Bu Sefer Ayıbı LGBT Yaptı

Bu Sefer Ayıbı LGBT Yaptı LGBT
5,0
28.06.2014 15:32:15
A+ A-

Homofobiklere verilen " Hormonlu Domates Ödülleri" geçen akşam Şişli'de açıklanmış. 

 

Bu ödüle layık görülenlerden biride Okan Bayulgen. Son zamanlarda polise yakın tutumları ile oldukça fazla gündemde kalan Bayulgen'de haklı olarak bunun kendine reva görülmesine sert tepki göstermiş.

 

Şimdi olaya şöyle bakalım; çoğu kişi özellikle eğitimsizlikten dolayı homo, trans bireylere antisempatik yaklaşıyor, çoğu kişi yorum yapmasada yapılan yorumlarda bu kişiler toplulumuzda pek saygı göremiyor bu maalesef bir gerçek.

 

Bunun olmasının tek sebebi önyargı ve bilinçsizlik. Kişinin doğuştan gelen ve ya sonradan oluşturduğu tercihleri ile yürüdüğü bu yolda kimse onları açıkca dinleyip anlamak istemiyor ve hatta çoğu kişi "kıyamet alameti" olarak görüyor bu kimseleri.

 

Bu toplumun ve süregelen devletin ayıbıdır.

 

Bunu tasvip etmesemde anlayabiliyorum. Tekil olarak suçlu olsalarda insanlarda eğitimsizlik ve beraberinde getirdiği bilinçsizlikten dolayı önyargılar var.

 

Ama bu sefer ayıbı LGBT yaptı. Neden mi? Biraz önce saydığım nedenlerden dolayı bu insanlar genelde yok sayılmış durumdalar ve öteleniyorlar sosyal çevre tarafından. 

Şöyle bir durum var ki bu insanları en çok göz önünde bulunduran ve muhatab alan kişilerin başında Okan Bayulgen gelmektedir. İster programa davet olsun ister dillendirmek ister saygı olsun bunların hepsini barındırıyor Bayulgen kendi içinde ve bünyesinde.

 

Ama LGBT ne yapıyor? Tek bir sözü ele alıp Okan Bayulgen'i homofobik ilan ediyor ki homofobik olmak kötü bir şey değil... Herkes saygı duymalıdır ama tasvip etmek zorunda değil.

 

Buradanda anlaşılıyor ki LGBT'nin kafasıda kendilerini hor görenlerin kafasından farklı değil. On yıllardır daha isimleri dahi yokken onları muhatab alıp ekranlara çıkartan, hicivi yahut ironik bir şekilde onları savunan Bayulgen'e ayıp ettiler.

 

Bu ödülleri medyada görülür kılmak içinde yapılmış olabilir bu hareket yalnız ortada büyük bir vefasızlık vardır. Kendi o gruba dahil olmadığı halde yıllardır haklarını savunan birine bu ödülü layık görmeleri ayıptır.

 

Bu sefer yanlışı ve ayıbı LGBT yaptı. İster tek cümleyi cımbızlamak ister medyatik olma çabası davalarına yakışmadı. Umarım kendileri yaptığı yanlışlıktan dönerler.YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.