Akil insanlar ve Akil'siz insanlar

03.04.2013 19:25:04
A+ A-

Kürt meselesinin çözümü için 63 kişilik "Akil İnsanlar" komisyonu oluşturuldu. Bu komisyonda bulunanların taşıması gereken en önemli özelliklerinin başında vicdanlarını ideolojilerine esir etmeyen kişiler olmaları ve toplumun her kesiminden bilgisi görgüsü ve karakteriyle saygı gören-tanınan insanlar olmalarıdır. Bu komisyonda bulunan insanların hiçbirinin bilgisi görgüsü ve vicdanından şüphem yok fakat tanınıyor olmalarında sorun var. Bu gün kendi imkanlarımla bir anket yaptım,63 kişilik komisyondaki isimleri saydığımda vatandaşlarımız sadece birkaçını tanıyorlardı, maalesef onlar da sık sık televizyonda gördüğümüz sanatçılarımızdı. Komisyonda birkaç kişi dışında toplum tarafından tanınan pek kimse yok çünkü çoğu yazar, gazeteci ve akademisyen. Ülkemizde kitap ve gazetelerin okunma oranları ortadayken vatandaşlarımızın bu komisyondaki aydınları tanımaları mucize olurdu.


Malumunuz üzere bu komisyon ülke genelinde dolaşarak çeşitli konferanslarla halkı bu sürece ikna edecek ama vatandaşlarımızın tanımadıkları bu komisyon tarafından ikna olabileceklerine dair ciddi şüphelerim var. Günlük ortalama 7 saat Tv izleyen, üstelik bu programlarda da sürekli aşağıda ismi geçen Akilsiz İnsanlar ve ayrıştırıcı fikirlerine maruz kalan bir toplumun barış sürecinde hiç tanımadığı aydınların sözüne kulak vermesi bana hiç gerçekçi gelmiyor.

Süreç'le beraber popülerleşen "Kürt meselesi, Diyarbakır, Dağ, Doğu, Kardeşlik ve Vatandaşlık" gibi kavramlar söz konusu olduğunda toplumumuzun davranışlarını olumsuz şekilde yönlendiren ünlülerimiz olmuştu, öncelikle bu Akilsiz İnsanlar'ı tanıyalım;


SERDAR ORTAÇ:

Kürt meselesi denince akla Serdar Ortaç gelir, kendisi ülkemizde ilk defa Kürtçe şarkı söyleyeceğini dile getiren Ahmet Kaya'nın ardından sahneye çıkıp Onuncu Yıl Marşı'nı okuyarak Ahmet Kaya'nın çatallarla memleketten kovulmasına sebep olduğu için uzun zaman kahraman muamelesi görmüştü.
 

DEMET AKALIN:

Diyarbakır denince akla Demet Akalın gelir. Bodrum'da verdiği konserde seyirciler kendisini alkışlamayınca "Ayol Diyarbakır'dan mı geldiniz, dağdan mı geldiniz siz?" diyerek seyircilere kendince kızmıştı.


AYSUN KAYACI:

Demokrasi denince akla Aysun Kayacı gelir. Bir programda Kürt Vatandaşları kastederek "Dağdaki çobanla benim oyum nasıl eşit olur?" diyerek demokrasiye karşı tepkisini kendi zeka düzeyiyle orantılı olarak dile getirmişti.MÜGE ANLI:

Doğu denince akla Müge Anlı gelir. Van depreminden sonra "Sen askere, polise taş at ondan sonra da devlet bize yardım etsin de, yok öyle şey diyerek" Türk Halkına vicdanı ile orantılı olarak içini dökmüştü.


MAHSUN KIRMIZIGÜL:

Kardeşlik denince akla Mahsun Kırmızıgül gelir. Bir zamanlar "hepimiz kardeşiz" diye şarkı söylediği halde çatallar ve bıçakların havada uçuştuğu gecede o da "Kürtçe şarkı söyleyeceğim" diyen Ahmet Kaya'yı yuhalayanlar arasındaydı.


VATANDAŞ X:

Vatandaşlık denince akla Vatandaş X gelir, Uludere (Roboski) katliamı sonrasında "onlar da kaçakçılık yapmasaydı canım" diyen ve bu konuda sessiz kalmayı tercih eden gazeteciler, siyasetçiler, sanatçılar ve toplumun özetidir.Kürt meselesini Serdar Ortaç'tan, Diyarbakır'ı Demet Akalın'dan, Demokrasi'yi Aysun Kayacı'dan, Doğu'yu Müge Anlı'dan, Kardeşliği Mahsun Kırmızıgül'den ve vatandaşlığı vatandaş X'ten öğrenen bir ülkenin şimdi hiç tanımadığı bilgili, entellektüel ve donanımlı insanlara vereceği tepki bir yana ezberi bozulunca içine düşeceği ruhsal durum konusunda ciddi kaygılarım var.
 

Komisyonda her ne kadar bazı aydınlar eksik olsa da umarım Akil İnsanlar uzun zamandır bu meseleye köstek olan yukarıda ismini saydığım -sayamadığım Akilsiz İnsanlar'ın saçtığı nefret tohumlarını boşa çıkarırlar. Böylece biz de toplum olarak uzun zamandır yapmadığımız bir şeyi yaparak sadece Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nin önündeki heykelde rastladığımız şekilde şapkamızı önümüze koyup "bugüne kadar nerede yanlış yaptık?" sorusunu toplum olarak kendimize sorarız...


Sürç'i lisan ettiysek affola...


 

 

03.04.2013YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.