Daenerys Targaryen’in ölümsüzler evi kehanetleri 2

22.03.2016 00:07:07
A+ A-

Daenerys'in Qarth'ta Ölümsüzler Evi'ne (House of the Undying) gerçekleştirdiği ziyaretin yer aldığı Daenerys povunda kendisine Qarth büyücüleri tarafından geçmiş ve geleceğe dair karışık bir şekilde gösterilen imgeleri bir önceki yazıda yorumlamaya başlamıştık. İlk 8 madde o yazıda mevcut: http://blog.radikal.com.tr/medya-televizyon/daenerys-targaryenin-olumsuzler-evi-kehanetleri-1-128216

Kaldığımız yerden devam edelim. Spoiler yeme ihtimaliniz elbette var, zira kehanet dediğimiz şeyin fıtratında gerçekleşme ihtimali var.

9. Kemiksiz ve korkunç gölgeler bir çadırın içinde dans ediyordu.

Gölgenin hem kemiksiz hem de korkunç olması akla tek bir şeyi getiriyor: Stannis'in Gölge Büyüsü ile öz kardeşi Renly'i katletmesi. Robb'un Kızıl Düğün'de öldürülmesi gibi Renly'nin abisi Stannis Baratheon tarafından öldürülmesi de Daenerys'e gösterilen imgeler arasında yer alıyor.

10. Günbatımı gibi parlayan kırmızı bir kılıç, mavi gözlü gölgesiz bir kralın elinde havaya kalktı.

Kırmızı kılıç, Azor Ahai'nin taşıdığına inanılan Işık Getiren olabilir. Ancak Azor Ahai kehanetinde gölgesiz olma gibi bir özellikten bahsedilmiyor. Mavi gözlü olması ilk olarak Akgezenlerin Liderini akla getiriyor. Kim bilir belki de Akgezenlerin Işık Getiren'i ele geçirmesinin tehlikeleri anlatılmıştır burada Daenerys'e.

Azor Ahai adaylarından en güçlü ve kehanete şu ana kadar en çok uyan kişi Daenerys, ancak Işık Getiren belki de Melisandre'nin düşündüğü gibi bir kılıç değildir. Şövalyeler kılıç kullanır, Dothraklar arakh kullanır ve Daenerys ejderha sürer düşmanının üzerine. Bu yüzyıldaki Azor Ahai'nin silahı da kılıç değil ejderhadır belki.

Bu kehanette Ejderhaların kontrolünün Akgezenlere geçmesinin risklerine karşı uyarılıyor olabilir Daenerys.

Hatırlarsanız 3 gözlü karga, Bran'a "yürüyemeyeceksin ama uçacaksın" demişti. Bran'ın Akgezenlere hizmet etmesi yani kötü tarafa geçmesi ve warg olduğu için yani zihin kontrolü yeteneği olduğu için Ejderhaları ele geçirme riskine karşın Daenerys'in Drogon'u her zamankinden daha fazla kontrolde tutması gerekiyor.

Sıcak ile soğuğun, gündüz ile gecenin, iyi ile kötünün savaşı taht oyunlarından çok daha çetin geçebilir zira.

11. Gümüş bir atın arkasında çıplak bir ceset yürüdü.

Daenerys'i ve karnındaki bebeği zehirlemesi için Gaspçı Robert Baratheon tarafından gönderilen suikastçı, Daenerys'in gümüş atının arkasına bağlanmış ve çıplak bir şekilde yürütülmüştü.

12. Neşeli çığlıklar atan halkın üzerinde Ejderha Sancağı yükseliyor.

Bu kehanet Daenerys'in şehirler fethedeceğini ve Targaryen Sancağını dalgalandıracağını öngörüyor. Nitekim Astapor, Yunkai ve Meereen'i feth eden Kraliçe ilerleyişini sürdürüyor.

13. Dumanlı bir kulenin tepesinden alevler soluyan taş bir canavar havalanıyor.

Melisandre'nin sürekli hayalini kurduğu şey gerçekleşiyor olabilir mi? Hatırlarsanız kendisi Targaryenlerin daimi karargâhı Ejderha Kayası'ndaki taş ejderhaların yıllar önce taşlaşmış gerçek ejderhalar olduğuna inanıyor ve büyü yoluyla canlandırılabileceklerini düşünüyordu.

Melisandre taş ejderhaları canlandırmak için kral kanı dökmek gerektiğini söyleyerek Stannis'i, Robert'ın gayrımeşru çocuklarından Edric Fırtına'yı (dizide Gendry) öldürmeye ikna etmişti. Ancak Davos, Stannis ölüm emrini vermeden önce Edric'i kuleden kaçırınca büyü tamamlanamamıştı. Melisandre ilerleyen dönemlerde amacına ulaşabilir belki.

14. Ölü yüzünde gözleri parıldayan, gri dudakları hüzünle gülümseyen bir ceset geminin pruvasında oturuyordu.

Aemon Targaryen olabilir tasvir edilen adam. Daenerys'in hiç görmediği, Westeros'ta kalan son Targaryen. Biliyorsunuz kendisi Sur'un üstadıydı ve dizide öldü. Kitapta da öldü ancak ölümü gemide gerçekleşti.

Stannis zafer kazanmak için kral kanı ile büyü yapmak istediğinde elinde kullanabileceği tek adam Targaryen kanı taşıyan Aemon. Jon Snow, Stannis'in Aemon'u katletmesinden korktuğu için Samwell ve Gilly ile birlikte Aemon'u da Sur'dan gizlice gönderiyor. Ancak Aemon gemide vefat ediyor. Dizide ise Sur'da vefat etti. Her halükarda Stannis'in katlindense rahatça gözlerini yumdu. Gözleri görmediği için gözleri parıldayan denilmiş olabilir.

Diğer bir ihtimal ise bu adamın Jorah Mormont olması yönünde. Gri hastalığa yakalanan Jorah, bir süre daha taşlaşmakta olduğunu saklayabilir ve Daenerys'in Westeros'a dönüşünde onun yanı başında yer alabilir. Gözleri eve dönüş yolunda olduğu için sevinçle parıldıyor, hüzünle gülümsüyor olsa da ölmektedir. (Jon Connington'un misyonu Jorah Mormont'a yüklenmiş olabilir dersem kitap okurları ne demek istediğimi mutlaka anlayacaklardır.)

15. Buzdan bir duvarın üstünde mavi bir çiçek büyüyor.

Buzdan duvarın Sur, mavi çiçeğin ise Jon Snow olduğu düşünülüyor. Lyanna Stark'ın en sevdiği çiçeğin mavi gül olması, Rhaegar Targaryen'in ona mavi güllerden yapılmış olan bir taç hediye etmesi ve ölürken etrafının mavi güllerle çevrili olması Jon Snow'un mavi güllerle ve anne babasıyla olan bağını güçlendiriyor.

16. İnsan boyundan uzun çimenlerin arasında beyaz bir aslan Daenerys'e doğru koşuyordu.

Dothrak Denizi bilindiği gibi uzun çimenlerden ibaret ve insan boyundan daha uzun olması ise kısa boylu birini işaret ediyor bize: Tyrion Lannister. Beyaz bir aslan demesi de bir Lannister'dan bahsetmemize sebep oluyor. Peki neden beyaz? Diğer Lannisterlardan farklı olarak iyi olması yönüyle mi beyaz ile simgeleştirilmiş acaba? Bir diğer ihtimal ise; Lannister görünümlü olsa da soyunun başka bir yere, mesela Daenerys ile aynı haneye mi dayanması mı onu Beyaz bir Lannister yapıyor? Mesela? Kitapta Daenerys ile Tyrion'un bir araya gelmesine ramak kalmıştı ancak dizi elini çabuk tuttu.

Sırada dizi hayranlarının merakla beklediği o kehanet var:

17. Bir sıra kocakarı Dağların Anası'nın eteğindeki gölden çıkıp Daenerys'in önünde diz çöktü, kadınların başları öne eğikti.

Beş sezondur beklediğim sahne diyebilirim bunun için. Tabii kehanet gerçek olursa. Kitapta da dizide de Daenerys'i etrafı Dothraklarla kuşatılmış bir halde bıraktık. Bu kehanete göre Daenerys dul khaleesiler topluluğu dosh khaleen'in ve Dothrakların bağlılığını kazanacak ve gerçek bir Khaleesi olarak Meereen'e arkasında Dothrak ordusu ile yürüyecek. Altıncı sezon finalinde böyle bir şahanelik bekliyorum Game of Thrones'tan.

18. On bin köle gümüş atının yanında yürürken ellerini havaya kaldırıp "Mhysa" diye bağırdı.

Bu kehanet bir sonraki kitapta Yunkai'de gerçekleşti ve 3. sezonun final bölümünde aslına uygun bir şekilde ekrana aktarıldı.

İmgeler hala yoruma muhtaç, zira bazısı çok kapalı, bazısı sonraki kitaplarda ortaya çıkan ipuçlarıyla yeniden anlam kazanıyor ve form değiştiriyor. George r r Martin gibi ters köşelerin ilahı bir yazar söz konusuyken kehanetlere de teorileri de itimat olmuyor.

Ancak Daenerys'e gösterilen imgelerden hemen hepsi birer birer gerçekleşirken geriye kalanların da gerçekleşeceğine duyulan inanç artıyor.