AKİL'LER

31.10.2013 00:51:26
A+ A-

Memlekette bu aralar adından sıkça bahsedilen akil insanlar heyeti aldı başını gidiyor. Yedi bölgeye ayrılan bu heyetler halkın nabzını tutma peşinde. Ne kadar başarılı olur bilinmez.

Gittikleri yerlerde barışın dili esas alıp silahların susması için herkesim den  insanla iletişim halindeler. Bu dilimde dikkat edilmesi gereken temel husus şehit ailelerin hassasiyetini dikkate alınması atılan adımlarda bu ailelerin göz ardı edilmemesi gerekir.

Silahların bir sonuç getirmeyeceğini çözümün ancak demokrasilerde mecliste bir sonuca varılacağının geçte olsa anlaşılması olumlu bir gelişme. Yıllardır kimi resmi ağızlar "silahlı güçlerle müzakere" edilemez demektedir. Bu ağızların bazı kesimlerin ekmeğine yağ sürmekten öteye gidemez zihniyetlerdir.

Ülkemizdeki silahlı örgütlere benzer çoğu ülkede örneklerin olduğunun ve bu örgütlerin hükümetlerin yaptığı müzakerelerin olumlu sonuçlandırılmasıyla sonuca gidilmiştir.1984 yılında silahlı eylemlere başlayan PKK'ye benzer çoğu örgütün bugün sonlandırıldığını biliyoruz. Bu örgütlerle görüşmelerin sağladığı çok önemli faydalar vardır. Bu süreçte eylemler olsa da barışın dilinden vazgeçilmemelidir.

Bu müzakereleri yıllarca sürdürebilen hükümetler başarıya ulaşmıştır. Bazı örnekle verirsek;

İngiliz hükümeti ile IRA arasında başlananı müzakereler IRA'nın yaptığı her türlü eylemlerine rağmen İngiliz hükümeti müzakereleri sürdürmüş ve sonuçta arzulanan barışa ulaşılmıştır.

Aynı şekilde ispanya hükümeti ile ETA arasında yıllar süren görüşmeler olmuş. ETA bu süreçte eylemlerini sürdürmüş ve çoğu insan bu süreçte ETA tarafından öldürülmüştür.  Fakat müzakerelerin sonucu cesur adımlar burada da barışı getirmiştir.

Benzer şekilde İsrail hükümeti ile Filistin Kurtuluş Ordusuyla (PLO) yıllarca görüşmeler sürdürülmüş, bu süreçte PLO eylemlerine devam etmiştir. İsrail'in varlığını kabul etmediğini sürekli, beyan etmiştir. Sonuç olarak PLO İsraillin varlığını kabul etmiş PLO ile İsrail hükümeti arasında barış imzalanmıştır.

Sonuç olarak yukarıda sıralanan bu örneklerin hükümetlerin silahlı örgütlerin varlıklarını bitirmek için müzakerelerin olumlu sonuçlarının meyveleridir. Ülkemiz neden bu örnekler içinde yer almasın ki!

Müzakerelerin barışa gidilmesi için bu akil insanlar her kesime inmeli bu örnekleri halkla paylaşmalıdır. Bu süreçte hem devlet kanadı hem PKK tarafı barış dışındaki yöntemlerin kimseye fayda sağlayamayacağını bilmek zorundadır.

 

MAHMUT ÖZAYYORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.