Bu neyin kafası?

08.07.2015 13:28:24
A+ A-

Siyasetin, medyanın kalitesinin dibe vurduğu ve kokuşmuşluğun toplumu adeta örümcek ağı ile sardığı bir dönem de ahlaktan bahsetmek, bu kalite de insanlardan çağın şartlarına uygun siyaset yapmalarını beklemek büyük saflık olur.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Ahmet Hakan'a verdiği röportajdan kısa alıntılar:

Bahçeli, "Bugün Türkiye'de kutuplaşma var. Erdoğan kendi partisine  taban bulabilmek için Türkiye'yi ciddi mana da kutuplaştırmış, cepheleştirmiştir. Bugün Türkiye'nin en önemli meselesi bu sosyal yarılmadır. Bu ayrışma tam manasıyla bir felakate dönüşmüştür. Yeniden kayanaşmanın sağlanması, nesiller alacaktır." Bahçeli bu kutuplaşma sorunun çok büyük olduğunu şu ifadelerle anlatıyordu:" Bugün çok kişi birbirleriyle alışveriş etmiyor. Aynı yol da karşılaşanlar yol değiştiriyor. Bir gerginlik, kavga olmasın diye"

Türkiye'nin yıllardır içinde bulunduğu durumu ne güzel de anlatmış Bahçeli...

Bu nedenle mi Halaçoğlu hem de bir Profesör olmasına rağmen bu çağ da hala hangi kafayla "dinden, dinsizden" dem vuruyor? Ve bu ayrıştırmaya girmiyor.

"Çalıyorlar ama çalışıyorlar, kızlar 9 yaşında evlenebilrler, suç işleme özgürlüğü"söylemlerini söyleyen ve savunanlar ile dinli, dinsiz ayrımı yapan bir profesörün bir farkı var mıdır?

Parti çıkar, hırs ve menfaatleri o kadar beyinlerine işlemiş ki ne dediklerini bilmeyecek ve takip edemeyecek kadar da uykudalar. Gerek Bahçeli gerek Halaçoğlu ta başından beri" en iyi koalisyon AKP ve CHP'dir" derlerken Halaçoğlu'nun, Meclis başkanlığı seçimlerinde CHP'li Deniz Baykal'a destek olmaları halinde 'AKP'nin tabiriyle dinsiz bir partinin adamını seçtiniz' diye kendilerine yüklenileceğini söylemesini nereye koyacağız?

AKP'nin söylemi ve bir suçlaması olduğunu söyleyen Halaçoğlu bu çirkin sözleri dillendirerek, Baykal'a neden destek vermediklerine bir gerekçe olarak açıklamaya çalışması, daha dün CHP'ile birlikte İhsanoğlu'nu desteklerken AKP'nin bu söylemlerinden hiç korkmamıştılar? Buna Halaçoğlu nasıl bir yanıt verir acaba? Yani  bir Prof.Halaçoğlu şunu mu diyecek? "  CHP dinsiz, fakat İhsanoğlu dini bütün biri olduğu için dinsizlerin, dinlilere oy vermesi ve seçtirmesi gayet uygun, fakat bir dinsizi dinlilerin seçmesi kesinlikle günah ve  haramdır.

CHP gibi MHP'nin de AKP dini siyasete alet ediyor diye sık sık gündeme getirmelerinden şikayet eden MHP Halaçoğlu'nun Baykal için dediği  bu söylemler gerçekte AKP'nin söylemleri ve yanlış ise ki öyle olduğunu hep söylüyorlar o zaman size sormazlar mı,  neden Baykal'ın yanında yer almadınız?

Ya da neden yanlış bulduğunuz söylemlerin arkasında durmayarak AKP ile aynı safta yer alıyorsunuz?

Bu kadar yaman çelişki olur

Bunlar da yetmiyormuş gibi MHP'lilerin HDP ile hiç bir ortaklığa yanaşmayacaklarını beyan etmelerinin ardından CHP'lilere AKP'li Meclis Başkanını siz bize destek vermeyerek asıl seçtirdiniz demelerine söyleyecek kelime bulamıyorum... Yahu bu kadar zavallılık olur mu? CHP firesiz sizi destekleseydi HDP'nin oyları olmadan İhsanoğlu nasıl Başkan seçilecekti? Hem HDP'ile aynı havayı solumaya yanaşmayacaksınız hem de CHP'ye bizi niye desteklemediniz deme hakkınız yoktur.

Tüm bunlardan sonra ülke de çözümlenmesi gereken yüzlerce sorun varken, daha dün meydanlarda onu yapacağız, bunu yapacağız palavraları sıkanların söyledikleri lazım değil, bugün  becerip bir araya bile gelemeyecek kadar da büyümediklerini hep birlikte görmekteyiz...

Bir kere daha Erdoğan'ın Başbakan'ken defalarca söylediği şu sözlerini hatırlatıp altını çizmek gerekir diye düşünüyorum:

"Ben bunlar gibi muhalefete kurban olurum. Böyle muhalefeti Allah başımızdan eksik etmesin. Koalisyon demek kargaşa demektir, yokluk, yoksulluk demektir, kaos demektir. Bunlar bir araya gelemezler, gelseler bile becerip koalisyon kuramazlar, kursalar bile ömürleri 3 gün sürer, kısacası bunlar alışmışlar kavgaya gürültüye ve yan gelip yatmaya. Çünkü bunlar ülke yönetemezler"

AKP'nin ülke de yarattığı korkunç ayrıştırma ve kutuplaştırmadan bahseden ve şikayetçi olan Bahçeli'nin partisinden biri hem de Profesör, milyonlarca oy almış ve begenmesekte ülkenin en eski partilerinden biri olan CHP'li Deniz Baykal'a destek olmaları halinde 'AKP'nin tabiriyle dinsiz bir partinin adamını seçtiniz' diyerek bu çirkin sözlerle en korkunç ayrımcılığı yapmış olmuyor mu?

Ne ilginç değil mi, Hollandalı faşist Özgürlük Partisi (PVV) lideri Wilders, Türk ve Müslümanları problemlerin başı olarak görüp tüm politikalarını bu yönde yaparken, Halaçoğlu kendilerine göre dinsizleri ve böyle bir partinin adamını Başkan yaptırdınız diyecekler diye, %99 u Müslüman olan ve bununla övünülen bir ülke de, 12 milyon oy almış bir partiye oy verenlerin de dinsiz olduğunu söylemiyor mu?

Madem tek dinli parti AKP ve MHP bu % 99'u Müslüman neyin nesidir?

MHP,

HDP'yi muhatap almayarak,

CHP'yi de dinsiz kabul ederek ve buralardan beslenmeye çalışarak

"Milliyetçi ve Muhafazakar Seçmenin" gerçek alternatifi olduğunu ima ederek belki 3-5 oy fazla alabilirler ama bu söylemlerle ülkeye çok büyük zarar veriyorlar...

Ahlak degerlerinin sıfırlandığı bu korkunç gidişat güzel yurdum insanına çok zarar vermektedir. Bu çağ da, medeni insanlara yakışır bir şekil de bir araya gelip karşılıklı saygı ve sevgi içerisinde konuşup tartışmak varken, hala din üzerinden bir yerlere varmaya çalışmak hastalıktır ve acil tedavi gerektiren bir durumdur.

İktidar olamama hırsı, nefret ve kin bunların sadece beyinlerini değil, dillerini de zehirlemiş...

 

"Pek çok din vardır; fakat sadece bir tek ahlak vardır."
John RuskinYAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.