Sovyet Rusya’dan Dünya’ya, Mikhail Zlatkovsky-istansanat

14.09.2013 11:32:53
A+ A-

Sovyet Rusya'dan Dünya'ya, Mikhail Zlatkovsky

Image

Moskova'da 1971 yılında Nükleer Fizik bölümünden mezun bir öğrenci Doktora tezini ve bütün araştırmalarını siyasi ve özel sebeplerden dolayı yarıda kesip kendini çizime verir. 1944 yılında doğan bu özgüvenli ve muhalif birey Mikhail Zlatkovsky'nin Sovyet Rusya'nın bu tehlikeli ve baskıcı dönemlerinde kendine bir yayıncı bulması elbette zor olacaktır. Mikhail çözümü, 1982?de çizim yeteneğini ve akademik geçmişini birleştirerek "Khimiya in Zhisu ? Kimya ve Yaşam" adlı bir dergide bilimsel illüstrasyonlar ve çizimler yaparak bulur. Zlatkovsky, bu dergide çalışmaya başladıktan kısa bir süre sonra gizlice uluslararası karikatür yarışmalarına takma isimlerle eser yollamaya başlar. Zlatkovsky, katıldığı bu uluslararası yarışmalarda, 200?e yakın onursal ödül ve 50 tane derece alır.

Image

Sistemi eleştiren karikatürleri nedeniyle KGB'nin gözüne batar ve Yahudi terrör örgütünün ele başı olmakla suçlanır. Sonradan bu suçlamaların aslında bir yanlış anlaşılma olduğu ortaya çıkar, Zlatkovsky o sıralar bir grup Yahudi sanatçıya karate dersleri vermektedir, yaptığı siyasi çizimler sebebiyle aslında hükümet bunu kullanır. Ağır cezaların hepsi düşer; ancak bir daha çizmesi yasaklanır.

Image

1959 yılında henüz on sekiz yaşındayken çizdiği Stalin karikatürü, 1988'de ancak yayınlanabilmiştir. 1990 yılında Amerika'ya gider, beş sene orada bir derginin baş sanat yönetmenliğini yapar. 1992?de kendi yaşıtlarının en iyi karikatüristi seçilir ve ülkesine Moskova Üniversitesi'nde Sanat Gazeteciliği bölümüne profesör olmak için döner,  birçok derginin sanat direktörlüğünü o günden bugüne yapar.

Image

Stalini, bir hırsız olarak çizer; ancak ilginç olan hırsızın tanınmamak için başına geçirdiği çarşaf, Sovyet Rusya bayrağıdır. Zlatkovsky, böyle yaparak belki aşağılamanın ve iğnelemenin en etkili yolunu bulmuştur; çünkü ona göre zaten Stalin, Sovyet Rusya ve komünizmin arkasına sığınarak soygununu yapıyordu.

Image

İdeal seçmeni ve seçim koşullarını satirize ettiği karikatüründe, seçmenin hiçbir önemi yokmuş gibi tahtadan bir manken olarak betimler ve mankenin her iki elinden başka yöne birileri çekmektedir, seçim sonucu ne olursa olsun manken sadece manken olarak kalacak, halkın hiçbir önemi olmayacak, dolayısıyla komünizmin sadece sözde olacağını betimlemiştir.

ImageImageImage

Mikhail Zlatkovsky'nin siyasi karikatürlerinin yanı sıra erotik karikatürleri ve afişleri oldukça meşhurdur. En önemli erotik karikatürü kuşkusuz bir fahişenin cinsel organını cüzdan şeklinde tasvir ettiği karikatürdür, nitekim biri de bu cüzdana para atmaktadır.

ImageImage

Image

Zlatkovsky, Bulgaristan'dan "Golden Esope", Kanada'dan "Grand Prix", Belçika'dan iki kez "Golden Hat" Türkiye'den Sedat Simavi Ödülü , Güney Kore'den "Grand Prix", İtalya'dan "Golden Date", Belçika'dan "Golden Egg", Polonya'da "Gold Pencil", Rusya'da "Gold Pen", Portekiz'de 2 kez "En İyi Sanatçı Ödülü"nü alır. Aldığı ödüllerden sonra, birçok uluslararası yarışmada jürilik yapar Belçika, Almanya, Fransa, İtalya( 2 kez), Malta, Polonya( 2 kez), Rusya, İsviçre ve Amerika'da kişisel sergiler açar .Rusya Karikatürcüler Birliği'ni kurmuş ve başkanlığını yürütür. Bunların yanı sıra, FECO (Avrupa Karikatürcü Kuruluşları Federasyonu)'nun Rusya  Başkanlığı'nı yürütmektedir.

Imagehttp://istansanat.wordpress.com/

Zeki Michael KeskinYORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.