Survivor 2014: Turabi'yi Sevenlerle Sevmeyenlerin Mücadelesi

20.06.2014 10:57:18
A+ A-

2014'ün Surivor'u dün gece nihayete erdi. Kazanan, oyların yüzde 60'ını alan Turabi oldu. Oylamaya gelene kadar ise birçok ödül ve dokunulmazdık oyununda üst üste başarılara imza attı. Bugüne kadarki en başarısız Gönüllüler Takımında bugüne kadarki en güçlü yarışmacılardan biriydi Turabi. Evet çelişki büyük. Takım kötü, takım başarısız çünkü güçsüz. Öte tarafta iyi kötü kendine profesyonel spor kariyeri yapmış insanlar var Ünlüler Adası'nda. Eşleşme böyle olunca Gönüllüler her hafta zaten güçsüz olan yarışmacıların bir diğerinin gidişine tanık oldu ve en nihayetinde yalnızca Turabi kaldı. Ünlüler Adası'ndan ise üç kişinin birden finale kalması şaşırtıcı değidi, zira çok güçlülerdi ve üst üste kazandıkları oyunlarla daha az vedaya şahit oldular.

Gün geldi, Turabi tek başına oyun kazandı Ünlüler Takımı'na karşı. Evet, tek kişilik bir takım oldu. Gün geldi, takımına puan getiren tek kişi oldu ancak kazanmalarına yetmedi. Elbette Yiğit ve Sahra da aldıkları puanlarla takıma destek oldular, ancak adadan elenmemek için bu küçük çabalar kafi gelmedi.

Final gecesinde ise artık halk oylamasına geçilmişti. Aylardır izlediği yarışmada seyircinin de bir söz hakkının olması yarışmayı onlar açısından daha izlenilir kılıyordu. Reytinglere baktığımızda Survivor'un Total grubunda dizilerle yarıştığını, kıl payı kazanıp birinci olduğunu görüyoruz. Sosyo-ekonomik bakımdan üstün olan hanelerde ölçüm yapan AB grubunda ise Survivor yıllardır olduğu gibi bu dönemde de açık ara farkla birinci olup rahatça oturuyordu reyting tahtına. Reklamverenlerin başlıca baktığı ölçüm grubunda elde edilen bu rahat birincilik Acun'a yol su elektrik olarak geri dönüyor elbette, bu ayrı mevzu. Biz reytinglere bakacak olursak programı ayakta tutan kesimin büyük oranda Beyaz Türkler dediğimiz lisans ve yüksek lisans eğitimi olan, şehirli, çalışan, sosyal medyayı aktif kullanan, gazete ve dergi takip eden ve düzenli bir şekilde kültür sanat aktivitelerine katılan seyirci grubu olduğunu görürüz. Hani şu Arka Sokaklar yerine Ezel izleyen insanlar. Bir nevi umutlarımızı bağladığımız insanlar.(Arka Sokaklar hala ekranda tabii)

Reytingleri okuduğumuzda karşımıza çıkan bu tablo finalistlerden Gökhan'ın lehine görünebilir. Oysa durum göründüğünden farklı. Hadi ordan, çıkışlar sağdan minvalinden şarkılar söyleyen Gökhan'ın bu kitleye hitap etmesi pek mümkün görünmüyor. En azından bi Çakkıdı söylemiş olsaydı işin rengi değişebilirdi tabii.

Final gecesi oylama Turabi üzerinden döndü. Turabi'yi sevenler Turabi'ye, sevmeyenler diğer adaya oy verdi. Forumlara bakıldığında seyirci tarafından pek hazzedilmeyen birkaç ismin de Gökhan'ı desteklediğini düşünürsek durum Turabi'nin lehineydi. Aslında bu bir anda olmadı, aylardır böyleydi. Turabi'nin kameralarla arasının iyi olmasını da hesaba katarsak zaten var olan bir oy potansiyelini ciddi anlamda avantaja dönüştürdü, bir kısmını bilinçli olarak yaptı, bir kısmını bilmeden, ama eninde sonunda işin varacağı yer burasıydı; Turabi sevenler ve sevmeyenler. Final gecesinde her söylediği, sahneyi dolduran seyircilerin neredeyse tamamından büyük alkış alıyordu; öte yandan Gökhan'ın sözleri cılız birkaç alkışla sonlanıyordu; insanların Gökhan'la elbette bir problemleri yoktu, onu seviyorlardı ama bu sevgi dersten başarısız olan öğrenciye sırf sessiz sakin efendi bir çocuk diye öğretmenin kullandığı kanaat notundan ibaretti. Diğer tarafta Turabi son gece çalışan, hatta sınav sabahı okula gelip çalışan ama sınav kağıdına ne yapıp edip hocanın puan kırmalarına rağmen geçecek kadar cevap yazan öğrenci modeliydi.

Bu tür yarışmalarda iz bırakmak da iyi yarışmak kadar önemli. Elbette iz bırakmanın sınırlarını iyi çizmek gerek. Mesele efendi olmak ise Yiğit'le Mert'in finale kalması gerekirdi zaten. Survivor dediğimiz yarışma finale gelebilmek için oyun kazanmayı, güçlü olmayı gerektirir. Ada yaşamına ayak uydurabilmek, az yemekle çok iş yapabilmek ve bu arada bir parça da strateji geliştirebilmek elzemdir. Turabi bunların hepsini mükemmel değilse de yaptı, hepsinden bir parça yaptı ve en nihayetinde programı izleten kişi oldu. Reytinglerin hatırına bile olsa Acun'un da Turabi'yi desteklemesi gerekirdi. Zira önceki senelere göre sönük ve çekişmesiz geçen Survivor 2014'te Turabi'nin olmadığını düşündüğümüzde elimizde programı izletebilecek pek kimse kalmıyor. Reyting ölçümleri ile sms oylarının da birbirinden çok farklı olması mümkün değil, bu durumda AB Sosyo-Ekonomik statüden de Turabi'ye ciddi anlamda oy çıktığını düşünmek gerekli. Yani Turabi üzerinden siyasi analiz yapmak doğru olmayacak. AB grubunda reyting rekorları kıran bir yarışmayı Turabi kazanıyorsa Beyaz Türklerden de oy almış demektir ki bunu sosyal medya hesaplarının analizinden de okuyabiliriz. Kişisel hesaplarında en ince zevklerini paylaşan insanlar dün gece Turabi fotoğrafları paylaşıyor ve ona oy gönderiyordu. Bunun sosyolojik yorumunu ayrıca yapmak gerekir ama Turabi'nin zaferi üzerinden Türkiye'nin siyasi görünümünü okumaya çalışmak doğru yorumlardan biri olmayacaktır, zira bir yarışma ve bir yarışmacı örneklem kabul edilemez. Dediğim gibi Gökhan'ın daha önce oynadığı dizi Selena olmasa, şarkıları hadi ordan çıkışlar sağdan gibi sözlerden oluşmasa, yani AB grubunun reddemeyeceği işlere imza atmış olsa işin rengi değişebilirdi, ama şu halde Turabi'nin kazanması, programı da izleten kişi olduğu için şaşırtıcı değildi.

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.