O Ses Türkiye, Hasan Doğru: Opera mı lokanta mı?

05.11.2013 00:44:38
A+ A-

Bence "o ses" Hasan Doğru olmalı. Yarışmanın değil, bizim memleketin hal-i pür melalinin sesi olmalı.
 
Tiyatro isteyip opera okuyan genç bir adam mezun olduktan sonra ailesinin lokantasında bazen kasada duruyor, 'son zamanlarda çorbayla uğraşıyor.' O ses kesinlikle bu Hasan olmalı, halimizi duyursun sağır sultanlara diye.
 
Haydi şimdi neye yanalım? Böyle bir sesin lokantada çorba dağıttığına mı, sanattan kelimenin tam anlamıyla hiçbir şey anlamayan ve anlamayacak olanların talimatlarla yönettiği bir ülkede sanatla uğraşmaya çalışmasına mı, tiyatroları, opera ve baleleri elinden gelse bir günde kapatacak olanların idaresinde, eğitimini aldığı mesleğin m'sini bile yapamayıp Acun'un programına çıkmasına mı? Hangi birine ah edelim, siz söyleyin.
 
İki dakikada kendisini sevdirdi Hasan Doğru. Sadece sesiyle değil, kaldı ki adam çok da bilindik bi şeyler söylemiyor, hayır sadece sesiyle değil, kişiliğiyle sevdirdi. Huyuyla suyuyla sevdirdi işte. 
 
Öyle büyük büyük laflar edecek değilim. Sadece bu işte bi hüzün var, bi gariplik var demek istiyorum. İroninin dibine vurmuşuz, halimiz hakikaten çok komik, çok acı, çok saçma demek istiyorum.
 
Operaya hayatları boyunca hiç gitmemiş insanların, Hasan mesleğini yapabilse bile onu sahnede görmeyecek bilmeyecek insanların, Acun'un yarışmasında Hasan Doğru gibi bir insanla tanışmış olmalarıdır belki de garip olan. Hüzünlü olan da budur belki. Operaları tiyatroları kâr-zarar hesabına göre açıp kapayan kafadır belki komik olan. Saçmalığın dikalasıdır belki, Hasan'a "haydi bir de türkü söyle" demek. Kim bilir? 
 
Ben Hasan'ı sevdim. Kendisi olduğu için sevdim. Yarışmaya çıkış öyküsü her ne olursa olsun, hiç umurumda olmadığı için sevdim. Dilerim herkes görür, tanır Hasan'ı. Herkes bilir, öğrenir yaptığı işleri. Sesini duyar, dinler, benimser.. ve dilerim hep o iki dakikada sevdiğimiz haliyle kalır. 
 
Samimi not: Hasan Doğru çok samimiydi. Çok mahcup, çok mütevazıydı. O kendisiydi ama bizler sanki başka bir evrende yaşıyorduk. Samimiyete hasret kaldığımız bir acayip evrende. 
 

 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.