Game of Thrones: Petyr Baelish ile Gücü Yıkmak!

25.05.2015 23:51:30
A+ A-

Küçük ve önemsiz bir haneden gelip Tully Hanesi'nin himayesinde Catelyn, Edmure ve Lysa ile birlikte büyürken Catelyn'e aşık olan Petyr Baelish'in bugünkü hayatının ilk günü; Catelyn'in Brandon Stark ile nişanlandığı gündür diyebiliriz. Westerosluların davulun ancak dengi dengine çalabildğini buyuran bir özlü sözü olmayabilir ama davul Westeros'ta da dengi dengine çalmaktadır. Brandon'u düelloya çağıran Petyr'i yenilmekten kurtaramasa da ölümden kurtaran kişi Catelyn olmuştur: O sadece bir çocuk Brandon, onu affet!

Petyr Baelish'in hayatının ilk dersi Brandon'dan aldığı yara değil, Catelyn'in sözleri oluyor.

Petyr'i yıllar sonra genelev işletirken buluyoruz ve en çok da bu özelliği ile Robert Baratheon'un küçük konseyinde hazine başı olarak oturduğunu görüyoruz. Robert'ın hazinebaşının genelev işletmecisi olmasını bir başka yazının konusu edebiliriz. Hatta Robert'ın tartışmalı taht iddiası ve yönetiminin başarısı da ayrıca konuşulabilir.

Petyr Baeslih ilk kitaptan beri süregelen Jon Arryn'ın şüpheli ölümü, Lysa'nın Cat'i Lannisterlara karşı uyaran notu, Bran'a Tyrion Lannister'ın hançeri ile suikastçı gönderilmesi olaylarında başrolde olmasıyla gizli bir kaos kahramanı profili çiziyor. Lannister-Stark çatışmasını başarılı temeller üzerine bina eden Baelish, şimdi de bir Baratheon-Bolton çatışması yaratmanın peşinde. Lannister-Stark mücadelesinde Tyrell hanesini satranç tahtasına yeniden çıkaran Baelish, Bolton-Stannis çatışmasından da Vadi'yi yeni bir güç olarak tanıtacak tarih sahnesinde.

Peki, Baelish Lannister-Stark savaşını nasıl böyle kusursuz bir planla başlatabildi? Çünkü Baelish iki tarafı da çok iyi tanıyordu. Bir tarafta saklayacak çok şeyi olan Jamie-Cersei Lannister vardı, diğer tarafta aile, onur, görev mottosuyla büyümüş olan Catelyn. Bir tarafta hane ismine karşı aşırı hassaslığı ile bilinen Tywin Lannister vardı, diğer tarafta gururundan ölesiye ödün vermeyen Eddard Stark. Tarafların zaaflarını bilirsen onları birbirine düşürmek için gerçek kanıtlara değil güçlü şüphelere ihtiyaç duyarsın ve Petyr Baelish bu konuda kimsenin olmadığı kadar başarılı.

Petyr Baelish tüm bunları, aldığı dersin sınavını verebilmek için yapıyor olamaz mı? Önemsiz bir haneden gelen küçük bir çocuğun koca koca hanelerin büyük lordlarının yanındaki değersizliğini gören küçük bir çocuğun koca koca hanelerin büyük lordlarından kendine bir satranç masası kurması, Petyr'nin Brandon ve Cat'e hazırladığı uzun bir cevap olamaz mı? Artık ikisi de hayatta olmasa bile. Zira sistem ayakta.

Güç elde etmek için savaşmıyor Petyr Baelish, bizzat gücü yıkmak için savaşıyor. Amacı yeni bir güç elde etmek değil, gücü yıkmak. Kendisinin mottosu haline gelen kaos yeni bir güç yaratmaz çünkü, var olan tüm güçleri önce birbirine düşürüp zayıflatır ve sonra tamamen yıkar. Petyr Baelish kendisine değer biçen sistemle oynuyor; önce bozuyor onu, sonra tekrar karıyor kartları ve en nihayetinde gücü yıkıyor.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.