Game of Thrones 6. sezondan haberler ve teoriler

22.11.2015 19:40:07
A+ A-

Her sene Mart sonu Nisan başı gibi başlamasına alıştığımız, alışkanlıktan öte bağımlısı olduğumuz Game of Thrones 'un altıncı sezonu bu sene Mayıs'a bile sarkabilirmiş. Ne yapıp edip final haftasına denk getirecekler diye korkuyorum. Hayır, finallerden önce bitseydi de biz de rahat rahat ders çalışabilseydik. Düşünsenize sabah final var ve siz torrent başında bekliyorsunuz. Vize haftasında da kitap çıkarsa am olur artık.

Altıncı sezonun bu kadar gecikmesinin sebeplerinden biri setlerin iyice birbirinden uzaklaşmaya başlaması tabii. Malum en yakın karakterler bile iki bölüm bir arada durmayı başaramayıp ilk fırtınada boncuk gibi dağılıyor. Yapım elinden geldiğince iç çekimlere ağırlık verse ve farklı haneleri aynı şehirde çekmeye çalışsa bile bu sezon itibariyle yine yeniden Game of Thrones'un meşhur yol hikâyeleri ağırlık kazanacak. Daenerys'i iki sezon boyunca ellerinden geldiğince Meereen'de tuttular ve Büyük Piramit'ten çıkarmamaya çalıştılar ama beşinci kitap sonunda artık olması gereken oldu ve sancılı olsa bile Daenerys nihayet önceden olduğu gibi yollarda. Öte yandan Jaime'nin Nehir Toprakları'ndaki hikâyesini diziye almayıp onu da Dorne sahnelerine eklemişlerdi geçen sezon, ama bu sezon Jaime'nin kaçınılmaz Nehir Toprakları sahnesi gelecekmiş.

Öncelikle kaynağımızı belirtelim; watchersonthewall adlı site benim gibi Game of Thrones fanatiklerini doyuracak haberlere ve tartışma sayfalarına sahip. Yine çekimlerin yapıldığı şehirlerin yerel haber kaynakları ve elbette twitter fısıltılarına da kulak asabiliriz bu yokluk sürecinde. Şimdiden belirtelim ki aşağıda yer alan paragraflar beşinci kitapları okumayanlar ve sadece diziyi takip edenler için spoiler tehlikesi taşımaktadır.

Jaime Lannister ve Nehir Toprakları

6. Sezondan haberlere Jaime cephesiyle başlayalım. Geçen sezon Jaime'yi gitmesi gereken Riverrun'a göndermek yerine kitaptan bağımsız bir şekilde Dorne cephesine yolladılar. Yapımın bu kararı almasına ilk sebep muhtemelen yukarıda belirttiğimiz gibi çekimlerden en azından birini bertaraf etmekti. Riverrun sahnesini çekmek demek yeni bir coğrafyada yeni bir set kurmak demekti ki savaş sahnelerinin çekimleri ciddi bütçe gerektiriyor. Beşinci sezonda bütçenin yarısının Hardhome Savaşı ve Akgezenlere, diğer yarısının da Drogon'un Daenerys'i Çukurdan kurtarma sahnesine ayrıldığı düşünülürse pek de büyük öneme sahip olmayan Riverrun sahnelerinin altıncı sezona ertelenmesi makul görülebilir. İkinci sebep ise kitapta olanca heyecanıyla yer alan Dorne sayfalarının dizide pek de heyecanlı olmayacağının kanal tarafından anlaşılmış olması ve bu cephenin hiç değilse beş sezondur bilinen bir karakter olan Jaime ile heyecan uyandıran bir hale getirilme çabasıydı. Martell castının zayıflığını da düşününce Dorne sahnelerinde Jaime'nin yer alması bu sahneleri izlenir kıldı diyebiliriz.

Riverrun çekimleri için set ekibi Kuzey İrlanda, Corbet'te bulunuyor ve 3.sezonda Blackfish karakterini canlandıran Clive Russel de burada. Karabalalık Brynden Tully, bu sezon yeniden sette görülmüş. Üstelik aynı sette Jaime rolündeki Nikolaj Coster Waldau ve Bronn olarak izlediğimiz Jerome Flynn de bulumuş. Kargaların Ziyafeti ve Ejderhaların Dansı'nda okuduğumuz sahneleri gecikmeli de olsa görebileceğiz galiba. Brienne ise bu sahnelerde olma hakkını Sansa'nın peşinden giderek kaybetti. İşin doğrusu karakter etkileşimi yaratma konusunda senaristler, George r r Martin'den daha başarılı. Martin'e kalsa Birenne, Jaime'nin peşine takılacaktı. Ancak bunu iki sezon boyunca izlemiştik. Renly'nin ölümüyle birlikte Stannis'i öldürme yemini eden Brienne'nin Kuzey'de ummadığı anda yolunun Stannis ile kesişmesi ise bir drama için fazlasıyla iyi bir karakter etkileşimi yarattı. Yine Grrm'nin sürekli kıyısından döndürdüğü Daenerys ? Tyrion buluşmasını da senaristler gerçekleştirdi ve televizyon tarihinin en iyi karakter etkileşimini de bu sahnede görmüş olduk.

Daenerys, Tyrion, Vaes Dothrak ve Dorne

6. Sezon haberlerine Daenerys ile devam edelim; sezon finalinde etrafı Dothrak ordusuyla çevirili bir durumda çaresiz bıraktığımız Daenerys'in sahneleri için İspanya'nın Almeria bölgesinde geniş bir Khalasar kuruldu. Daenerys, uzun süre kaçmayı başardığı Dothrak geleneklerine göre tüm dul kalmış khaleesilerin gelmesi gereken yere, yani Dosh Khaleen'e götürülecek. Vaes Dothrak yolunda zorlu bir süreç kendisini beklese de Almeria'daki çekimlerde işlerin Dany adına biraz da olsa yoluna gireceğini söylüyor bölgede bulunan dizinin hayranları. Zira Dothrak tapınaklarından birinin yandığını fotoğraflardan görebilirsiniz. Peki Daenerys'in esir alındığı bir khalasarda yangın çıkması kimin işine yarar dersiniz? Dahası yangını kim veya ne(!) çıkarmış olabilir ve bu yangın nelere sebep olabilir?

Tam bu noktada Daenerys'in Ölümsüzler Evi'nde gördüğü imgeleri geri dönelim mi?

"Bir sıra kocakarı, Dağların Anası'nın eteğindeki gölden çıkıp titreyerek onun önünde diz çöktü, kadınların başları eğikti."

İmgeyi yorumlamak okura kalıyor.

Bir önemli detay da Daenerys ve Dothrak sahnelerinin çekildiği Almeria'nın Alcazaba bölgesinde Dorne sahnelerinin çekiliyor olması. Ne dersiniz? Daenerys sahneleriyle Dorne sahnelerinin aynı şehirde çekilmesi sadece coğrafi benzerlikten mi kaynaklanıyor? Bölge coğrafi özellikleri itibariyle hem Vaes Dothrak'a hem de Dorne çekimlerine uygun olabilir. Sarı renkleri ve kurak atmosferiyle iki bölge de birbirine benziyor esasında. Ancak tek sebebin bu olması biraz zor görünüyor. Zira çekimlerde Leydi Olenna'yı oynayan Diana Rigg, Varys'ı oynayan Conleth Hill, Ellaria Sand'e hayat veren Indira Varma ve Doran Martell olarak izlediğimiz Alexander Sidding sürekli birlikte görüntülenmiş.

Kitaplara bakacak olursak İşgalcinin Savaşında Targaryenlere ihanet etmemesiyle bilinen iki hane Tyrell ve Martell haneleri ve her iki hane de Robert ölene kadar asla King's Landing'e yanaşmadılar. Joffrey ve Tommen dönemlerinde ısınma turları atan bu iki hane şimdi Daenerys vasıtasıyla Targaryen destekçiliğine kaldıkları yerden devam edebilirler. Kaldı ki Tyrell hanesinin tahta bu kadar yaklaşmışken Martell hanesine pay kaptıracağını sanmam.

Böyle bakınca Daenerys'in Güneydeki Yaz Denizi üzerinden Dorne topraklarına çıkma ve böylece Westeros'a ayak basma ihtimali olası görünüyor. Daenerys'in Westeros içinden destekçi edinecekse başlayacağı yer elbette Martell Hanesi olacaktır. Varys'ın bu konuda Leydi Olenna ile iyi anlaşacağı da yüksek ihtimal. Ancak biz Olenna'nın Petyr ile de irtibat halinde olduğunu unutmayalım.

Harita üzerinde işaretlenen yerlere bakılınca Vaes Dothrak'tan Dorne'a Yaz Denizi üzerinden giden bir Daenerys ve Tyrion ikilisi görebiliriz. Hatırlarsanız George r r Martin, 6. kitap olan The Winds of Winter'ın (Kış Rüzgârları) tanıtım söyleşisinde Meereen Savaşı'nın ardından Daenerys ve Tyrion'un eve döneceğini söylemişti. Bu ev Westeros olsa gerek. Kimileri ise Daenerys'in Ölümsüzler Sarayı'nda gördüğü imgelere dayanarak Daenerys'in Akgezen saldırısının başlamasının ardından Westeros'a geleceğini söylüyor. Dizi belki bu süreci hızlandırabilir.