''Yerli malı'' Medcezir mi, ''Amerikan işi'' O.C mi?

14.09.2013 03:18:03
A+ A-

 

Burcu B. Bilgin

 

Yaz sezonunda O.C dizisinden uyarlanacağı duyurusu yapıldıktan sonra özellikle Çağatay Ulusoy hayranları tarafından merakla beklenen Medcezir dizisi dün akşam ekrana geldi. Star TV tarafından yayınlanan Medcezir, ilk gece reyting ölçümlerinde Cuma gecesini diğer rakiplerini geçerek önde tamamladı. Daha önce İntikam dizisini Revenge'den uyarlayan Türk yapımcılar, ikinci büyük sınavlarını Medcezir ile veriyor. Her ikisinin de 1. bölümlerini izleyerek karşılaştırdık. 

 

Acaba yerli malı Medcezir mi, Amerikan işi O.C mi?

 

1-10 yıl avantajlı: ABD'de Fox televizyonu ekranlarında 2003-2007 yılları arasında 4 sezon yayınlanan ve ilgiyle izlenen O.C nam-ı diğer Orange County, yarışa en azından ''mekansal'', ''teknolojik'' ve ''kostümsel'' olarak 10 yıl geriden başlıyor. California'nın en seçkin ve zenginler kulübünün ikamet ettiği mekanlarında geçmesine karşın bu çağda 10 yılın çok şey ifade ettiği düşünülürse, Medcezir dizisindeki mekanlar, son moda kıyafetler O.C'yi haliyle geçiyor. 

 

Bir de teknoloji sorunu var. İki genç Ryan ve Seth, yani Yaman ve Mert, bilgisayar oyunu oynarlarken bu fark göze çarpıyor. Yine Medcezir'in son sahnelerinden birinde kapının önüne Mira'yı getiren kızların cep telefonu çalıyor. Ama O.C'de böyle bir ayrıntı yok. Bir de elbette 10 yıl öncenin çekim teknikleri ile bugünküler farklı, bu da rahatça göze çarpıyor.

 

 

 

 

                              

 

 

2-Birebir uyarlama yapılmış: İntikam dizisine getirilen en büyük eleştirilerden biri sahnelerin sürekli Türkiye şartlarına uyarlanması, bu nedenle de özünden uzaklaşılmasıydı. Örnek olarak, dizide eşcinsel karakteri ekrana getirmemek uğruna onu kadın karaktere dönüştürmüş, böylece iki erkek karakter Daniel ve Tyler arasındaki rekabet ekrana çok iyi yansımamıştı. Ancak, Medcezir'de görünen o ki birebir uyarlama yapılmış, sahneler neredeyse mekanlardaki birkaç değişiklik dışında aynen alınmış. Gerek romandan, gerekse başka bir dizi veya filmden yapılan uyarlamalarda birebir olması, sadece ufak tefek yorum farkı getirilebileceğini düşünenlerden olduğum için bu anlamda Medcezir'i bu anlamda olumlu buldum.

 

 

 

                               

 

 

3-Türk aile yapısı ayarı: İntikam'da yapılan ''Türk aile yapısı ayarına'' Medcezir'de de zaman zaman rastlamak mümkün. Ryan'ın ağabeyinin otomobil çalarken üzerinde esrar da bulunurken Medcezir'de böyle bir ayrıntı yok. Ryan'ın annesi bir alkolik, Yaman'ın annesi ise şartların asabi kıldığı bir varoş sakini. Yine, Ryan'ın annesinin dövmeli, alkolik bir sevgilisi varken, Yaman'ın annesi evli ve delikanlının üvey babası var. Medcezir'de anne, üvey babayı öldürmek istiyor, oğluna ''kaç kurtul'' diyor. Ryan'ın annesi ise sevgilisi ile evi boşaltıp gitmiş, oğluna haber de vermemiş. Üstelik zaten onu evden kovan da kendisi... Yani, kısacası bir Türk ailesi ile Amerikan ailesi arasındaki fark hakim her iki diziye...

 

4-Değirmenin suyunun nereden geldiği meselesi: İzleyicinin Sandra Bullock ile rol aldığı Sen Uyurken filmiyle de tanıdığı Peter Gallagher tarafından canlandırılan Sandy Cohen, Ryan ile yolda giderken, ''Avukatlar bu kadar çok para mı kazanıyor'' sorusuna, ''Hayır elbette, karım kazanıyor'' diye rahat bir yanıt vererek o zengin yaşantının sırrını açıklıyor. Yine bir başka sahnede iki aileden birinin annesiyle öbürünün babasının eski sevgili olmaları Sandy tarafından Ryan'a açıklanırken, yerli O.C Medcezir'de yine Türk yapısına uygun şekilde bu durumu Mert, Yaman'a anlatıyor.

 

5-Çılgın partide yok yok ama: O.C dizisinde iki gencin katıldığı plaj partisinde bikiniyle dans edenler, uluorta sevişenler, banyoda Seth kapıyı açtığında yapılan üçlü seks, kokain, su gibi akan alkol, yani yok yok. Medcezir'de ise en fazladan biraz fazla kaçırılmış alkol var.

 

 

                                  

 

 

6-Türk erkeği ağlamaz: O.C'de Mischa Barton tarafından canlandırılan esas kız Marissa Cooper'ın babası Jimmy, defilede tuvalete girdiğinde önce tuvalet kağıdının takıldığı demiri düşürüyor. Sonra yere çöküp çaresizce hüngür hüngür ağlıyor. Medcezir'de ise aynı rolü canlandıran oyuncu, her yeri kırıp döküyor, duvarlara yumruklar, tekmeler atıyor. Ne de olsa Türk erkeği ağlamaz.

 

 

                               

 

 

 

7-Şaşkın yakışıklı faktörü: O.C dizisinde Ryan karakteri biraz daha vurdumduymaz, rahat, California'yı yadırgasa da çaktırmıyor hallerde. Oysa ki Medcezir'de Yaman resmen ''köyden indim şehire, şaşırdım birdenbire'' hallerinde. Ancak bir de Benjamin McKenzie'ye nazaran Çağatay Ulusoy'un çok daha yakışıklı bir aktör olduğu ve role kendi yorumunu kattığı kaçınılmaz bir gerçek... Dünyaca ünlü oyuncu Mischa Barton'ın Türkiye'deki karşılığı Mira'yı canlandıran Serenay Sarıkaya da rolünün hakkını veriyor. Eylül rolündeki Hazar Ergüçlü ise Rachel Bilson'ın Summer rolünün Türk karşılığı, genç oyuncu rolünde rahat bir izlenim veriyor. Rolüne en çok kendi yorumunu katan isim ise Mert Serez'i canlandıran Taner Ölmez. Bu oyuncudan gelecek dönemde çok daha fazla bahsedeceğimizi sanıyorum. Ölmez, son olarak Kenan İmirzalıoğlu'nun başrolünü üstlendiği Uzun Hikaye filminde engelli bir genci canlandırmış ve büyük beğeni toplamıştı.

 

Uzun sözün kısası, Medcezir aslında O.C dizisinin çok dışına çıkmadan, 10 yıl aradan sonra bugüne uyarlayarak, oyuncuların zaman zaman kendi yorumlarını kattığı zevkli bir izlencelik olacağa benziyor. Fanatik O.C izleyenlerinin bir kısmı şimdiden isyana başlamış, çünkü ilk göz ağrısının tadı başkadır. Buna karşın benim gözlemim Medcezir'in de ''şimdilik'' O.C'yi çok aratmadığı yönünde... Gelecek bölümler aradaki diğer farkları da ortaya koyacaktır. 

 

Bir de O.C, Adam Brody, Mischa Barton ve Rachel Bilson'ı dünya çapında büyük üne kavuşturdu. Bakalım Medcezir de birilerine bu kadar uğurlu gelecek mi?

 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.