scorecardresearch.com Ferhat Göçer'in suçu ne? - doğan özcan - Radikal Blog

Ferhat Göçer'in suçu ne?

01.04.2013 19:00:22
A+ A-

 

Bildiğiniz gibi TTNET’in yeni reklamının şarkısı ve bu şarkıyı seslendiren Ferhat Göçer şu sıralar çok konuşuluyor. Sosyal medya birkaç gündür çalkalanıyor. Kimisi şarkının resmen katledildiğini söyleyerek Ferhat Göçer’e ağır eleştiriler yöneltiyor. O da içinde köpek ve köpeğin havlamasının yer aldığı bir şiirle kendisine en ağır eleştiriyi yöneltmiş Ahmet Hakan’a ağır bir cevap vermeye çalışıyor.

Türkiye’de ilk kez Ayten Alpman tarafından söylenmiş bir şarkı seslendiriliyor reklamda. “Memleketim.” Bu şarkı, yeni eserlerin üretilemediği, yabancı şarkılara Türkçe söz yazıldığı “aranjman” döneminin en popüler şarkısıydı. Aranjman döneminin eserleri genel olarak Fransa kaynaklıydı. Şarkıyı dünya çapında tanıtan şarkıcı Fransız Mireille Mathieu'dü. L`Aveugle adını almış olan şarkıyı Fransızca sözlerle seslendirmişti. Bizim “Memleketim” de işte bu düzenleme örnek alınarak yapıldı. Sözlerini de Fikret Eneş yazdı.

Ancak bu şarkı aslen Fransa’da üretilmiş bir eser değil… Aslen Yahudi halk şarkısıdır. Ve orijinal ismi, Rabbi Elimelekh’tir.

Milliyetçiliğiyle tanınan sanatçı İlham Gencer tarafından çok tepki toplamış bir şarkıdır bu. Sözlerinde bayrak gibi milli unsurların yer almamış olması onu ziyadesiyle rahatsız etmişti. Böyle memleket şarkısı olur muymuş?! Hatta Yahudi kökenli bir şarkı olması da hem dini hem milli duygularını ‘rencide’ etmişti İlham Gencer’in. Evet, bir ırkı övmediği için milliyetçi değil, gayet insani bir şarkıdır. Yer yer milliyetçiliğe göz kırpsa da…

Ancak Ferhat Göçer’in bu şarkıyı TTNET reklamı için yeniden yorumlamasıyla olayın şekli tamamen müzikal bir eleştiri boyutuna ulaştı. Ahmet Hakan’a verdiği cevaba rağmen ben kendisinin bu eleştirileri ciddiye alacağına ve saygıyla karşılayacağına inanmaya devam ediyorum. Ancak şarkıcının yorumunu etkileyen daha ciddi bir sorun var. O da düzenleme…

Bu coğrafyada sıklıkla kullanılmış, çoğu halk şarkısının dayandığı bir altyapı üzerine, 5/8’lik bir ritimle “Memleketim” gibi 4/4’lük tempoya sahip bir parçayı yerleştirince vokali bir hayli yoracak, dinleyeni de hava almaya çıkaracak kadar fenalıklara sokacak bir parça haline getirmişler. Ferhat Göçer resmen metronom sayarak sözleri bu tempoya oturtmaya çalışırken, şarkı elimizden kayıp gidiyor. İşte bu yorumun bu kadar tepki toplamasının en önemli sebebi bu bana göre.

Bana göre diğer sebep ise Ahmet Hakan’ın eleştirilerinde kullandığı sözlerde ve pek çok müzisyenin ve dinleyicinin de katıldığı olduğu gibi, şarkının mütemadiyen bağırılarak icra edilmesiydi. Şarkının ruhuna, altyapısına ve de anlamına tersti bu. Ancak soruyorum. Ferhat Göçer’in suçu ne? Bir duygu patlaması yaratmak için kullanılan bu şarkının böyle yüksek perdeden söylenmesini isteyen, bu etkiyi yaratmak isteyen reklam sahibidir aslında.

Müziğin yüksek sesle yapılacağı yerler de var. Türlere göre belirlenir. Ya da şarkının içinde değişkenlik göstererek müzik belli zamanlarda yükselir. Ancak “Memleketim” olmaz, olmadı da… Bir şeyler söyleyenin ciddiye alınmak için bağırma ihtiyacı, bağıran adamın haklı olacağına inanmak gibi psiko-sosyolojik sebepleri de olabilir elbette böylesi bir seçimin.

Dolayısıyla Ferhat Göçer’in gayet güzel söylediği şarkılara rağmen, bu kötü düzenlemenin sonucundaki tüm tepkiler haklı… Ferhat Göçer’in tepkilere cevabı da… (Küfürsüz ve hakaretsiz olan cevapları tabi) Ve bizim asıl “bu şarkıyı bu şekilde kim düzenledi arkadaş?” diye sormamız gerekiyor. 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.