Game of Thrones: 3 Kraliçenin Savaşı

05.10.2015 10:27:47
A+ A-

Game of Thrones'un gizli taht oyuncularından Petyr'in Sansa Stark'a söylediği şu replikten bahsetmiştik:

-   Beş Kralın Savaşı bitti, artık Üç Kraliçenin Savaşı başlayacak!

Kimdir bu Petyr'in kastettiği 3 Kraliçe? Akla ilk gelen isimler Cersei Lannister ve Margaery Tyrell. Peki 3. Kraliçe kim olabilir? Petyr burada Stannis'ten dolayı Selyse'yi kastediyor olabilir mi? Zannetmiyorum, zira Petyr onları zaten güçlü bir taht oyuncusu olarak görmüyor. Petyr elbette bu savaşa kendi kraliçe adayı ile giriyor: Sansa Stark. Peki, Petyr'in Daenerys'den haberdar olma ihtimali var mı? Dahası Varys'in Daenerys'a olan yardımlarından Petyr'in haberdar olması mümkün mü?

İlk sezon Varys ile Illyrio'nun kalenin altındaki buluşmasını hatırlarsınız, Arya'nın kediyi kovalarken ejderha kafatasına saklandığı sahne. (yüzümüzü gülümseten hatıralar). Petyr ile Varys taht odasında yine birbirlerine meydan okurken son görüşmelerinden söz açıldığında Petyr bu anda bombayı patlatıyordu:

''Senin beni son gördüğün an mı, yoksa benim seni son gördüğüm an mı?''

Petyr ve Varys, Taht Oyunlarının bir tarafı değil bizzat temel taşları. Varys kitapta isimler yer yer değişse de Targaryen döneminin yeniden başlaması için Robert'ın krallığının ilk gününden beri çalışmalar yapıyor. Ancak dünyanın en planlı ve en sabırlı insanı olarak son derece temkinli. Petyr'in ise gençlik yıllarından kalma acıları bugünkü Serçeparmak'ı ortaya çıkarıyor. Tully'lerin yanında büyüyen ve alt tabakadan görülen, Catelyn'e olan aşkı tepkiyle bile değil sadece alaya alınarak küçümsenen Petyr Baelish bugün tüm haneleri birbirine düşürüyor ve onların birbirini öldürmesini ellerini ovuşturarak izliyor. Petyr gücü yıkarken güçlüleri kullanıyor.

Duygularından hepsini bir kenara bırakmış, biri hariç: İntikam. İsimlerden değil, zihniyetten intikam alıyor Petyr. Önemli gördüğüm nokta şu; Varys gibi sadece diyarın değil denizin karşısına kadar uzanan bir coğrafyanın istihbarat ağına hükmeden birinin Petyr'in Lannister-Stark savaşının çıkmasında, Joffrey'in ölmesinde, Sansa'nın kaçırılmasında parmağı olduğunu bilmemesi imkânsız. Peki, neden susuyor? Çünkü Petyr'in yaptığı şey, yani Westeros'un kaos içinde kıvranması ve giderek zayıflaması Varys'ın da işine geliyor. Kitapta ufak bir değişiklik olsa da genel olarak Targaryenler için ve öyle görünüyor ki Daenerys için uygun ortam oluşması umuduyla bu kargaşayı Varys de ellerini ovuşturarak izliyor.

Şimdi gelelim o ufak değişikliğe. Spoiler uyarımızı yapalım. Kitaptan spoiler yemek istemeyenler bu paragrafı olduğu gibi geçip bir alttaki paragraftan okumaya devam edebilir. Kitapta Targaryen bebeklerinden birinin, Robert'ın katliamından kaçırıldığı ve büyütüldüğü ortaya çıkıyor ve bu işin arkasında Varys var. Devrik Kral Aerys Targaryen'in çocukları Viserys ve Daenerys, Sir Willem Darry tarafından kaçırılırken, Aegon adını verdikleri Rhaegar Targaryen ve Elia Martell çiftinin oğulları, Rhaegar'ın dostu Jon Connington tarafından kaçırılıyor ve yürüyebildiği andan itibaren bir kral olması için yetiştiriliyor. Varys, Jon Connington ve Illyrio Mopatis'in hedefleri Aegon ile Daenerys'ı buluşturmak, hatta belki hala ile yeğen arasında bir izdivaç gerçekleştirmek ve tabii ki Daenerys'in ejderhaları üzerinde Westeros'a dönmelerini sağlamak. Şayet Ejderhaları dünyaya getirmemiş olsaydı Daenerys için büyük planları bulunmayacaktı bu isimlerin. Daenerys'in tüm bunlardan habersiz Köle Körfezi'nde verdiği özgürlük mücadelesinde ısrarcı olması Varys'ı kitapta iki Targaryen arasında bir tercih yapmak zorunda bırakıyor. Serinin okurları ise 5.kitapta ortaya çıkan bir çocuğa güvenmiyor ve başka bir çocuğun Varys tarafından Targaryen olarak Westeros halkına yutturulmaya çalışıldığını iddia ediyor, hatta bu gencin kendisine bile. Elbette böyle düşünmek mümkün. Dizide ise Varys'ın şimdilik bir ikilemde kalmasına gerek duyulmamış ve Varys doğrudan Meereen'e getirilmiş.

Buradan sonrasında spoiler tehlikesi yok, rahatça okunabilir. Üç Kraliçenin Savaşı'nın kimler arasında geçeceğini düşünelim.

3 Kraliçenin Savaşının taraflarından biri Kuzey'n anahtarını elinde tutan Sansa Stark ise ve Daenerys'in ilk kitaptan beri satır satır anlatılıyor olmasının mutlaka bir amaca hizmet ediyor olması gerekiyorsa Cersei yahut Margaery'den birinin denklemden düşmesi gerekiyor. Bence en zayıf halka Cersei, zira kitabın son sayfası itibariyle Tommen'ın Tyrell desteği olmaksızın tahtta oturmaya devam etmesi oldukça zor görünüyor. Tyrell gücü demek ise Margaery'nin kraliçeliğinin devamı anlamına geliyor. Cersei'nin nasıl oyun dışı kalacağı ise muhtemelen 6.kitabın en önemli ve belki de en dramatik satırları olacak.

3 Kraliçenin Savaşı da kraliçelerden çok kraliçe ellerinin stratejilerine ve politik hamlelerine sahne olacaktır. Denklemi bozan ise Daenerys'in aynı zamanda ordular yöneten ve bizzat savaş alanlarına çıkan bir lider olması. Bununla birlikte yanındaki isim Tyrion Lannister 6.kitap itibariyle Casterly Rock'un hayatta kalan tek varisi olabilir, zira Cersei ve Jaime gerçek korumalardan uzaktalar ve etraflarında asla güvenemeyecekleri Tyrellar bulumakta. Tyrion Westeros'a döndüğünde Casterly Kayası doğrudan kendisine kalmış bile olabilir. Böylece Tyrion sadece zekâsı ile değil bu unvanı ile de Daenerys'in elini kolaylaştıracaktır. Varys ise en başından beri Targaryen tarafını geri getirmek için yaptıklarına yenilerini ekleyecektir. Altyapısını ise çoktan hazırlamış durumda.

Sansa Stark'ın yanındaki hatta önündeki isim kuşkusuz Petyr Baelish olacak. Vadi, Nehir Toprakları ve Kuzey'i içine alan bir coğrafyaya hükmedeceği anlaşılan bu tarafın eli hayli güçlü olsa da ejderhalar geldiğinde Petyr'in stratejilerini iki değil üç katına çıkarması gerekecektir. Üstelik Kuzey'in Akgezenlerin Westeros kapılarını zorlayacağı coğrafya olması sebebiyle Petyr ve Sansa yer aldıkları taht oyunun yanında hiç istemedikleri bir mücadelenin de içinde bulacaklar kendilerini.

Margaery ise savaşın görünen yüzü olmakla birlikte kulede oturduğu yerden izleyecektir olanları. Tommen'ın bile ondan pek farkı olmayacaktır. Tyrell hanesi hem maddi olarak hem de ordu gücü olarak güçlü görünse ve başkenti elinde bulundursa da saldırı değil savunma yapan taraf ve bu anlamda psikolojik olarak saldıran taraflardan daha fazla moral değere ihtiyacı var. Lannister ve Tyrell kendi içinde politik olarak bu kadar ayrışmışken diğer taht adaylarına karşı birlik olmak için gereken motivasyondan hayli uzaktalar.

3 Kraliçenin Savaşı Daenerys Targaryen, Sansa Stark ve Margaery Tyrell arasında geçecekse Tyrion ve Varys Daenerys Targaryen'n tarafında; Petyr Baelish Sansa Stark'ın yanında ve Tyrell hanesi mecburen bu iki gücün ortasında konuşlanacak. İki taraf hesap sorarken Lannisterların ortada olmayacak olması ne acı diyebilirsiniz, zira Tywin Lannister vermesi gereken hesapların çeyreğini bile vermeden çekip giderken arkasında her zaman olduğu gibi sadece kaos bıraktı. Kaosun yaratıcıları daha önceki yazıda bahsettiğimiz üzere Varys, Petyr ve bir parça da Olenna Tyrell idi. Bu denkemi bozacak ve kaosun yerini düzene bırakmasını sağlayabilecek iki isim var; biri şayet hayatta kalabilirse Stannis Baratheon, diğeri ise denizin karşısındaki görevlerini tamamlayıp Westeros'a gelebilirse Daenerys Targaryen.