Bize akıl değil, vicdan lazım!

03.04.2013 14:40:22
A+ A-

 

Hükümet kendince bir "Akil İnsanlar" listesi yapmış...

Bence bu liste PKK'li militanların sınır dışına çekilmesine hakemlik edecek bir liste değil. Olsa olsa süreci halka yedirme listesi olabilir.

Liste 63 kişiden oluşuyor. 12'si kadın... Kadınlar içinde Kürt hareketine hakaret eden, bu konuda hükümetin sözcüsü gibi davranan Hilal kaplan ve Nihal Bengisu Karaca var.

Listede tek bir Alevi temsilcisi var: İzzettin Doğan. Alevi camiasında en çok tartışılan kişi. Süleyman Demirel'in "Biz kurdurttuk" dediği Cem Vakfının başkanı. 1999 seçimlerinde MHP'yi destekleyen biri...

CHP'yi seversiniz, sevmezsiniz o ayrı bir konu. Ben sevmem ama şu gerçek var. CHP; bu ülkede 10 milyon küsur oy alan bir parti. Bu bir realite. Ve listede tek Kemalist yok... Listenin en büyük eksiklerinden biri bu bence.

Listede bir Ermeni var, o da Zaman'da yazıyor.

Listede iyi isimler de var. Yücel Sayman, Mithat Sancar, Lami Özgen ve bir iki kişi daha...

Liste akıllı kişilerden oluşturulmuş olabilir ama listenin vicdanlı insanlar listesi olması gerekiyor...

İsmail Beşikçi yok. Yaşar Kemal yok... Hasan Cemal yok. Cengiz Çandar yok... Ve bunlar gibi daha nice vicdanlı insan yok. Neden yok? Çünkü iktidara muhalif oldukları için.

Bence bu liste işlerine çok takılmamak lazım. Bu ülkede şu sorun var: Bu ülkede aydın yok. Bu ülkede İsrail tanklarına taş atan Edward Said yok. Bu ülkede ülkesinin Cezayir işgali sonrası, Fransız vatandaşlığından ayrılma dilekçesi yazan Sartre yok. Bu ülkede devletin maaşlı memuru olan, devlete dokunmayan aydınlar (!) var. Bu ülkenin aydın tarihi aynı zamanda iktidara yaltaklanma tarihidir. Bu ülkede aydınların, sanatçıların büyük kısmı devletle uyum içinde yaşayan kişiler. Uyumu bozmaya çalışanlar ya Musa Anter, Hrant Dink gibi katledilmiştir; ya da İsmail Beşikçi gibi uzun yıllar hapishanelerde tutulmuştur...

Bu anlamda hükümetin hazırladığı bu liste üzerinden bu ülkenin aydın (!) tarihine yeniden, aydın-devlet ilişkisine yeniden bakmakta fayda olduğunu düşünüyorum.YORUMLAR

Akıl değil... -

Onur sahibi insanlar lazım...

0 1
bize akıl değil vicdan lazım hk. -

çözüm sürecinde akil adamlar senaryosu zaten yazılmış sadece bu rolü oynayacak aktörler seçiliyor,tam bir tiyatro izleniyor bunun böyle olmasını kürtler istiyor oda onların geleneksel yapılarından ileri geliyor,izleyelim bakalım filmin sonu nasıl bitecek.

0 0
Mhp li Aleviler -

Izzetin dogan sag görüslü hatta asiri sagci bir sahsiyettir.böyle olmasaydi mhp icin calisirmiydi.Inancina,diline kilit vurulan kürt alevilerin dikkatine sunuyorum.Alevilerin itibari ve düstükleri durum bumudur?budur..budur.

0 0
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.