Siyahın hakimiyeti - avant garde

07.01.2014 22:19:16
A+ A-

Avant garde yani yenilikçi ve deneysel. Siyah asildir. Şıktır. Gerçi Carrie'nin bir sözünde der ki "Gündüz vakti siyah giymenin uygun olcağı sadece iki durum vardır. Birinci durum, partiden geç çıkmış olmanızdır. İkinci durum ise partiden çok erken çıkmış olmanız. (Biri öldüğünde, cenazede)"  Tabi bunlar artık Sex and The City gibi 90 larda kaldı. Artık sınır yok. Herkesin ruhuna yakın hissettiği bir çizgisi/stili var. Bu yüzden istediğini giyme özgürlüğü gün geçtikçe artıyor.

 

 

Sizinle son dönemlerde gözüme takılan bir stili paylaşmak istedim. Artık H&M, ZARA gibi markalar az da olsa siyahın hakim olduğu avant garde tarzı insanlara sunmaya başladı. Ben bu tarzı pek sevdim, kullanır mıyım, bilmiyorum. Bana konforu, cinsiyetsizliği, kumaş dokusunu ön plana çıkarmayı ve "mono"yu çok iyi kullan bir stil gibi geldi.

 

 

Bu tasarımlarda temel olarak keten, eskitilmiş deri ve penye kumaş kullanılıyor. Yoğun desenler, göz yoran işlemeler yok. Dikkat çekmeyen öğelerin birleşimiyle dikkat çekici bir sunum ortaya çıkıyor.

 

 

ZARAda son dönemlerde görmeye başladığımız şalvar kesiminde gelen eşofman altları çok kullanılıyor. Sıralamak gerekirse; şallar, dökümlü gelen uzun hırkalar. Boğazı geniş düz tshitrtler. Şalvarımsı bol eşofman altları ve dar pantalonlardan oluşuyor bu avant garde'lık.  Genelde deri botlar tercih ediliyor. Aslında gayet sıradan şeyler kullanılıyor ve rahatlığı amaçlıyor. Ben çok sevdim.

 

 

Türkiye de ne kadar uyarlanabilir bilinmez. Gün geçtikçe olmaz dediğimiz şeyler olurken, ben bu konuda da ümitliyim. Sessizce gelen ve ileride gündeme oturacağını düşündüğüm bir tarz.  Yine de ZARA, H&M, Bershka da gördüğümüz ürünler aslında. Bulunabilmesi zor ve pahalı şeyler değil. Umarım daha çok görmeye başlarız.

 

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUMLAR

Avangard bu muymuş! -

Avangard kelimesini son dönemlerde bol bol duyuyordum, bu yazı sayesinde doğal olarak öğrenmiş oldum. Meğer ne çok avangard kıyafet karşımıza çıkıyormuş da bir şeye benzetemiyor muşum ben :D teşekkürler.

1 0
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.