Bazı Kürtler de Ajitasyon Yapar: İran'da İdam Edilen Kürt'ün Fotoğrafı

16.10.2012 00:46:27
A+ A-

İran'da Urmiye cezaevinde PJAK üyesi olduğu gerekçesiyle mahkum olan bir Kürt tutsak 15 Ocak 2011'de  idam edildi. Tutsağın adı Hüseyin Xizri  idi.

Mahkemesi 10 dakika sürdü, savunması alınmadı, suçlamaları kabul etmedi, itirafçı yapılmak, ajan olarak devşirilmek istendi, ama o olmadı.

İnternette, facebookta, ölüme giderken gülücüklerle bakan, ve üstlelik ölmek üzereyken selam veren yiğit hakkında birçok fotoğraf  ve video var. Hüseyin Xizri  taziyesinin başkent saydığı Diyarbekir'de yapılmasını isteyince Diyerbekir halkı da taziyesini büyük bir kitle ile beraber yaptı.

İnternet aleminde Kürtler bu yiğidi selamlarken,  bazı Türkler 'lipton gibi sallanan' hainin bunu hak ettiğini yazdılar internettte.(bir insanın katlinden ancak böyle duygusuz yorumlar çıkar ya, aman!)

Biz yiğidin fotoğrafına tekrar bakalım, ölüme nasıl gülerek gittiğine şapka çıkarmamak, hayranlık duymamak mümkün değil.

Ben böyle cesur olacağıma ihtimal vermiyorum.

İnternette dolaşan, idamından önce yazdığı metne de bakılırsa da gerçekten esaslı bir oğlan.

Nereye varmak istiyorum bunları yazarak?Google'da Hüseyin Xizri yadığınızda en çok fotoğrafı çıkan, haberlerde fotoğrafı kullanılan ve bu haberde de gördüğünüz kişi  2011 senesinde idam edilen Hüseyin Xizri  değil,o sehpaya başı dik, dudaklarında herşeyi ve herkesi küçümseyen bir gülümseme ile gelen genç hakimi öldürdüğü iddiası ile cezalandırılan Majid Kavoosifar,. Peki Hüseyin'e ne oldu? İsim karışıklığının sebebi olabilecek ve Majid Kavoosifar ile beraber asılan kişinin adı Hüseyin (Kavoosifar).  Peki acaba aslında bu iki Hüseyin aynı Hüseyin ancak Kürtler Kürtçe soyadı ile mi isim vermiş olabilirler mi? Hayır, olamaz çünkü bu iki olay arasında yaklaşık 4 sene var.

Burada bir kaç saptamayı yapalım:

  • Hüseyin Xizri'nin de, Majid ve Hüseyin Kavoosifar'ın da asılmasına karşıyım.
  • İşledikleri suçların ne kadarını işlediklerini, ne kadarını işlemediklerini bilmiyorum.
  • Suçlarının siyasi suçlar olma ihtimali olduğu konusunda da şüphelerim var. Yani üstlerine suç atılmış olabilir de, olmayabilir de.
  • Bu kadar senelik medya tecrübem,devletin  resmi bilgilerine inanılmaması gerektiğini söylüyor zaten.
  • Hüseyin Xizri'nin nasıl idam edildiği hakkında bir detay yok ama eminim o da bundan daha az cesur bir tavır takınmamıştır. Kaldı ki, bir insan o esnada korkudan da olsa, veya bir daha göremeyeceklerini düşünerek hasretten de olsa hüngür hüngür ağlayabilir, yalvarabilir, diz çökebilir, benim indimde bunlar o insanı küçültmez, zayıf göstermez. Doğaldır, der geçerim. Bekara klavye başında karı boşamak, yiğitlik taslamak kolay.

 

Peki neye itirazım:  Hüseyin Xizri 'yi internette kahramanlaştıran ve anan bazı Kürtlere.

Arkadaşlar, zaten idamın kendisi, bırakını yargılama biçimini, hapisteki işkenceyi, ve  yargılama süresini, idamin kendisi yeterince haksız, adaletsiz iken, böyle 'hatalı' fotoğraflar ve videolarla olayı sunmak ne kadar doğru?

Adamın mektubu, senelerce süren işkenceler, bağımsız raporlar ortada iken, ne gerek var olayı böyle sulandırmaya?

Ölenlerimizi anabiliriz ancak, biraz da ölene saygı babında, gerçek fotoğrafını bularak, başkası ile karıştırmadan, gereksiz ajitasyona mahal vermeden yapmak gerekmez mi?

En azından, Diyarbakırda taziye isteyecek kadar kendinden sonra olacakları da düşünen biri olan Hüseyin Xizri, ona saygı duyduğunu söyleyen kişilerin, kendi gerçek kimliği ve görüntüsüyle kendisini anmasını istemez miydi?

......

Salih.c.soran@gmail.com

www.Twitter.com/SalihCSoran

Not: ANFdeki haberde hiçbir resim ve video yok.

Kaynaklar:

2007 senesindeki idamın haberi:

http://www.dailymail.co.uk/news/article-472376/Smirking-murderer-led-gallows-children-join-crowds-public-executions-Iran.html

ANF fotoğrafsız ve videosuz yayınlamış:

http://www.firatnews.com/index.php?rupel=nuce&nuceID=39017

Hüseyin Xizri'nin gerçek fotoğrafları Dıyarbakır taziyesinde var:

http://www.diyarbakirhaber.gen.tr/haber-614-Amed-Halki-Xizrinin-Vasiyetini-Yerine-Getirdi.htmlYORUMLAR

fitnessa gitmedim ki! -

Kusura bakmayın vaktinizi çaldım sanırım, Hem merak etmeyin, Huseyin Xizri oldugunu iddia ederek onu anmak isteyenlerin yaptığı onca video, haber, facebook ortamındaki yanlış fotoğraf üzerine yapılan duygu sömürüsünden kat be kat daha az vaktimi aldı. Tabi yazıda 'yanlış foto' konusu değil de, hatalı propaganda ve anılan şahsa onu anmak adına haksızlık konusunun işlendiğini anlamamadınız galiba. Huseyin Xizri diye tarayın internette, bu şahsın fotoğrafı daha çok çıkıyor.

3 1
Yani? -

Fotoğraftaki kişinin Husên Xizrî olmadığını söyleseydiniz kafiydi bence. Çok yormuşsunuz kendinizi hocam.

13 6
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.