Erkeğe tayt kadından daha çok yakışır

26.08.2013 02:34:23
A+ A-

 
Birgün önce taytın yükselişte olduğunu, hatta ünlü bir şarkıcımızın oğlunun gündem yaratan dar pantolonlarının sıradanlaşacağını okuyoruz, bugünse kadın bir modacımızın erkek adama taytın yakışmayacağına dair açıklamasını okuyoruz. Sebebiyse taytın uzun boy ve ince bacak istemesiymiş. Taytvari pantolonu şarkıcımızın oğluna yakıştıramamış olabilir ama "erkek adama tayt yakışmaz" diye nokta koymasını heteroseksistçe buluyorum.
 
Erkek modasında bu yıl dar kesimler ve taytlar ön plana çıkıyormuş ama bunu kimse tercih etmezmiş. Bir modacı düşüncelerini açıklayabilir ama erkek egemen bir kültüre göre bir açıklama yapmaması gerekir cinsiyet ayrımcılığının önüne geçilmesi için. Diyebilirsiniz ki her şeyden heteroseksizme dair bir şey çıkarıyorsun. Cinsiyetçilik mağduriyet yaratıyorsa, bu konuda duyarlı olmaktan doğal ne olabilir ki.
 
Önce ince bacaklardan başlayalım. Benim bildiğim kadarıyla erkeklerin bacakları kadınların bacaklarından daha incedir. Kadınlar en çok basenlerinin genişliğinden şikayet etmezler mi? Oysa erkeklerde o bölgede gram fazlalık yoktur ve kadınlara göre çok sıkıdır o bölgeleri. Vücutları daha müsait olduğu için de erkeklere tayt kadınlardan daha çok yakışır bence.
 
Erkek olarak da kimse taytı tercih etmezmiş. Yaşama erkek egemen zihniyet hakim olduktan sonra, bırakın pantolonların darlığını genişliğini, renkler bile kadın veya erkek diye ayrılır, çocukluktan itibaren de beyinlere yerleştirilirse, modacı olarak bir de sen bunun üzerine çift dikiş atarsan, tabiki de erkekler de kadınlarla özdeşleştirilen kıyafetleri tercih etmez.
 
Oysa giymemeleri için mantıklı bir sebep mi var? Yoksa tayt giyen erkekler cinsel nesneye mi dönüşürler? Zaten son yıllarda bu gidişat hızlandı ve de hiç de öyle rahatsız edici bir görüntüleri yok. Üstelik fazlalığı olmayanlar da göze çok güzel hitap ediyor.
 
Bu kadınlar da bir alem gerçekten. Hem cinsel nesne olmaktan şikayet ederler, hem de erkeklerin kendilerinin yerine geçmesinden rahatsız olurlar.
 
Bu modacımız heteroseksist düzene göre ticaret yaptığı için, o yüzden erkek modasının feminenleşmesinden rahatsız olmuştur diyeceğim ama bildiğim kadarıyla kadınlara kıyafet yapan bir modacımız. Gele gele nereye geliyoruz, gene heteroseksist olmasına, toplumsal cinsiyete inanmasına, erkeğin ve kadının kendilerine biçilen rollere göre giyinmesi gerektiğini içselleştirmesine. Zaten "erkek adama tayt yakışmaz" diyen modacımıza bakarsanız, sanki modacı değil de ultra feminen, hatta alaturka feminen bir manken edasında olduğunu görebilirsiniz.
 
Ben modacı olsam erkeğin ve kadının nasıl giyineceği konusunda dikte edici laflar etmem. Modada da uluslararası olamamamızın ve "top" bir marka çıkaramamamızın sebebi de bu cinsiyetçi anlayışımız.
 
Toplumumuzdaki erkeklerin balet olmasına karşıtlığın altında da, cinsiyetçi zihniyetin tayttan rahatsız olması dışında bir gerekçe var mı? Çünkü baletlere hep eşcinsel gözüyle bakılır. Hal böyle olunca da tayt erkeklere yakıştırılamaz tabi.

YORUMLAR

BOY ORTALAMASI -

Modacımız kesinlikle doğru söylüyor.Gerçekten tayt uzun ve ince bacaklar istiyor demekle 175 cm boy ortalamasına sahip alçak gönüllü Rus bayanlarını kastediyor bence.İnanmayan gider görür.Üstelik erkeler sadece tayt değil külotlu çorapta giyiyor.Bir göz atın derim MANTYHOSETR.

0 0
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.