra II. James'in tahta geçmesiyle daha sonra 1698 yılında yanan Whitehall sarayını süslüyor, Protestant III. William'ın kral olmasıyla birlikte, saraydan kovuluyor ve aristokratlar için çalışmaya devam ediyor. En ünlü çalışmalarını mimarisi Baroque olan Chatsworth evinin içinde baroque resimleri olarak yapıyor. 1702?de Hampton Sarayı'na dekorasyonlar ve freskler boyuyor. Baroque'un konu bakımından doğduğu yer İngiltere'ye Baroque sanatının geliştiği İtalya'dan sanatını getirerek İngiltere'yi italyan sanatıyla tanıştırıyor. Ölümünden önce İngiltere Ulusal Portre Galerisi'nde günümüzde sergilenen ayna yardımıyla kendi portresini yapıyor.

3839658928_20f96c797c_b

Hampton Mahkemesi'nde duvardaki Fresk: Mahkeme girişinde gelen insanları Baroque tarzının geleneği olarak baskı altına almak amacıyla, yapılmıştır. Merdiven ve resimler aşırı süslüdür.

dsc8711-revised

Chatsworth sarayından resimler Dini ve sembolik temalar ele alınmıştır, cehennem yılanının insanlara sarması, ölüm meleği azrail'in elinde ışık olan bir kadını kurtarması, insanların yanı sıra hayvanların bulunması, melek kanadı figürleri sıkça rastlanılan sembollerdir. Baroque sanatının parlak süslü renkleri ve insan anatomisindeki balık etlilik, özellikle kadınlarda dikkat çekmektedir.

121312  3838853811_3b417e0787_b

Kader ipi resmi Yunan mitolojisinde insanların ölüm vakti geldiğinde kader ipini kesen tanrıçası Astrapos vardır; ancak Verrio'nun konakladığı sıralarda Chatsworth sarayındaki aşçı Bayan Hackett'ın Verrio'nun isteği olan italyan yemekleri yapmaması üzerine Hackett'ı Astrapos olarak olarak çizmiştir. Böyle yaparak öcünü almıştır. 3592935423_380befa454_b

Ganymede ve Kartal tavan resmi Yunan mitolojisinde Ganymede bir prensti ve kartal kıllığına giren Zeus tarafından Olympos dağına tanrıların içki kadehlerini doldurması görevi için kaçırılması konu alınıyor.

7494725122_7785a8f268_k

Hampton Court Palace Bu sarayın duvarlarından başlayarak tavanına kadar Zeus tapınağına benzer bir biçimde üstünde tanrının, İsa'nın ve Meryem'in bulunduğu cenneti betimlemiştir. Cenneti, Zeus tapınağının üstünde çizerek Hristiyanlığın Yunan mitolojisinin üstünde olduğunu söylemiş; ancak konu bakımından eserlerde kullanılması gerektiğini belirtmiştir.

hampton hamton

Banqueting House tavanındaki eskiz Bir eskiz niteliği taşımayan bir eskiz olan renkli ve son derece bitmiş olan bu eserinden aslında Barok'un kendisini görüyoruz eskizi bile bu denli süslüyken bitmiş halini belirlemek mümkün değil.

137708_m

Windsor iç dizayn Windsor evinin iç dizaynı tamamen Barok tarzını yansıtır odada çok az eşya olsa da tavanındaki duvarındaki yoğunluklar, eşyaların süsü odayı dağınık kılar, bu da Baroque sanatının güzelliğini yansıtır.

4563632956_0d6e4b3890_o 4565332935_68249ba6b7_o

2. Charles'ın deniz zaferi resmi  II. Charles'ın zaferini övmek amacıyla yapmıştır.

Hades'in ağzı Cehennem olarak ruhları yiyen geniş ve içi alevlerle dolu bir kedi ağzı resmedilmiştir. Verrio'nun son eserlerinden biridir.

burghleysatan

Zeki Michael KeskinYORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.