Şebnem Ferah - Od

09.05.2013 15:13:42
A+ A-

Şebnem Ferah'ın bugün (09.05.2013) çıkan albümü "Od" ile ilgili dinler dinlemez, üzerinde çok düşünülmeden yazılmış aşırı kişisel ve de amatör bir yorum yazısıdır. Spoiler içerir (hehe).

"Od", genel olarak "fena değil" bir albüm. Ama dudak ekşitmeli "Fena değil, eh"ten bahsetmiyorum. Kaşlarımızı kaldırıp dediğimiz "Hmm, fena değil"den bahsediyorum. İlki olumsuza dönükken ikincisi olumluya dönük.

Tek bir dinleyişte favori ilan ettiğim şarkıları açıklıyorum hemen: "Kalbim Mezar" ve de "Utangaç". "Girdap" da favoriler ile yedekler listesi arasında bir yerde şimdilik.

Çıkış şarkısı "Birileri Var", ucundan LGBTTQ (unuttuğum harf kaldıysa affola) teması hissettirmedi değil. Belki de alakası yok. Alakası olsa pek hoş olurdu gerçi. Neyse ne, dinleyici olarak şarkıları yorumlamakta özgür olduğumuz söyleniyor ne de olsa (swh).

Albümdeki tüm besteleri enstrümantal olarak düşünürsek albüm "Hmm, fena değil"den "Uvv, çok başarılı"ya kayabilir. Gitar riffleri, yaylılar, davullar vs beni çok çok etkiledi. (Teknik anlamda demiyorum.)

[Beni "Hmm, fena değil"de bırakan unsur, vokallerden, önceki albümlerde aldığım tadı al(a)mamış olmam. Vokal derken kast ettiğim şeyler, hem sözler hem vokal melodileri hem de Şebnem'in tizleri. "Kalbim Mezar" ve "Utangaç"ı favorilere almamın nedeni, vokal derken kast ettiğim şeyler konusunda da beni - ilk dinleyişte - tatmin etmiş olmaları oldu. Ya da şöyle diyeyim, bazı şarkıları dinlerken kendimi şarkıya kaptıramayıp "Daha melodik vokal melodisi olsaymış" ya da "Hmm arabesk ses oyunları bu şarkıya gitmemiş" ya da "Hmm sözler zayıf mı ki?" gibi düşüncelere gark oldum ister istemez. (Tabii ki de çok kişisel yorumlar bunlar. Gerçi başka ne olabilir ki zaten?) Buna bir de Şebnem'in tizlerinin garip bir şekilde bu albümde beni rahatsız etmesi eklendi. Önceki albümlerin hepsini art arda dinlesem de böyle bir şey hissetmezken garip bir biçimde bu albümün bazı şarkılarında 'tiz Şebnem sesi'nden ötürü kulaklarımın epeyce zorlandığını hissettim. "Girdap"ı favorilere alma konusundaki kararsızlığımın nedeni de tam olarak vokal derken kast ettiğim şeylerden bazılarının (öncelikli olarak kulak zorlanmasının) şarkıya kapılmamı engellemiş olması. Ama gayet gaz olmasının yanı sıra çok çok iyi bir beste olmuş bence. Epey sevdim hatta.]

Az önceki paragrafı minnacık puntoyla yazıp parantezde bırakmamın sebebi tamamen "Sen daha iyisini yap madem!" gibilerinden bir eleştiri gelmesini istememem (swh). Böyle de bir insanım işte.

Sonuç olarak albümü alın bence. Gerçi ben Şebnem "Tüm albümü 4'33" tadında 'şarkılarla' doldurdum" dese bile koşup alır, aldırır, bir de utanmadan "Uvv inanılmaz melodiler" derdim ya, neyse.

"Albümü ikinci, üçüncü, dördüncü kez dinleyişimde acaba hangi şarkı bir tomurcuğun çiçeğe dönüşmesi gibi açılıp saçılacak, kendini yavaş yavaş belli edecek?" şeklinde tatlı bir halecan içerisinde buradan uzaklaşıyorum...YORUMLAR

Uzun Zaman Sonra Gelen "Farklı" Bir albüm -

Şebnem Ferahsever olarak uzun zamandan beri beklediğimiz albüme kavuştu diyebilirim.albümü tam anlamıyla dinlemedim ama yazıdan anladığım kadarıyla diğer albümlere göre sound olarak biraz daha farklı ve sert bir albümle karşı karşıyayız. Zamanla rock müzik ve Şebnem Ferah dinleyicilerinin bu albümü de benimseyeceklerini düşünüyorum. Takip ettiğim kadarıyla Şebo fanlarının beklediği şekilde bir albüm olmuş.Albümle ilgili ayrıntıları http://www.sebnemferahclub.com/sfc-haberler/yeni-album-od-den-birileri-var.html ve forum başlıklarındaki yorumlardan takip ediyor olacağım..

2 2
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.