Game of Thrones: Azor Ahai, Akgezenler ve ejderhanın üç başı

05.06.2015 02:02:22
A+ A-

Uzun Gece'de yüzlerce yıl hiç gün ışığı görmeden doğup büyüyen efsane nesillerin zamanında kendine bir kılıç dövmesiyle başladı her şey. Kılıcını bitirebilmek için su verdiğinde parçalandı emekleri. Ama o yılmadı. Bu kez daha uzun sürdü kılıcın dövülmesi. İlkinin yapımı 30 gün 30 gece; ikincisi ise 50 gün 50 gece devam etti ve nihayet bittiğinde bu kez bir aslana saplayarak onun kanıyla su vermek istedi; ama yine parçalandı kılıç. Yılmadı, üçüncü kez işe koyuldu ve yeni bir kılıç dövdü; bu kez 100 gün 100 gece sürdü yapımı. Bittiğinde, artık ne yapması gerektiğini biliyordu; eşini çağırdı; eşi itiraz etmedi, onun kalbinde soğuttu kılıcını, Nissa Nissa dediler ona. Ve kılıç alev alev yanıyordu nihayet; Işıkgetiren dediler ve taşıyan kişiye de Azor Ahai. Ötekilerle yani Akgezenlerle yapılan savaşta en önde yürüyen bir kahramandı artık Azor Ahai ve savaş kazanıldı, gece bitti, kış dindi.

Aegon'un Westeros'a ayak basmasından yüzlerce yıl önce yaşanmış ve artık efsane sanılan, son kırıntıları Yaşlı Dadı'nın Bran ve Rickon'u uyutmak için anlattığı hikâyelerde kalmış olan ne varsa yeniden yaşanmayı bekliyor Westeros'ta yeniden. Zira ''Kış geliyor!''

Azor Ahai’nin Nissa Nissa’nın kalbine saplayarak soğuttuğu Işıkgetiren ile yeniden gelip insanlığı kurtaracağına inanılıyor Asshai'de yaygın olan R'hollor inancında. Kitapta çeşitli teoriler olduğu gibi A Song of İce and Fire serisi okurlarının ve Game of Thrones izleyicilerinin de tahminleri var. R'hollor'un kızıl rahibesi Melisandre'nin bu konuda en başarısız kişi olduğunu söyleyebiliriz. Asshai'den getirdiği birkaç karışım sayesinde çevresindekileri etkilemeyi başarsa da Azor Ahai konusunda yanlış bir tercihle Stannis'in peşine takıldı. Gerçi kimin kimin peşine takıldığı da muamma; zira kitaba bakılırsa daha ziyade Stannis, Melisandre'nin peşinde takılmış sürüklenmekte. Melisandre, sadece Ejderha Kayası'nda hüküm sürdüğü için Stannis'in Azor Ahai olduğunu düşünerek yanılmışsa da kazançlı çıktığı bir nokta var: R'hollor inancını yayma konusunda misyonerlik faaliyetleri yürütebilmek için çok uygun bir ortam buldu kendine: Başarıya aç bir adam ve maiyeti, kendilerine başarının yolunu açabilecek yeni bir dine sıkı sıkıya sarıldı. Bu inanç öyle ileri gitti ki Stannis kendi hanesinin ambleminden vazgeçerek geyiği, alevler içindeki bir kalbin içine hapsetti. Cersei'nin dini, çıkarları için kullanmasının bir ileri boyutu kendisinde tezahür etmekte ne zamandır. Stannis'in paralı askerlerini saymazsak, ordusu kendilerine Kraliçe'nin Askerleri demekte. Kraliçe'den kast edilen Stannis'in eşi Selyse. Arkasında yarısı paralı askerlerden oluşan ve diğer yarısı da dini sebeplerle yanında olan bir orduyla Stannis'in yürüyüşünün ne kadar devam edebileceğini göreceğiz. Ancak bir şey kesin ki Melisandre son kitap itibariyle kendisinden umudu kesmiş durumda. Rotayı kime çevirdiğini söylememize sanırım gerek yok.

Gelelim Azor Ahai için kahenetlerde geçen ifadelere:

Öncelikle Azor Ahai'nin tuzun ve dumanın ortasında doğması lazım.  Burada tuzun ve dumanın simgesel olma ihtimali yok denecek kadar az, çünkü zaten tuzun ve dumanın ortasında doğmak tesadüfen sağlanabilecek bir şart değil. 

Daenerys, İşgalci'nin İsyanı sırasında Targaryenlerin asli karargâhı olan Dar Deniz'deki Ejderha Kayası'nda dünyaya geldi. Yani konum olarak tuzun ortasında doğdu. Daenerys'in sadece ilk doğumuna değil ikinci doğumuna da bakacağız; sevdiği adamın, Khal Drogo'nun cenaze alevine girip üç ejderhayla sapasağlam çıktığı yani Yeniden Doğuş dediğimiz o geceye! Daha önce tuzun ortasında biyolojik doğumunu gerçekleştirmiş olan Daenerys 13 yaşında bu kez alevlerin içinden ikinci kez doğdu ve sabah olduğunda hala dumanlar yükseliyordu. Aynı gün gökyüzünde kızıl bir yıldız belirdi. Bunun ejderhaların müjdesi olduğu söylendi.

Jon Snow için henüz böyle bir görü gerçekleşmediyse de ölüp dirilme mefhumunu yaşama ihtimali olduğunu belirtelim. Akgezenlerle savaşan ve Sur'da da kendisi hakkında muhalif kulisler yürütülen biri için ölmek her zaman mümkün. Eğer teoriye uygunsa dirilmek de.

İkinci şartımız; Işıkgetiren’in taşınması gerekliliği. Birinci sezonda Akgezen saldırısından korunmak isterken elinin yandığını ve günlerce sargılı gezdiğini gördüğümüz Jon Snow bu noktada eleniyorsa da Akgezenlerle olan savaşta kendisi geçen haftaki performansıyla her zaman ön planda olacağının sinyallerini verdi. Kendisini bir çırpıda yabana atmak haksızlık olur.

Daenerys'in kitapta da dizide de ateşten etkilenmediğini biliyoruz. Kitapta üç ejderhayla alevlerin arasından çıktığında sadece saçları yanmıştı, dizide görsellik etkisinden olsa gerek saçlarına da dokunmadılar.

Stannis'in taşıdığı ve Melisandre'nin Işıkgetiren olduğunu iddia ettiği kılıç sadece ışık yayıyor ancak ısı yaymıyor. Melisandre'nin kendi povunda dile getirdiği Asshaililere göre çok ucuz olan bu büyülerle kılıca geçici bir ısı vermek elbette mümkün. Örneğin ikinci kitapta Renly-Stannis görüşmesinde kılıcın etrafında beliren hararet gibi. Bu elbette Melisandre'nin geçici bir süre için Renly ve Catelyn Stark'ın gözünü boyamak için oynadığı bir oyundu.

Şu an itibariyle alevli bir kılıca dokunabilecek tek bir kişi kalıyor geriye: Daenerys Targaryen. Peki kitaba göre 16-17 yaşlarında olan bu minyon kız nasıl taşıyacak Valyria çeliğinden dövülme alevli bir kılıcı? Bu noktada da devreye imgeler giriyor. Bu kez Işıkgetiren gerçekten bir kılıç olmayabilir mi acaba? Peki, Işıkgetiren bir ejderha olamaz mı? Zira yanmadan ejderhalarla iletişim kurabilen tek kişi Daenerys Targaryen.

Azor Ahai’nin kılıcını sevdiği kadının/adamın kalbine saplayarak soğutacağını söylüyor kehanetler. Kitap okurlarının görüşleri Jon Snow ve Daenerys Targaryen’den birinin Azor Ahai diğerinin de onun Nissa Nissa’sı olacağı yönünde. Ancak bundan önce kılıcın bir ‘aslan’da denenmesi gerekiyor. Aslan’ın Tyrion Lannister olmasından korkarım, lakin George R. R. Martin, Akgezenlerle yapılacak büyük savaşta kişilerin hayatlarını çok da önemsemiyor, önemli olanın bu mücadele olduğunun altını çiziyor beş kitaptır.

05x08 itibariyle Akgezen liderlerinden birinin ateşler içinden etkilenmeden geçerek Jon Snow’a yaklaştığını gördük, ancak ejderha ateşi bilinen ateşten elbette daha farklı. Jon’un elindeki ejderha camı yani obsidiyen ise Akgezenleri yok etmeyen ama parçalara ayıran bir güce sahip, lakin maalesef yeniden dirilebiliyorlar. Diğer gördüklerimiz ise Akgezen liderlerinin dirilttiği insanlar. Samwell Tarly de ejderha camından yapılma hançerler sayesinde daha önce Akgezen öldürmüştü ama herhalde Jon Snow kadar yakışıklı ve seksi olmadığı için Azor Ahai zannedilmedi!

Azor Ahai’den bahsederken tek bir kişi düşünmek George R. R. Martin’e haksızlık olur. Bize attığı tüm yemleri yememiz, tüm toplara çıkmamız lazım. Bunlardan biri Daenerys Targaryeni biri Jon Snow ve bir diğeri de bence Tyrion Lannister.

Daenerys’in babası Çılgın Kral Aerys II Targaryen’in Tywin Lannister’ın eşi Joanna Lannister ile onun rızası dışında ilişkiye girdiği ve Joanna’nın bunun sonucunda hamile kaldığı, bu çocuğu doğurmamak için özel bir karşım içtiği iddia edilmektedir. Ancak ne var ki çocuk düşmez, lakin içilen karışımdan zarar gördüğü için alışıldık boyutlarda gelmemiştir dünyaya. Bu teorinin gerçek olma ihtimali çok küçük olsa da serinin hayranlarını heyecanlandırıyor. Zira bu teoriye göre Tyrion, Targaryen tanı taşıyor.

Tyrion Lannister ile Varys arasında 2.sezonda geçen  bir diyalog ileriki sezonlar için bir spoiler olabilir diye düşünmeden edemiyor insan. Varys, Tyrion’a  ?Güç duvara vuran bir gölgedir ve çok küçük bir adamın çok büyük bir gölgesi olabilir. ? demişti.

Daenerys’in Ölümsüzler Sarayı’nda geleceğe dair gördüğü imgelerden biri duvarda aça mavi bir gül; tıpkı Eddard Stark’ın kızkardeşi Lyanna’yı kanlar içinde yatarken bulduğunda etrafında saçılı olan mavi güller gibi. Öte yandan Varys duvara vuran bir gölgeden bahsediyor. Uzun gece ve uzun kış kendisini bitirecek kahramanları beklerken küçük adam üstünde olsa gölgesini epey büyük gösterebilecek ejderhaların olduğu bir şehre gelip onların annesiyle tanıştı; duvarda açan mavi gül esas mücadelenin verileceği Ötekiler’le karşı karşıya geldi ve ateşin içinden yeniden doğan ejderhanın kanı, yakın zaman sonra yeninden kaynayacak. Akgezenleri yenebilecek güç bilinmiyor, ejderhanın 3 başının kim olduğu hala belli değil! Ama bilinen bir şey var ki; serinin sonunda tahta kimin geçeceği; Azor Ahai, Işıkgetiren ve Nissa Nissa bilmecesinin yanında çok hafif kalıyor.

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.