Modanın Einstein'ı: KARL LAGERFELD

06.03.2015 14:51:28
A+ A-

 

Merhaba moda severler! Kaptan pilotunuz konuşuyor: Eğitici, öğretici, bilgilendirici yazılar serimizdesiniz an itibariyle. Ortamlarda fiyaka yapıp hava atabileceğiniz bilgileri almaya hazırsanız, lütfen emniyet kemerlerinizi sıkıca bağlayın, yolculuğumuzu başlatıyorum! Akustik Kadın hepinize iyi yolculuklar diler!

10 Eylül 1933 Hamburg doğumlu Alman tasarımcının asıl adı Karl Otto Lagerfeldt, ancak zamanla 'Lagerfeld'in daha akılda kalıcı olduğunu düşündüğünden soyadını değiştirtmiş. Hatta o da yetmezmiş gibi yaş kompleksine mi girdi nedir ''Doğum tarihim yanlış, ailem erken yazdırmış beni nüfus müdürlüğüne. Ben 1938 doğumluyum. Hadi abarttım, tamam. 1935 olsun, son kararım bu!'' demiş. Ne moda camiası ne de biz pek ciddiye almasak da Karl'ın bu serzenişini, gönlü kırılmasın diye pek de itiraz etmiyoruz. Korkma Karl, yaşlanma korkularında yalnız değilsin canım!

‘Para parayı çeker’ anlayışının hakim olduğu ADİL(!) dünyamızda babadan zengin olduğunu söylememe gerek yok kanımca. 14 yaşında Paris'e gelmiş, çizim ve tarih eğitimini tamamladıktan sonra tasarımcıların katıldığı bir yarışmada derece almış. Bu ise ona Pierre Balmain'in asistanlığını getirmiş. Üç yılın ardından haute couture tasarımları yapan Jean Patou ile çalışmaya başlamış. Ancak ne yazık ki ilk defileleri pek de iyi yorumlar almamış. 1960'da canına tak etmiş olacak ki, vurmuş kendini sahillere. İki yıl boyunca o sahil senin bu sahil benim kendi deyimiyle 'hayatı keşfetmiş.'  Biz de olsa sanayiye verirlerdi Karl'cığım seni, burnun sürter hayatı öğrenirdin de iki yıl değil iki ayda gözün açılırdı. Zaman kaybı olmuş ama yapacak bir şey yok artık. Neyse ki 'gidişim suskun oldu ama dönüşüm muhteşem olacak' sözüne yaraşır bir şekilde sırasıyla Chloe, Fendi, Chanel'de çalışmış. 1983 yılında katıldığı Chanel evinde hala baş tasarımcı olarak bulunuyor. Çalışkanlığıyla moda dünyasına nam salmış olan Karl, dört markanın birden tasarımcılığını yapıyor. Chanel, Fendi, Karl, Karl Lagerfeld.

Cem Yılmaz'ın 'artist cenazesi'ne bile konu olan siyah gözlükleri, parmaksız eldivenleri, yaz kış demeden pişik olma pahasına giydiği daracık pantolonları ve yüksek yaka beyaz gömlekleriyle bir stil ikonu yarattı kendisinden.

Ardından "artık kişiliğine uymayan görünümünü değiştirmek" ve Hedi Slimane'in (şuanda YSL'in yaratıcı yönetmeni, Karl kiloluyken Dior erkek moda tasarımcısıydı) sıfır beden erkeklerin ancak girebileceği darlıkta tasarımlarını giyebilmek için on üç ayda 47 kilo birden vermiş. Azimli olduğu kadar da zeki adam, bunu da ticarete dökmüş ve diyetinin sırlarını paylaştığı bir kitap çıkartmış. Gözleriniz kanamasın diye fotoğraflarını eklemek istemezdim ama bir azim örneği görün de pazartesi başladığınız diyeti salı bozmayın diye bir tane bırakıyorum şuraya. Pes etmeyin! Karl başardıysa biz de başarabiliriz.

On parmağında 437092 marifet var bu beyaz yakalının! Chanel'e birbirinden yaratıcı tasarımlarıyla yeniden can vermesini geçtim, fotoğrafçılık ve yönetmenlik de yapıyor. Ve ister inanın ister inanmayın ama inanılmaz başarılı. Sevdiği şarkıları topladığı müzik albümünden, iç mimarlığa; helikopterden kola şişesi tasarımına kadar sınır tanımayan bir yaratıcılığı var. Aynı zamanda dünyadaki tüm kitapseverleri kıskandırabilecek güzellikte kütüphanesi var. Ayrıca her birini kendi farklı bir tarzda döşediği(Art Deco, Rococo, Memphis, Modern tarzlarında) sayısız evi olduğu da söylenir.

Bitmedi sadece yaratıcılığıyla değil yaptıkları ve konuşmalarıyla da tam bir Bay Sansasyon! Koleksiyonlarında gerçek kürk kullandığı için hayvan severler tarafından 'Dinazor Tasarımcı' gibi ağır eleştirilere maruz kalmış.

1993 yılında Milano Moda Haftası'ndaki defilesinde striptizciler ve İtalyan porno yıldızı Moana Pozzi de sahnede yer alınca, Anna Wintour şovu terk etmiş.

Taj Mahal'de gördüğü bir dizeyi couture koleksiyonunda kullanmış. Ancak bu dizeler Kuran-ı Kerim'den alıntı olduğu için çok fazla eleştirilmiş. Hem Chanel evi, hem Karl özür dilese de hassas müslümanlar tarafından boykot edilmekten kurtulamamış.

Heidi Klum'a yönelik 'ağır' eleştirileri, Adele'i 'birazcık fazla şişko' olarak nitelendirmesİ ; Cambridge düşesini överken, 'Kız kardeşinin suratını beğenmiyorum, sadece arkasını göstermeli.'  demesiyle 'sektördeki en sivri dilli adam' ünvanını da kimseye kaptırmamış! Zaten aksi de düşünülmezdi değil mi?

Şimdi gıybet zamanı: Karl aşk hayatında pek de şıpsevdi sayılmaz. 1970 yılında başlayan ilişkisi, 1989 yılı Jacques de Bascher'in ölümüne kadar devam etmiş. Şuanda da Fransız model ve şarkıcı Baptiste Giabiconi ile birlikte. Çocuk 1989 doğumlu, yüzü çok iş yapmasa da vücudu erik gibi yalan yok! Karl'ın ününü kullandığı sebebiyle çok eleştirilse de, onlar kulaklarını tıkayıp yaşayıp gidiyorlar. Bize de mutluluk dilemek düşer değil mi?

Evet, sayın moda severler keyifli yolculuğumuzun sonuna geldik sayılır. Umarım siz de benim kadar keyif almışsınızdır. Uyarı lambası yanana kadar kemerlerinizi çözmeyin ve fırsatını bulduğunuzdaysa bu bilgilerle hava atmayı da unutmayın. Size de Karl’ın olduğu kadar kadar yaratıcı haftalar diliyorum. Unutmayın yeterince yaratıcı olursanız belki siz de Fransız bir modeli yanınızda görebilirsiniz.

Bir 'Moda Tasarımcıları' bölümünün de sonuna geldik. Umarım beğenmişsinizdir. Beğendiyseniz ve hala ziyaret etmediyseniz moda ve stil blogumu ziyaret etmeyi unutmayın! | www.akustikadin.com |

Sevgiler!

 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.