O Ses Türkiye, O Ses Arabesk

27.10.2013 10:36:12
A+ A-

Yapımcılığını Acun Ilıcalı'nın yaptığı ve reytinglerde ilk sıralara abone olan, "O ses Türkiye"  yarışmasını   yeni sezonda sıkı takip ediyorum. Büyük televizyon kanallarının bıktıran dizi ve dizi tekrarlarından olsa gerek, hem özlenen şarkıları dinlemek hem de yeni sesleri dinlemek adına keyifle izliyorum.

Bu yarışmalardaki gerçek yetenek sahiplerinin bir şekilde kendilerini göstereceğine inanıyorum. Yapımcılar programından parasını kazandı,  yarışmacıları unuttular ve bu yarışmadan bir şey olmaz fikrine katılmıyorum. Bunun bir televizyon show programı olduğu, reyting  kaygısı olduğu unutulmadan ve bunun bir fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiği kanısındayım. Yeni seslerin kendini göstermesi için başka bir arenada zaten yok. 

O Ses Türkiye programında ilk dikkatimi çeken Ebru Gündeş  Hadise, Murat Boz ve Gökhan Özoğuz'dan oluşan jüri üyelerinin yarışmacılarla olan samimi ve neşeli diyalogları. 

En çok arabesk şarkılar rağbet görüyor.

Henüz eleme aşaması ve erken konuşmak istemiyorum ama gidişat yavaş yavaş şekilleniyor.

Bugüne kadar yayınlanan bölümlerde öne çıkan seslere  ve söyledikleri şarkılara bir bakalım. 

 

Çiğdem Bezci   - Seni sana bırakmam

Yasemin Demir  - Annem

Esra Parhan - Vur gitsin beni

Han Çelikhan -  Ayrılık

Ecem Özkan - Götür beni gittiğin yere

Necdet Özdemir - İtirazım var

 

Ve daha niceleri... En dertlisinden en arabeskinden...

Jüri üyeleri ve stüdyoda bulunan izleyiciler tarafından bu şarkılar alkış tufanına tutuldu. Şarkılar tekrar tekrar seslendirildi. Videolarının izlenim sayısı yüz binleri aştı. Başta gazeteciler Müge Dağıstanlı ve Gülşen Yüksel Salt'ın sunduğu İkinci Sayfa programı olmak üzere ertesi gün yayınlanan magazin programlarında bu şarkılar defalarca magazin masasına yatırıldı. 

Bu arada şu soruyu sormamız lazım. Yarışmacıların sesleri mi çok iyi yoksa hafızlarda yer eden ve özlenen şarkılar mı?

Yapımcıların tarafından şarkılar değil kişiler yarışıyor dense de seçimler bunu doğrulamıyor. Çok daha iyi sesler şarkı seçimindeki yanlışlar nedeniyle juriden geçer not alamadı. İyi seçilmiş bir şarkı her zaman maça 1-0 önde başlıyor. 

Hikayesi olan şarkıcılar ve onlarla birleşen arabesk şarkıların bu kadar ilgiyle izlenmesi arabeske olan özlem olarak değerlendirirsem yanılmış olamam..Kim ne derse desin insanımız arabeski çok seviyor ve her şarkıda kendinden bir şeyler buluyor. 4 büyük ve baba diye tabir edilen arabesk sanatçılarının müzik yaşamlarının sona ermesinden sonra yeni sesler bu özlemi ne kadar giderebilir bunu  kestirmek çok zor. Orhan Gencebay, Müslüm Gürses, Ferdi Tayfur, İbrahim Tatlıses gibi isimler elbette bir daha gelmeyecek ama onların besteleri asla unutulmayacak ve yeni seslerle yeniden can bulacaktır. Arz talep meselesi de diyebiliriz. 

Bunun yanı sıra Yetenek sizsiniz yarışmasında bir de Küçük Şahin konusu var. Müthiş bir ses. Belki ilerde bir yıldız olacak ama o daha çok küçük. 

Bu programlar sayesinde yaklaşık yarım asır müzik dünyamıza damgasını vuran arabesk yeniden canlanıyor. Bazı entel dantel kişilerce hor görülse de arabesk bu memleketin bir müziğidir. Her zaman da olmalıdır.  Binlerce yıldır dert kokan topraklarda arabesksiz hayat olamaz.  

Cevdet Aykan Demir 

http://bit.ly/1atZgbY

 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.