Bir yaşam tarzının insan vücuduna bürünmüş hali: Bob Marley

21.08.2014 12:48:59
A+ A-

Fotoğrafını gördüğümde 10 yaşlarındaydım. Rasta saçından dolayı ilgimi çekmişti. Değişikti çünkü. Sempatik de gelmişti. İlerleyen zamanlarda saçları dışında şarkılarıyla da kendini tanıtmaya başladı bana. Şarkı türünün ilginç gelmesiyle beraber şarkıların sözleri de dikkatimi çekiyordu. İnsana sanki hayatı sevmeyi öğretiyordu.

Bob Marley Güney Amerika'nın küçük ülkesi Jamaika'nın St.Ann köyünde dünyaya geldi.Küçüklüğünden itibaren diğer insanlardan ayırt edilebilen özellikleri oldu. Mesela hiç görmediği babası bir İngiliz'di ve Bob bu yüzden melezdi. Etrafındakiler tarafından çoğu zaman dışlanan Bob bu durum hakkında gelecek zamanlarda verdiği röportajda "Ben ne siyahların ne de beyazların tarafındayım. Ben Tanrı'nın tarafındayım" diyecekti.  Çocukluğundan itibaren müziğe merakı vardı ve sonunda müzik için okulu bıraktı. Çoğu insan Jamaika'nın yöresel enstrümanları olan Rumba Box ve Banjo'yu çalarken Bob, (yine diğerlerinden farklı olarak) gitara ilgi duydu. Gitar hayatında kritik bir rol oynadı. Çünkü bu ilgisiyle dünyayı kasıp kavuracaktı.

Dünyanın her yerinde yöresel müzik tarzları vardır. Ama bu tarzların dünya çapında yayılması alışılagelmiş bir durum değildir. İşte Bob Marley, gitarı ve yöresel çalgı aletlerini karıştırıp gelecekte dünyanın öbür ucundaki insanlara bile ulaşmasını sağlayan yeni bir tını, yeni bir müzik türü yarattı. Bu türün adı reggae'ydi.

 Bob bir yandan da Rastafaryanizm'e merak sarmıştı. Ülkesinde yaygın olan bu inanış, otonomi ve kendine güveni savunmaktaydı. Rasta saçlar da bu inanış altında ortaya çıkmıştır. Bob'un popülaritesi arttıkça Rastafaryanizm'in sözcüsü konumuna gelmiştir.

Şarkı sözleri de bir o kadar etkileyici olmuştur. Dünya barışına şarkılarında oldukça vurgu yapan Bob Marley, ayrıca umut, mutluluk gibi temaları başarıyla işlemiştir. İşte tüm bu özellikleriyle, yani yarattığı müzik türüyle, şarkı sözleriyle, giyimiyle, saçlarıyla, bereleriyle Jamaikalı efsane, oluşumunu tamamlamıştır.

Konserlerini izlediğinizde onun müziğine ne kadar bağlı olduğunu ve müzikle nasıl bütünleştiğini kolayca görebilirsiniz. Yakınlarına göre Bob Marley, şarkı söylerken Tanrı'nın onu her daim koruduğuna inanmaktadır. Yaşanan olaylar da bu inanışının ne kadar arkasında olduğunu kanıtlar niteliktedir. Jamaika'da siyasi karışıklıklar olduğu dönemde Bob, vereceği konser öncesi (Konser bedavaydı ve Jamaika halkına yardım amaçlanıyordu) vurulmasına rağmen sahneye çıkmıştı. Ayrıca ilerleyen zamanlarda Jamaika'nın karışık durumunu sonlandıracak atılım da kendisinden gelmişti. İki farklı siyasi görüşün liderlerini Jamaika'da vermiş olduğu "One Love" konserinde (sahnede ikisinin de ellerini tutarak) bir araya getirmişti. Şarkı söylemenin onu koruduğuna olan inancına bir başka örnek de Zimbabwe'de görülmüştü. Zimbabwe'nin özgürlüğünün ilan edildiği gün Bob Marley sahneye çıkmıştı fakat aşırı izdiham sebebiyle polis izleyicilere göz yaşartıcı bomba atmıştı. Bu durumdan Bob Marley ve tüm ekibi de etkilenmişti. Ekibi dayanamayıp içeriye girmesine rağmen Bob Marley gözleri yaşara yaşara şarkı söylemeye devam ediyordu.

Zenginliğin para olmadığını, Tanrı'nın ona verdiği hayatı olduğunu düşünen, kazandığı paralarla yardıma muhtaç olan herkese kapılarını açan güçlü ve etkileyici bir adamın futbol oynarken ayağının enfeksiyon kapmasıyla tüm vücuduna yayılan kanser nedeniyle genç yaşta ölmesi gerçekten trajik bir durum. Doktorların ona çaresiz kaldıklarını söylemesine rağmen mücadele etmeye devam eden bir efsaneden bahsediyoruz sonuçta.

Bob Marley 36 yaşında hayata veda etmesine rağmen nerdeyse herkese imkansız gelebilecek hayallerini gerçekleştirmişti. Tüm dünyayı reggae ile tanıştırmıştı. Vermiş olduğu barış mesajlarıyla kendi ülkesi başta olmak üzere birçok ülkede etkili olmuştu. Ölümünden yıllar sonra bile birçok insanı yaşam tarzıyla, müziğiyle, sarf ettiği cümlelerle etkilemeye devam ediyor. Ne de olsa doğduğu yerden kilometrelerce uzakta, her uyandığında karşısında onun kocaman posterini gören bir kişi yazdı bu yazıyı. Sizce de Bob Marley ölümsüz değil mi? YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.